Go to 500 Owners Home Page500cc Formula 3 Results for Britain 1954 - 2016
Union Flag.jpeg (2789 bytes)

Click to go to a particular year:  1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1970 1974 1975 1977 1985 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016

1954

Kirkistown 20th March 1954

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 4th Alex McGlashan - Staride, 5th Ninian Sanderson - Staride, 6th Adrian Butler - Staride            DNF: Ivor Bueb - Cooper, Rex McCandless - McCandless

Castle Combe 3rd April 1954

Ashmead Tankard Heat 1

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Eric Fenning - Staride, 4th John Brown - Staride, 5th Alan Cowley - Cooper, 6th David Walker - Kieft CK52, 7th Don Truman - Cooper Mk VIII, Peter Thornton - Arnott

Ashmead Tankard Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Dennis Taylor - Staride, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th Peter Jopp - Emeryson, 6th André Loens - Staride          DNF: Clive Lones - Tiger Kitten III, Tommy Bridger - Cooper, Tom Clarke - CBP II

Ashmead Tankard Final

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Les Leston - Cooper Mk VIII, 5th John Brown - Staride, 6th Don Truman - Cooper Mk VIII, 7th Alan Cowley - Cooper        DNF: Don Parker - Parker-Kieft

Brough 17th April 1954

Scratch Race Heat 1

1st John Higham - Kieft CK52, 2nd Bill Grose - Grose II, 3rd Pat Fergusson - Emeryson       DNF: Philip Robinson - Cooper Mk VIII

Scratch Race Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd Adrian Butler - Staride, 4th Bill Howard - Cooper     DNF: AN Pilkington - Cooper

Scratch Race Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd W Howard - Cooper, 4th Bill Grose - Grose II, 5th Rob Anderson - Staride        DNF: John Higham - Kieft CK52

Handicap Race Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Scott Bloor - Cooper Mk VII, 3rd Charlie Headland - Martin

Handicap Race Heat 2

1st M Garner - Cooper, 2nd EHL Thornton - Cooper, 3rd Adrian Butler - Staride

Handicap Race Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Nicholson - Cooper, 4th EHL Thornton - Cooper, 5th Scott Bloor - Cooper Mk VII

Lydstep 17th April 1954

1st Austen May - Cooper Mk VI, 2nd Tony Marsh - Cooper, 3rd George Pitt - Cooper

Goodwood 19th April 1954 Earl of March Trophy

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Eric Fenning - Staride, 5th Alan Brown - Cooper, 6th Rod Nuckey - Cooper, 7th Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 8th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, 9th Eric Brandon - Cooper, 10th Keith Hall - Cooper Mk VIII, 11th Charles Mauritzen - Cooper          DNF: Albert Elliott - Cooper Mk VIII, Tom Bennett - Arnott, Jimmy Byrnes - Mezzolitre, Tom Clarke - CBP II

Brands Hatch 19th April 1954 Easter Monday

Open Challenge Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Ian Raby - IER, 3rd Charles Lund - Arnott, 4th John Higham - Kieft CK52

Open Challenge Heat 2

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Westcott - Kieft CK52, 3rd Don Truman - Cooper Mk VIII, 4th Peter Jopp - Emeryson, 5th Reg Barrett - Emeryson, 6th EHL Thornton - Cooper

Open Challenge Heat 3

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd John Brown - Staride, 4th Lewis-Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th James Caddey - Emeryson

Open Challenge Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 3rd Charlie Headland - Martin, 4th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th James Caddey - Emeryson, 7th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Junior Race Heat 1

1st Rob Anderson - Staride, 2nd AJ Barrett - Emeryson, 3rd Alan Eccles - Staride, 4th Donald Iszatt - Cooper          DNF: David Boshier-Jones - Kieft CK52

Junior Race Heat 2

1st William Lowe - Martin, 2nd Graham Hill - Cooper Mk IV, 3rd Charles Heyward - CHS, 4th Ron Smith - Kieft CK52, 5th ?, 6th Norman Veronique - Leston Special

Junior Race Heat 3

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd David Walker - Kieft CK52, 3rd Rob Mackenzie-Low - Cooper, 4th Peter Jopp - Emeryson

Junior Race Final

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd David Boshier-Jones - Kieft, 3rd Rob Anderson - Staride, 4th Graham Hill - Cooper Mk IV, 5th Bertie Bradnack - Cooper, 6th Peter Luke - Cooper         DNF: William Lowe - Martin, Russell Ham - Arnott, Charles Lund - Cooper

Senior Race

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 5th Charlie Headland - Martin, 6th André Loens - Staride

Easter Sprint

1st James Caddey - Emeryson, 2nd Peter Thornton - Cooper, 3rd Chris Summers - Kieft, 4th Gordon Jones - Cooper, 5th Gerry Meharey - Cooper, 6th Alan Eccles - Staride

Beveridge Park, Kirkcaldy 24th April 1954

Kirkcaldy Trophy I Heat 1

1st Ninian Sanderson - Staride, 2nd Keith Hall - Cooper Mk VIII, 3rd ARG Fingland - Cooper       DNF: Joe Verrecchia - Cooper

Kirkcaldy Trophy I Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, 3rd Charles Mauritzen - Cooper

Kirkcaldy Trophy I Heat 3

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Tommy Dickson - Cooper        DNF: EHL Thornton - Cooper, Johnnie Walker - JP

Kirkcaldy Trophy I Final

1st Charlie Headland - Martin. 2nd Ninian Sanderson - Staride, 3rd Tommy Dickson - Cooper, 4th Keith Hall - Cooper Mk VIII, 5th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII      DNF: Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Kirkcaldy Trophy II Heat 1

1st Charlie Headland - Martin, 2nd EHL Thornton - Cooper

Kirkcaldy Trophy II Heat 2

1st Ninian Sanderson - Staride, 2nd Charles Mauritzen - Cooper

Kirkcaldy Trophy II Final

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Ninian Sanderson - Staride, 3rd Charles Mauritzen - Cooper, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Snetterton 24th April 1954 AMOC

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th Don Truman - Cooper Mk VIII, 6th Reg Hunt - Cooper Mk VIII, 7th Bertie Bradnack - Cooper, 8th David Walker - Kieft CK52, 9th Reg Barrett - Emeryson         DNF: A Pilkington - Cooper

Carncaste 1st May 1954

1st Laurie McGladdery - McCandless, 2nd Bill McMillan - JP, 3rd Alex Jameson - JP

Brands Hatch 1st May 1954

Junior Heat 1

1st Reg Hunt - Cooper Mk VIII, 2nd Adrian Butler - Staride, 3rd Ron Smith - JBS, 4th Charles Heyward - CHS

Junior Heat 2

1st Peter Thornton - Arnott, 2nd Chris Summers - Kieft, 3rd John Denley - Cooper, 4th Tommy Bridger - Cooper, 5th Charles Lund - Cooper

Junior Final

1st Reg Hunt - Cooper Mk VIII, 2nd John Denley - Cooper, 3rd Peter Thornton - Arnott, 4th Gordon Jones - Cooper, 5th Charles Heyward - CHS, 6th Charles Lund - Cooper

Senior Race

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th Dennis Taylor - Staride, 6th Les Leston - Cooper Mk VIII         DNF: Jim Russell - Cooper Mk VIII, Charlie Headland - Martin

Whitsun Sprint (JAP Engines)

1st Peter Thornton - Arnott, 2nd James Caddey - Emeryson, 3rd Gordon Jones - Cooper, 4th Charles Heyward - CHS, 5th Charles Lund - Cooper, 6th Tom Bennett - Arnott       DNF: Ron Smith - JBS

Whitsun Invitation

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII      DNF: Charlie Headland - Martin, Alan Cowley - Cooper, Ivor Bueb - Cooper Mk VIII                  DSQ: Don Parker - Parker-Kieft

Ibsley 8th May 1954

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Dennis Taylor - Staride, 4th Charlie Headland - Martin, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th Reg Hunt - Cooper Mk VIII, 7th Eric Fenning - Staride      DNF John Brown - Staride, Ian Raby - IER,: Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, Reg Bicknell - Revis

Prescott 9th May 1954

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Austen May - Cooper Mk VI, 3rd Reg Hunt - Cooper Mk VIII, 4th Clive Lones - Tiger Kitten III, 5th Mervyn Kearon - Cooper Mk VIII

Silverstone 15th May 1954 Daily Express Meeting

1st Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th Mike Keen - Cooper, 6th Keith Hall - Cooper Mk VIII, 7th Dennis Taylor - Staride, 8th Reg Bicknell - Revis, 9th Don Parker - Parker-Kieft, 10th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 11th Jack Westcott - Kieft CK52, 12th Bob Gerard - Cooper Mk VIII, 13th Don Truman - Cooper Mk VIII, 14th Eric Fenning - Staride, 15th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, 16th George Symonds - Cooper, 17th Bill Grose - Grose II           DNF: Clive Lones - Tiger Kitten III, George Wicken - Cooper Mk VIII, Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, Ian Burgess - Kieft, Jack Moor - Wasp, Tom Clarke - CBP II, Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, André Loens - Staride, Ninian Sanderson - JP, Henri Otterbein - Simca-Surva, Ken Gregory - Arnott, Charlie Headland - Martin,

Silverstone 22nd May 1954 Maidstone and Kent CC

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Adrian Butler - Staride, 3rd Harold Phillipson - Staride         DNF: Ron Parker - Cooper, Ken Smith - Smith-Buckler, Jack Moor - Wasp

Staverton 23rd May 1954

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Moor - Wasp, 3rd John Denley - Cooper

Aintree 29th May 1954 Opening Meeting

1st Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 4th Rod Nuckey - Cooper, 5th Keith Hall - Cooper Mk VIII, 6th Bob Gerard - Cooper Mk VIII, 7th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, 8th Brian Naylor - Cooper, 9th Jack Nicholson - Cooper, 10th John Higham - Kieft, 11th Scott Bloor - Cooper VII, 12th David Walker - Kieft, 13th Alan Eccles - Staride, 14th Les Rowbotham - JLR, 15th Charles Mauritzen - Cooper           DNF: Dennis Taylor - Staride, Peter Jopp - Emeryson, Reg Bicknell - Revis, Bill Harris - Flather Special, Don Truman - Cooper Mk VIII, Graham Maude - Cooper, Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, Harold Phillipson - Staride, Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, W Howard - Cooper

Snetterton 5th June 1954

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Keith Hall - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Silverstone 5th June 1954

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Jack Moor  - Wasp, 3rd Rob Anderson - Staride

Davidstow 7th June 1954

1st André Loens - Staride, 2nd D Watts - Cooper, 3rd Jack Westcott - Kieft CK52, 4th John Denley - Cooper Mk VI       DNF: Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Goodwood 7th June 1954 Whitsun Meeting

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Keith Hall - Cooper Mk VIII, 3rd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 4th Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 5th Peter Jopp - Emeryson, 6th Les Leston - Cooper Mk VIII        DNF: Rod Nuckey - Cooper, Wally Cuff - Arengo, Albert Elliott - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 7th June 1954 Whit-Monday Meeting

Open Challenge Heat 1

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Noel Berrow-Johnson - Martin, 4th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 5th Alan Cowley - Cooper, 6th Lewis Lewis-Evans - Cooper

Open Challenge Heat 2

1st Dennis Taylor - Staride, 2nd James Caddey - Emeryson, 3rd Reg Barrett - Emeryson, 4th Adrian Butler - Staride, 5th David Walker - Kieft, 6th Peter Luke - Cooper          DNS: George Wicken - Cooper Mk VIII

Open Challenge Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Noel Berrow-Johnson - Martin, 4th Dennis Taylor - Staride, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th John Brown - Staride    DNF: James Caddey - Emeryson

Senior Race

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Noel Berrow-Johnson - Martin, 3rd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 4th Dennis Taylor - Staride, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th John Brown - Staride

Junior Heat 1

1st Rob Anderson - Staride, 2nd Robin Mackenzie-Low - Cooper, 3rd Graham Hill - Kieft, 4th HR Povah - Cooper, 5th Roy Mayne - Cooper, 6th Peter Thornton - Arnott

Junior Heat 2

1st Reg Barrett - Emeryson, 2nd Adrian Butler - Staride, 3rd Peter Luke - Cooper, 4th Ron Smith - JBS, 5th Alan Eccles - Staride, 6th NT Bradley - Cooper

Junior Final

1st Reg Barrett - Emeryson, 2nd Adrian Butler - Staride, 3rd Alan Eccles - Staride, 4th Graham Hill - Kieft, 5th Albert Zains - Cooper, 6th Ron Smith - JBS

JAP Race

1st Syd Creamer - Creamer, 2nd Gordon Jones - Cooper, 3rd Ron Smith - JBS, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Edgar Koring - Cooper, 6th Jack Newton - LT Special

Cadwell Park 7th June 1954

Scratch Race Heat 1

1st Reg Spreckley - Cooper, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk V, 3rd Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 4th Bernard Manning - Mackson         DNF: JS Burnett - Emeryson, Harold Phillipson - Staride      DNS: W Hirons - Cooper, Bill Harris, Jack Moor - Wasp, Dermot Gardner

Scratch Race Heat 2

1st Charlie Headland - Martin, 2nd W Howard - Cooper, 3rd John Higham - Kieft, 4th EHL Thornton - Cooper      DNF: Scott Bloor - Cooper Mk VII, CM Gresham - Cooper, R Parker - Cooper      DNS: Austen May - Cooper Mk VI

Scratch Race Final

1st Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd John Higham - Kieft, 4th EHL Thornton - Cooper, 5th W Howard - Cooper       DNF: Bernard Manning - Mackson, Philip Robinson - Cooper Mk V

Handicap Race

1st JS Burnett - Emeryson, 2nd Scott Bloor - Cooper Mk VII, 3rd John Higham - Kieft, 4th Reg Spreckley - Cooper       DNF: Philip Robinson - Cooper Mk V, W Howard - Cooper, Charlie Headland - Martin

Kirkistown 12th June 1954 500MRCI

1st Rex McCandless - McCandless, 2nd Jim Meikle - Cooper Mk V, 3rd Bill McMillan - JP, 4th Brian Thomas - Cooper     DNF: John Goddard - JP

Oulton Park 12th June 1954

Race 1

1st John Higham - Kieft, 2nd Austen May - Cooper Mk VI, 3rd Tommy Dickson - Staride

Race 2

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Ninian Sanderson - Staride, 3rd Bob Gerard - Cooper Mk VIII       DNF: Charlie Headland - Martin, Don Parker - Parker-Kieft

Crystal Palace 18th June 1954

Race 1

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Mike Keen - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 5th Don Parker - Parker-Kieft, 6th Dennis Taylor - Staride

Race 2

1st Keith Hall - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd John Brown - Staride, 4th Harold Walker - Walker, 5th Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 6th Albert Elliott - Cooper Mk VIII         DNF: Russell Ham - Arnott

Snetterton 19th June 1954 USAF Trophy

Race 1

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Don Truman - Cooper Mk VIII, 3rd George Symonds - Cooper, 4th Tommy Bridger - Kieft

Race 2

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Don Truman - Cooper Mk VIII, 3rd Brian Naylor - Cooper Mk VIII, 4th George Symonds - Cooper

Bo'ness 26th June 1954

1st DJ Sleman - Cooper, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Ninian Sanderson - Staride

Shelsley Walsh June 1954

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd David Boshier-Jones - Kieft, 3rd Clive Arengo - Arengo     DNF: Austen May - Cooper Mk VI, Jack Moor - Wasp

Brands Hatch 4th July 1954

Open Challenge Heat 1

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Eric Fenning - Staride, 4th Les Leston - Cooper Mk VIII        DNF: George Henrotte - Ettorne

Open Challenge Heat 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Dennis Taylor - Staride, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Ian Raby - IER

Open Challenge Final

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Brian Naylor - Cooper, 6th Eric Fenning - Staride

Junior Race Heat 1

1st Rob Anderson - Staride, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Albert Zains - Cooper, 4th Graham Hill - Kieft       DNF: DO Johnson - Cooper Mk VII

Junior Race Heat 2

1st Peter Luke - Cooper, 2nd Alan Eccles - Staride, 3rd Brian Naylor - Cooper, 4th Ron Smith - JBS

Junior Race Final

1st Rob Anderson - Staride, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Graham Hill - Kieft, 4th Peter Luke  - Cooper, 5th Alan Eccles - Cooper, 6th Peter Thornton - Arnott       DNF: William Lowe - Martin

JAP Race

1st Peter Thornton - Arnott, 2nd Maurice Thomas - Mackson, 3rd Tom Bennett - Arnott, 4th Gordon Jones - Cooper

Senior Race

1st Don Parker - Parker Kieft 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 5th Les Leston - Cooper Mk VIII, 6th Harold Walker - Walker

Cadwell Park 4th July 1954

1st Scott Bloor - Cooper Mk VII, 2nd Harold Phillipson - Staride, 3rd Bill Howard - Cooper

Rest and be Thankful July 1954

1st Ninian Sanderson - Staride, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Bill Lawrence - Cooper

Oulton Park 10th July 1954 Francis Beart Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 3rd Dennis Taylor - Staride, 4th James Caddey - Emeryson

Heat 2

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Harold Phillipson - Staride, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Rob Anderson - Staride

Heat 3

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Don Truman - Cooper Mk VIII, 4th David Boshier-Jones - Cooper, 5th Tom Leigh - Cooper, 6th Pat Fergusson - Emeryson, 7th Cyril Hale - Emeryson, 8th Des Phillips - Cooper, 9th NT Bradley - Cooper

Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Bill Howard - Cooper, 4th Don Truman - Cooper Mk VIII, 5th Dennis Taylor - Staride           DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII

Charterhall 11th July 1954

1st Ninian Sanderson - Staride, 2nd Jock McBain - Cooper, 3rd Tommy Dickson - Staride, 4th Charles Graham - Graham Cooper Mk IV    DNF: Jack Nicholson - Cooper

Ramsgate 11th July 1954

1st Dick Richards - JBS

Silverstone 17th July 1954 British Grand Prix

1st Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th Mike Keen - Cooper Mk VIII, 5th Bob Gerard - Cooper Mk VIII, 6th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 7th Don Parker - Parker-Kieft, 8th George Wicken - Cooper Mk VIII, 9th Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 10th Dennis Taylor - Staride, 11th Gerald Smith - Arnott, 12th Alan Cowley - Cooper, 13th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 14th Eric Fenning - Staride, 15th Bill Grose - Grose II, 16th George Symonds - Cooper Mk VII, 17th Ian Burgess - Kieft            DNF: James Caddey - Emeryson, Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, Bill Nicholson - Mezzolitre, Bill Harris - Flather Special, Eric Brandon - Cooper, Don Truman - Cooper Mk VIII, John Brise - Cooper

Fairwood 24th July 1954 Championship of Wales

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd David Boshier-Jones - Kieft CK52, 3rd Jack Westcott - Kieft CK52, 4th Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII

Heat 2

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft

Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Davidstow 2nd August 1954

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 3rd Eric Brandon - Cooper, 4th Rob Anderson - Staride, 5th Scott Bloor - Cooper Mk VII, 6th John Higham - Kieft, 7th Soltan Hay - Iota

Brands Hatch 2nd August 1954 Daily Telegraph Meeting

Open Challenge Heat 1

1st Mike Keen - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th George Wicken - Cooper Mk VIII, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th E Davis - Cooper

Open Challenge Heat 2

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd Dennis Taylor - Staride, 4th Les Leston - Cooper Mk VIII, 5th Jack Westcott - Kieft CK52, 6th Kurt Kuhnke - Cooper

Open Challenge Heat 3

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th James Caddey - Emeryson, 6th Harold Phillipson - Staride

Open Challenge Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th Mike Keen - Cooper Mk VIII, 6th Dennis Taylor - Staride        DNF: Reg Bicknell - Revis

International Challenge Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Mike Keen - Cooper Mk VIII, 5th David Boshier-Jones - Kieft, 6th Peter Jopp - Emeryson

International Challenge Heat 2

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd James Caddey - Emeryson, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Ian Raby - IER, 5th E Davis - Cooper, 6th Gordon Jones - Kieft            DNF: DO Johnson - Cooper Mk VII

International Challenge Heat 3

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Dennis Taylor - Staride, 5th Brian Naylor - Cooper, 6th Paul Swaelens - Cooper

International Challenge Heat 4

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 3rd Harold Phillipson - Staride, 4th Syd Creamer - Creamer, 6th Peter Luke - Cooper

International Challenge Final

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 3rd Denis Taylor - Staride, 4th Mike Keen - Cooper Mk VIII, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 6th Harold Phillipson - Staride          DNF: David Latchford - Iota, Ian Raby - IER, James Caddey - Emeryson, Brian Naylor - Cooper, Les Leston - Cooper Mk VIII, Don Parker - Parker-Kieft

Kirkistown 7th August 1954

1st Laurie McGladdery - McCandless, 2nd Rex McCandless - McCandless, 3rd Alf Carroll - JP     DNF: Jim Meikle - Cooper Mk V

Great Auclum 7th August 1954

1st Clive Lones - Tiger Kitten III, 2nd RD Burrows - Monaco, 3rd FJ Mays - GM Special

Oulton Park 7th August 1954 Gold Cup

Race 1 25 Miles

1st Rob Anderson - Staride, 2nd Tommy Dickson - Staride, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VII, 4th Albert Elliot - Cooper Mk VIII, 5th John Denley - Cooper      DNF: Alan Eccles - Kieft

Race 2 75 Miles

1st Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Mike Keen - Cooper Mk VIII, 5th Charlie Headland - Martin           DNF: Les Leston - Cooper Mk VIII, Paul Swaelens - Cooper, Ninian Sanderson - Staride, Reg Bicknell - Revis

Snetterton 14th August 1954

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 5th Cliff Allison - Cooper Mk VIII           DNF: Don Parker - Parker-Kieft, Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, Bob Gerard - Cooper, Peter Jopp - Emeryson, Denis Taylor - Staride

Silverstone 21st August 1954 Commander Yorke Trophy

100 mile Race 1

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th Brian Naylor - Cooper, 5th Scott-Bloor - Cooper Mk VII, 6th Adrian Butler - Staride         DNF: Les Leston - Cooper Mk VIII

100 mile Race 2

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 3rd W Lawrence - Cooper, 4th Austen May - Cooper Mk VI, 5th John Higham - Kieft, 6th Charles Lund - Cooper           DNF: Tommy Dickson - Staride, Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, Reg Bicknell - Revis, Don Parker - Parker-Kieft

Commander Yorke Trophy

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th Brian Naylor - Cooper

Non Production Trophy

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Jack Moor - Wasp, 3rd Ian Raby - IER, 4th FJ Mays - GM Special, 5th Bill Harris - Flather Special, 6th Les Rowbotham - JLR

JAP Race

1st Tony Marsh - Cooper Mk VIII, 2nd Bernard Manning - Mackson, 3rd Peter Thornton - Arnott, 4th Charles Lund - Cooper, 5th Brian Hayward - Comet, 6th Chris Summers - Kieft

Castle Combe 28th August 1954

Junior Race

1st David Boshier-Jones - Kieft, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Alan Eccles - Staride

Senior Race 1

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Eric Fenning - Staride, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Bob GerardCooper Mk VIII        DNF: Jim Russell - Cooper Mk VIII, Denis Taylor - Staride

Senior Race 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII

Shelsley Walsh August 1954

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Austen May - Cooper Mk VI, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Clive Lones - Tiger Kitten III       N/T: Eric Goodwin - Kieft

Brighton Speed Trials 4th September 1954

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Austen May - Cooper Mk VI

Charterhall 4th September 1954

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 3rd Bob Gerard - Cooper Mk VIII, 4th Charles Mauritzen - Cooper       DNF Tommy Dickson - Cooper, Willie Lawrence - Cooper, Keith Hall - Cooper Mk VIII, Ninian Sanderson - Staride, Charlie Graham - Graham-Cooper Mk IV

Brands Hatch 5th September 1954

Open Challenge Race Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Charlie Headland - Martin, 3rd Tommy Bridger - Kieft

Open Challenge Race Heat 2

1st Denis Taylor - Staride, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Colin Davis - Cooper Mk VIII, 5th Ian Raby - IER

Open Challenge Final

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Denis Taylor - Staride, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 4th Alan Cowley - Cooper, 5th Tommy Bridger - Kieft 6th Noel Berrow-Johnson - Martin  7th Eric Fenning - Staride  

Junior Race Heat 1

1st Colin Lund - Cooper, 2nd Albert Zains - Cooper, 3rd Albert Elliot - Cooper Mk VIII

Junior Race Heat 2

1st Brian Naylor - Cooper, 2nd Peter Jopp - Emeryson, 3rd Tom Bennett - Arnott

Junior Race Final

1st Albert Zains - Cooper, 2nd Brian Naylor - Cooper, 3rd Albert Elliot - Cooper Mk VIII

Senior Race

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Denis Taylor - Staride, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Colin Davis - Cooper Mk VIII      DNF: Don Parker - Parker-Kieft

JAP Race

1st Colin Lund - Cooper, 2nd Rob Harrison - Cooper, 3rd W Hirons - Cooper, 4th Charles Heyward - CHS        DNF: Donald Iszatt - Cooper, Edgar Koring - Cooper, Gordon Jones - Kieft

Bo'ness 11th September 1954

1st Ninian Sanderson - Staride, 2nd JC Bain  - Cooper - ARG Fingland - Cooper      NT A Chalmers - JP

Silverstone 11th September 1954

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Don Truman - Cooper Mk VIII, 3rd Ken Smith - Smith Mk III, 4th Scott Bloor - Cooper Mk VII        DNF: Charlie Headland

Crystal Palace 18th September 1954 Redex Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Mike Keen - Cooper, 4th Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 5th Alan Cowley - Cooper, 6th Dennis Taylor - Staride

Heat 2

1st Jim Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Bob Gerard - Cooper Mk VIII, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th Eric Fenning - Staride

Heat 3

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Bridger - Kieft, 4th Albert Zains - Cooper, 5th Noel Berrow-Johnson - Martin, 6th Harold Walker - Walker        DNF: Charlie Headland - Martin, Peter Taylor - Arnott, Charles Lund - Cooper

Final

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 5th Don Parker - Parker-Kieft, 6th Les Leston - Cooper Mk VIII

JAP Race

1st Charles Lund - Cooper, 2nd Bernard Manning - Mackson, 3rd Tony Marsh - Cooper Mk VIII, 4th Reg Spreckley - Cooper, 5th Chris Summers - Kieft, 6th Roy Mayne - Cooper

Silverstone 18th September 1954

1st Scott Bloor - Cooper Mk VII, 2nd Don Truman - Cooper Mk VIII, 3rd John Higham - Kieft

Prescott 18th September 1954

1st Austen May - Cooper Mk VI, 2nd= Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd= Don Parker - Parker-Kieft, 4th David Boshier-Jones - Kieft, 5th Mervyn Kearon - Cooper Mk VIII, 6th Les Leston - Cooper Mk VIII

Goodwood 25th September 1954

Race 1

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th Les Leston - Cooper Mk VIII, 6th Eric Brandon - Cooper        DNF Mike Keen - Cooper Mk VIII

Race 2

1st Noel Berrow-Johnson - Martin, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd John Denley - Cooper, 4th Ken Smith - Smith Mk III, 5th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, 6th Albert Elliot - Cooper Mk VIII

Aintree 2nd October 1954 Daily Telegraph

1st Stirling Moss - Cooper Mk VIIa, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Jim Russell - Cooper Mk VIII, 6th Cliff Allison - Cooper Mk VIII          DNF: Tony Marsh - Cooper

Brands Hatch 3rd October 1954

Open Challenge Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Eric Brandon - Cooper Mk VII, 4th Ian Raby - IER, 5th Syd Creamer - Creamer      DNF: Peter Thornton - Arnott

Open Challenge Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Dennis Taylor - Staride, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th Albert Zains - Cooper, 6th Gordon Jones - Kieft

Open Challenge Heat 3

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Les Leston - Cooper, 3rd Noel Berrow-Johnson - Martin, 4th André Loens - Martin, 5th Colin Davis - Cooper Mk VIII, 6th Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII          DNF: David Latchford - Iota

Open Challenge Final

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Noel Berrow-Johnson - Martin, 5th André Loens - Martin, 6th Eric Brandon - Cooper Mk VII           DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, Lewis Lewis-Evans - Cooper

Junior Race Heat 1

1st Rob Harrison - Cooper, 2nd Peter Taylor - Arnott, 3rd Albert Elliott - Cooper Mk VIII, 4th Peter Jopp - Emeryson, 5th Alan Eccles - Staride, 6th Tom Bennett - Arnott, 7th HR Povah - Cooper, 8th Maurice Thomas - Mackson, 9th Henry Taylor - Cooper Mk IV, 10th Ron Smith - JBS        DNF: Brian Heyward - Comet, Peter Thornton - Arnott

Junior Race Heat 2

1st Gordon Jones - Kieft, 2nd Syd Creamer - Creamer, 3rd Albert Zains - Cooper, 4th Charles Lund - Cooper, 5th George Henrotte - Ettorne, 6th Charles Heyward - CHS, 7th ? - Kieft, 8th MK Turk - Cooper, 9th Chris Summers - Kieft CK52, 10th Jack Newton - LT Special

Junior Race Final

1st Rob Harrison - Cooper, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Albert Elliott - Cooper Mk VIII, 4th Peter Jopp - Emeryson, 5th HR Povah - Cooper, 5th Albert Zains - Cooper      DNF: Syd Creamer - Creamer

JAP Race

1st Gordon Jones - Kieft, 2nd Eugene Hall - Kieft, 3rd Gerry Meharey - Cooper, 4th Roy Mayne - Cooper, 5th MK Turk - Cooper, 6th Tom Bennett - Arnott         DNF: David Latchford - Iota

Senior Race

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 4th André Loens - Martin, 5th Reg Barrett - Cooper        DSQ: Stewart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII          DNF: Reg Bicknell - Revis

Brough 3rd October 1954

1st Don Parker - Parker-Kieft

Rhydymwyn 9th October 1954 Wirral 100 Sprint

1st Mervyn Kearon - Cooper Mk VIII, 2nd Austen May - Cooper Mk VI

Snetterton 9th October 1954

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 5th Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 6th Reg Barrett - Cooper

Silverstone 9th October 1954

1st Charlie Headland - Martin, 2nd Rob Harrison - Cooper, 3rd Jim Whitehouse - Kieft, 4th Ken Smith - Smith Mk III

Cadwell Park 10th October 1954

Heat 1

1st John Brown - Staride, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd John Higham - Kieft, 4th Bernard Manning - Mackson      DNF: Albert Elliott - Cooper Mk VIII

Heat 2

1st EHL Thornton - Cooper, 2nd Chris Summers - Kieft, 3rd Peter Jopp - Emeryson, 4th Bill Jones - CRM

Heat 3

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Jim Russell - Cooper Mk VIII, 4th Scott Bloor - Cooper Mk VII

Final

1st  Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VII, 4th John Brown - Staride, 5th Reg Spreckley - Cooper    DNF:: Jim Russell - Cooper Mk VIII        DNS: Chris Summers - Kieft

Handicap Race

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Bernard Manning - Mackson, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VII       DNF: Don Parker - Parker-Kieft, Rob Anderson - Staride

Stapleford Tawny 1? October 1954

1st Les Leston - Cooper Mk VIII, 2nd Rob Anderson - Staride 3rd Reg Barrett - Cooper

Brands Hatch November 1954 Sporting Owners Sprint

1st (FTD) Les Leston - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 27th December 1954

Yuletide Trophy Heat 1

1st Charles Lund - Cooper, 2nd Albert Elliott - Cooper Mk VIII, 3rd Syd Creamer - Creamer, 4th Peter Jopp - Emeryson, 5th PA Luke - Cooper, 6th RH Thornton - Cooper

Yuletide Trophy Heat 2

1st Donald Iszatt - Cooper, 2nd George Henrotte - Ettorne, 3rd Charles Hayward - CHS, 4th Stanley Marks - Kieft, 5th Ron Learnan - RGR, 6th Eugene Hall - Cooper Mk VI

Yuletide Trophy Final

1st Syd Creamer - Creamer, 2nd Albert Elliott - Cooper Mk VIII, 3rd Donald Iszatt - Cooper, 4th RH Thornton - Cooper, 5th Charles Hayward - CHS, 6th Peter Jopp - Emeryson         DNF: Colin Lund - Cooper

Christmas Trophy

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Stewart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Ken Tyrrell - Cooper Mk VIII, 6th Reg Bicknell - Revis

National Formula 3 Championship: 1st Les Leston - Cooper Mk VIII-Norton, 2nd Don Parker - Parker-Kieft

Autosport Trophy: John Higham - Kieft

Light Car Trophy: Rod Nuckey

Junior Championship: Peter Thornton - Arnott

 

1955

Kirkistown  19th March 1955 Championship of Ireland

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Rex McCandless - McCandless, 4th Jim Russell - Cooper Mk IX, 5th Denis Taylor - Cooper Mk IX         DNF: Laurie McGladdery - McCandless, Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, Rob Mackenzie-Low - Cooper, Cliff Allison - Cooper

Snetterton 26th March 1955

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Dennis Taylor - Cooper Mk IX        DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Sherburn 2nd April 1955 Sprint

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd John Higham - Cooper Mk VIII

Wormingford 3rd April 1955

1st Dick Richards - JBS

Brough 3rd April 1955

Scratch Race Heat 1

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Jim Russell - Cooper Mk IX

Scratch Race Heat 2

1st Keith Hall - Cooper, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Tom Leigh - Cooper

Scratch Race Final

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Handicap Race

1st Keith Hall - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII,     5th Teddy Dawson - Cooper

Castle Combe 9th April 1955

Race 1

Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 3rd Jim Russell - Cooper Mk IX         DNF: Frank Hobart-Smith - Martin      DNS Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Race 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 4th Jack Moor  - Cooper Mk VIII, 5th Tommy Bridger - Kieft, 6th John Brown - Martin

Goodwood 11th April 1955 Earl of March Trophy

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 4th Eric Brandon - Cooper, 5th Les Leston - Cooper Mk VIIa, 6th Stuart Lewis-Evans - Cooper                 DNF: Albert Elliot - Cooper, John Parker - Cooper, Mike Keen - Cooper, David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

Brands Hatch 11th April 1955

Senior Race Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Robin Mackenzie-Low - Cooper, 3rd John Higham - Cooper Mk VIII

Senior Race Heat 2

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Rob Anderson - Staride

Senior Race Heat 3

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Don Truman - Cooper, 3rd Rob Harrison - Cooper

Senior Race Heat 4

1st Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Reg Barrett - Cooper

Senior Race Second Final

1st Gordon Jones - Kieft, 2nd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Senior Race Consolation Final

1st Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 2nd Russell Ham - Arnott, 3rd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 4th Bill Jones - CRM

Senior Race First Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Cliff Allison - Cooper, 3rd Dennis Taylor - Cooper Mk IX

JAP Race

1st Bernard Manning - Staride, 2nd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Lydstep 11th April 1955

1st (FTD) Austen May - Cooper Mk VIII

Charterhall 16th April 1955

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Don ParkerParker-Kieft, 3rd Keith Hall - Cooper

Gosport Speed Trials 24th April 1955

1st Dick Richards - Cooper, 2nd Roy Mayne - Cooper Mk V, 3rd FJ Mays - GM

Ibsley 30th April 1955

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 4th Don Parker - Parker-Kieft     DNF: Reg Bicknell - Revis II

Oulton Park 30th April 1955

1st Charlie Headland - Martin, 2nd John Higham - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 1st May 1955

Heat 1

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Ian Raby - Cooper Mk VIII, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 5th Rob Harrison - Cooper, 6th Harold Walker - Walker Special

Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Peter Taylor - Arnott, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Charles Heyward - CHS, 6th Dick Hett - Cooper      DNF: Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Heat 3

1st Tommy Bridger - Kieft, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Bernard Manning - Staride, 5th Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 6th David Heath - Cooper Mk VIII

Consolation Race

1st Eugene Hall - Cooper VI, 2nd John Brown - Martin, 3rd Lewis Lewis-Evans - Cooper, 4th Russell Ham - Arnott, 5th Trevor Shaddick - IER, 6th Ray Bayton - Kieft

Second Final

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd David Heath - Cooper Mk VIII, 4th Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 5th Frank Hobart-Smith - Martin, 6th Trevor Shaddick - IER

First Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Alan Cowley - Cooper, 5th Ian Raby - Cooper Mk VIII, 6th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

JAP Race

1st David Heath - Cooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd J Forster - Parker Special, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Charles Lund - Cooper, 6th Gordon Jones - Kieft          DNF: Donald Iszatt - Cooper Mk VIII

Silverstone 7th May 1955 Daily Express International 50 Mile Race

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 4th Cliff Allison - Cooper Mk IX, 5th Don Parker - Parker-Kieft, 6th Eric Fenning - Staride, 7th George Wicken - Cooper Mk VIII, 8th Hansjorg Gilomen - Cooper Mk VIII, 9th Les Leston - Beart-Cooper, 10th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 11th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 12th Don Truman - Cooper Mk VI, 13th Tommy Bridger - Kieft, 14th Reg Bicknell - Revis, 15th George Symonds - Cooper Mk VII, 16th Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII            DNF: Charlie Headland - Martin, Colin Davis - Cooper Mk VIII, Paul Swaelens - Cooper, Charly Texidor - Cooper, Brian Naylor - Cooper, Clive Lones - Tiger Kitten III, Jack Moor - Cooper Mk VIII, John Higham - Cooper Mk VIII, Jim Burgoyne - Turner-Kieft, Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII

Kirkistown 11th May 1955

1st Laurie McGladdery - McCandless

Silverstone 14th May 1955

1st Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 2nd John Higham - Martin, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 4th Bill Grose - Grose II

Alton Towers Sprint 14th May 1955

1st (FTD) Austen May - Cooper Mk VIII

Prescott 14th May 1955

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Mervyn Kearon - Cooper Mk VIII        NT: Clive Lones - Tiger Kitten III, Pauline Brock

Naish Hill 21st May 1955

1st Phil Green - Staride, 2nd Derek Colvin - Cooper

Barbon Hill 21st May 1955

1st Cliff Allison - Cooper Mk IX

Westbrook Hay 21st May 1955

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Bridger - Kieft, 4th FJ Mays - GM

Brands Hatch 29th May 1955 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Reg Bicknell - Revis II, 4th Alan Cowley - Cooper

Heat 2

1st Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 2nd Ian Raby - Cooper Mk VIII, 3rd Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 4th Bernard Manning - Staride       DNF DO Johnson - Cooper Mk VII

Heat 3

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 3rd Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 4th George Wicken - Cooper Mk VIII, 5th Jim Russell - Cooper Mk IX

Consolation Final

1st John Brown - Martin, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Charles Lund - Cooper, 4th Ray Bayton - Kieft      DNF: David Latchford - Iota

Second Final

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 4th Reg Barrett - Cooper

Sporting Record Trophy

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 5th Jim Russell - Cooper Mk IX, 6th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 3rd Gordon Jones - Kieft, 4th Ron Learnan - RGR, 5th Bernard Manning - Staride        DNF: Charles Lund - Cooper

Crystal Palace 30th May 1955 Redex Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Keith Hall - Cooper 4th Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 5th Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 6th Reg Barrett - Cooper, 7th Harold Phillipson - Staride

Heat 2

1st Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 2nd Eric Fenning - Staride, 3rd Gordon Jones - Kieft, 4th Bernard Manning - Staride, 5th Peter Luke - Cooper, 6th Charles Heyward - CHS, 7th John Brown - Martin

Heat 3

1st Cliff Allison - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Jim Russell - Cooper Mk IX, 5th Colin Davis - Cooper Mk VIII, 6th Russell Ham - Arnott        DNF: HE Douglas - Cooper

Redex Trophy Final

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Cliff Allison - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Kieft CK52, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 6th Colin Davis - Cooper Mk VIII   9th Tony Fergusson - Cooper Mk IX      DNF: Jim Russell - Cooper Mk IX, Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Petit Prix

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Cowley - Cooper

Snetterton 30th May 1955

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Keith Hall - Cooper, 3rd Cliff Allison - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Parker Kieft, 5th Tommy Dickson - Staride, 6th David Heath - Cooper Mk VIII, 7th Tommy Bridger - Kieft, 8th George Symonds - Cooper Mk VII, 9th Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 10th Jock Somervail - Cooper         DNF: Rob Anderson - Staride

JAP Race

1st Tony Marsh - Cooper Mk VIII, 2nd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 3rd Austen May - Cooper Mk VIII, 4th FJ Mays - GM, 5th Reg Spreckley - Cooper

Cadwell Park  31st May 1955

Heat 1

1st Scott Bloor - Cooper Mk VIII, Tommy Dickson - Staride, 3rd EHL Thornton - Cooper, 4th Bill Howard - Cooper, 5th Rob Anderson - Staride, 6th ET Dawson - Cooper

Heat 2

1st Bill Harris - Flather Special, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd John Parker - Cooper, 4th Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Final

1st  Rob Anderson - Staride, 2nd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 3rd EHL Thornton - Cooper, 4th Bill Howard - Cooper, 5th Bill Harris - Flather Special, 6th Reg Spreckley - Cooper

Handicap Race

1st Tommy Dickson - Staride, 2nd EHL Thornton - Cooper, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 5th Alan Eccles - Staride, 6th W Hirons - Cooper.

Davidstow 31st May 1955

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 2nd Eric Brandon - Cooper, 3rd John Higham - Cooper Mk VIII

Bardon Manor May 1955

1st N Utley - Kieft

Gosport 5th June 1955

1st Roy Mayne - Cooper

Kirkistown 11th June 1955 Handicap

1st Laurie McGladdery - McCandless, 2nd Rex McCandless - McCandless, 3rd Jim Meikle - Kieft, Jim McCready - Cooper, EJW Fergusson - Cooper, Dickie Lovell-Butt - Cooper

Brands Hatch 12th June 1955

Senior Race Heat 1

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Reg Barrett - Cooper, 3rd John Brown - Martin, 4th Charles Lund - Cooper, 5th Peter Luke - Cooper, 6th Alan Eccles - Staride       DNF: Gordon Jones - Kieft

Senior Race Heat 2

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 2nd David Heath - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Frank Hobart-Smith - Martin, 5th Charles Heyward - CHS, 6th Albert Zains - Cooper       DNF: Gordon Jones - Kieft

Senior Race Heat 3

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIII, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Eugene Hall - Cooper Mk VI, 6th Stanley Marks - Cooper

Senior Race Second Final

1st Stanley Marks - Cooper, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd John Higham - Cooper Mk VIII, 4th Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 5th Albert Zains - Cooper, 6th Roy Mayne - Cooper       DNF: Bernard Manning - Staride, Henry Koring - Smith Mk III, Donald Iszatt - Cooper Mk VIII

Senior Race Consolation Final

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Bernard Manning - Staride, 3rd George Henrotte - Ettorne, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Trevor Shaddick - ?, 6th HI Tawse - Cooper Mk IV     DNF: Bill Howard - Cooper, IJ Williams - Emeryson

Senior Race Final

1st Colin Davis - Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 5th Reg Bicknell - Revis, 6th Reg Barrett - Cooper, 7th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 8th Eugene Hall - Cooper Mk VI, 9th David Heath - Cooper Mk VIII        DNF: Norman Veronique - Martin

JAP Race

1st Charles Lund - Cooper, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Bernard Manning - Staride, 4th Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 5th Gerry Meharey - Cooper, 6th Harry Howlett - Cooper Mk VIII         DNF: Gordon Jones - Kieft

Shelsley Walsh 19th June 1955

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Clive Lones - Tiger Kitten III,4th  Austen May - Cooper Mk VIII, 5th Reg Phillips - Cooper, 6th Eric Guest - EGS, 7th Jim Burgoyne - Turner-Kieft, 8th  Mervyn Kearon - Cooper Mk VIII, 9th Pauline Brock - Cooper

Silverstone 25th June 1955 Midland Motorists

Heat 1

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd John Higham - Cooper Mk VIII 3rd Tony Fergusson - Cooper Mk IX

Heat 2

1st Gordon Jones - Kieft, 2nd Reg Barrett - Cooper, 3rd George Symonds - Cooper        DNF: EHL Thornton - Cooper, Frank Hobart-Smith - Martin

Final

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Jack Moor - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Gordon Jones - Kieft          DNF: Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, Stanley Marks - Cooper, John Higham - Cooper Mk VIII

Prescott 26th July 1955

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Austen May - Cooper Mk VIII, Pauline Brock - Cooper

Oliver's Mount 2nd July 1955

Heat 1

1st Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 2nd Keith Hall - Cooper, 3rd John Higham - Cooper Mk VIII

Heat 2

1st Bill Howard - Cooper, 2nd Tommy Dickson - Staride, 3rd Jock Somervail - Cooper

Final

1st Cliff Allison - Cooper Mk VIII, 2nd Tommy Dickson - Staride, 3rd Bill Howard - Cooper, 4th Keith Hall - Cooper       DNF: John Higham - Cooper Mk VIII

Oulton Park 2nd July 1955

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Rob Anderson - Staride, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII            DNF: Tony Fergusson - Cooper Mk IX, Des Phillips - Cooper, Jack Middlehurst - Kieft

Rest and be Thankful 2nd July 1955

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Ninian Sanderson - Martin

Brands Hatch 10th July 1955 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd John Brown - Martin, 4th Lewis-Lewis-Evans - Cooper, 5th Jack Westcott - Cooper

Heat 2

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 4th Albert Zains - Cooper, 5th Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 6th Stanley Marks - Cooper

Heat 3

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 4th Reg Bicknell - Revis, 5th Noel Berrow-Johnson - Martin, 6th Jack Newton - Cooper         DNF: Don Parker - Parker-Kieft

Second Final

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Bernard Manning - Staride, 4th Reg Barrett - Cooper      DNF: Dick Hett - Emeryson, Rob Harrison - Cooper, Ron Learnan - RGR

Consolation Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Tommy Bridger - Kieft, 3rd Alan Eccles - Staride, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th NT Bradley - Staride, 6th Peter Taylor - Cooper

First Final

Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 5th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 6th Tony Fergusson - Cooper Mk IX

JAP Race

1st Bernard Manning - Staride, 2nd Charles Lund - Cooper, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 4th Brian Heyward - Comet, 5th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 6th John Parker - Cooper

Charterhall 10th July 1955

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Keith Hall - Cooper, 3rd Tommy Dickson - Staride

Aintree 16th July 1955 British Grand Prix

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 4th Les Leston - Cooper VIIa, 5th Cliff Allison - Cooper, 6th Don Parker - Parker Kieft         DNF: Reg Bicknell - Revis, David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, Rob Anderson - Staride, John Brown - Martin, Bernard Manning - Staride, George Wicken - Cooper Mk VIII, Bill Howard - Cooper Mk VIII, Ivor Bueb - Cooper Mk IX, Don Truman - Cooper, Ken Tyrrell - Cooper Mk IXTony Marsh - Cooper

Ramsgate 17th July 1955

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Bouley Bay 21st July 1955

1st André Loens - Cooper, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd Walter Hampel - Cooper, 4th Clive Lones - Tiger Kitten III

Crystal Palace 30th July 1955

Senior Race

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 6th Don Parker - Parker-Kieft           DNF: Reg Bicknell - Revis, George Wicken - Cooper Mk VIII

Junior Race

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd John Brown - Martin, 3rd Tommy Bridger - Kieft, 4th Rob Harrison - Harrison-Cooper, 5th George Symonds - Cooper, 6th Frank Hobart-Smith - Martin         DNF: Bernard Manning - Staride, Donald Haigh - Cooper, Gordon Jones - Kieft

Kirkistown July 1955 Handicap

1st Jim Miekle - Kieft, 2nd Billy Cowan - McCandless, 3rd EJW Fergusson - Cooper

Cadwell Park 1st August 1955

Heat 1

1st Tommy Dickson - Staride, 2nd Bill Harris - Flather Special, 3rd John Denley - Cooper, 4th David Heath - Cooper Mk VIII, 5th Reg Spreckley - Cooper       DNF: JS Burnett - Emeryson

Heat 2

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 3rd Teddy Dawson - Cooper, 4th Bill Howard - Cooper, 5th Phillip Robinson - Cooper Mk VIII

Final

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Phillip Robinson - Cooper MK VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th David Heath - Cooper Mk VIII, 5th Bill Howard - Cooper, 6th Tommy Dickson - Staride, 7th John Parker - Cooper

Handicap Race

1st Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Tommy Dickson - Staride, 4th David Heath - Cooper Mk VIII, 5th John Higham - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 1st August 1955 Daily Telegraph Trophy

Heat 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th Harold Phillipson - Staride, 6th Kurt Kuhnke - Cooper

Heat 2

1st Les Leston - Beart-Cooper, 2nd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 6th Ian Raby - Cooper Mk VIII, 7th Albert Zains - Cooper, 8th Reg Barrett - Cooper         DNF: David Latchford - Iota    DSQ: IJ Williams - Emeryson

Heat 3

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Parker-Kieft, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Colin Davis - Cooper Mk VIII, 5th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 6th Rob Harrison - Cooper, 7th Don Truman - Cooper, 8th Tommy Bridger - Kieft, 9th Jack Westcott - Cooper, 10th Charles Heyward - CHS, 11th Russell Ham - Arnott, 12th ?, 13th Peter Luke - Cooper, 14th GW Forster - Cooper, 15th PJ Bourke - Cooper

Second Final

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd Rob Anderson - Staride, 3rd Jack Westcott - Cooper, 4th Charles Heyward - CHS, 5th Phillip Green - Staride, 6th Eugene Hall - Cooper Mk VI          DNF: David Stevenson - Cooper Mk IV, Tommy Bridger - Kieft

Consolation Final

1st John Brown - Martin, 2nd Stanley Marks - Cooper, 3rd Curt Lincoln - Cooper Mk VII, 4th Eugene Hall - Cooper Mk VI, 5th Gerry Meharey - Cooper

Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Les Leston - Beart-Cooper, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 5th Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 6th Colin Davis - Cooper Mk VIII, 7th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 8th Don Parker - Parker-Kieft, 9th Don Truman - Cooper, 10th George Wicken - Cooper Mk VIII            DNF: Rob Harrison - Cooper, Walter Hampel - Cooper

JAP Race

1st Gerry Meharey - Cooper, 2nd Tom Bennett - Arnott, 3rd Maurice Thomas - Mackson, 4th S Foreman - Cooper, 5th Brian Heyward - Comet, 6th Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Great Auclum 5th August 1955

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd FJ Mays - GM, 3rd Ken Gregory - JBS

Charterhall 6th August 1955

Race 1 (Heat)

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 3rd Keith Hall - Cooper

Race 2 (Final)

1st Keith Hall - Cooper, 2nd Tony Fergusson - Cooper Mk IX, 3rd Phillip Robinson - Cooper Mk VIII        DNF: Don Parker - Parker Kieft

Snetterton 13th August 1955 Eastern Daily Press

1st Keith Hall - Cooper, 2nd Cliff Allison - Cooper, 3rd Jim Russell - Cooper Mk IX, 4th Ian Raby - Cooper Mk VIII        DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, Ivor Bueb - Cooper Mk IX, Frank Hobart-Smith - Martin, George Wicken - Cooper Mk VIII, Peter Taylor - Arnott, John Brown - Martin

JAP Race

1st Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd Jack Welton - Cooper

Brands Hatch 13th August 1955

JAP Race

1st Gerry Meharey - Cooper

Silverstone 13th August 1955

1st John Higham - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Grose - Grose II, 3rd Alan Eccles - Staride, 4th Malcolm Brackenbury - Cooper     DNF: IJ Williams - Emeryson

Oulton Park 27th August 1955 John Bull Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Keith Hall - Cooper, 4th Don Truman - Cooper, 5th Phillip Robinson - Cooper VIII, 6th Eric Fenning - Staride, 7th Jack Westcott - Cooper       DNF: Les Leston - Beart-Cooper

Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Reg Bicknell - Revis        DNF: Tommy Dickson - Staride, Bill Howard - Cooper, Jim Burgoyne - Turner-Kieft, Rob Anderson - Staride

Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 4th Jim Russell - Cooper Mk IX, 5th Keith Hall - Cooper, 6th Jack Westcott - Cooper              DNS: Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

Shelsley Walsh 28th August 1955 Golden Jubilee

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Austen May - Cooper Mk VIII, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 4th Clive Lones - Tiger Kitten III

Silverstone 3rd September 1955

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Moor - Cooper Mk VIII, 3rd George Symonds - Cooper, 4th Malcolm Brackenbury - Cooper

Aintree 3rd September 1955

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Les Leston - Cooper Mk VIIa, 5th Don Parker - Parker-Kieft, 6th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 7th Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 8th Don Truman - Cooper, 9th Rob Anderson - Cooper             DNF: Colin Davis - Cooper Mk VIII, Reg Bicknell - Revis

Brighton Speed Trials 3/4th September 1955 Golden Jubilee

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd Austen May - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Welton - Cooper

Brands Hatch 4th September 1955 Francis Beart Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Russell Ham - Arnott, 6th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII

Heat 2

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Jack Newton - Cooper, 4th Gordon Jones - Kieft, 5th Reg Barrett - Cooper, 6th Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Heat 3

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 3rd Tommy Bridger - Kieft, 4th Alan Eccles - Staride, 5th Steve Foreman - Cooper, 6th Harry Howlett - Cooper        DNF: George Wicken - Cooper Mk VIII

Second Final

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Graham Hill - Cooper, 4th Albert Zains - Cooper, 5th DO Johnson - Cooper Mk VII, 6th Peter Luke - Cooper         DNF: George Henrotte - Ettorne

Consolation Final

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Gerry Meharey - Cooper, 3rd Stanley Marks - Cooper, 4th Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 5th Henry Koring - Smith Mk III,  6th HE Douglas - Cooper       DNF: J Forster - Parker

First Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Gordon Jones - Kieft, 5th Gerry Meharey - Cooper, 6th J Forster - Parker

Silverstone 10th September 1955

Race 1

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Eric Fenning - Staride, 5th Rob Harrison - Cooper

Race 2

1st Tommy Bridger - Kieft, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

Prescott 11th September 1955

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Don Parker - Parker-Kieft

Silverstone 17th September 1955 Commander Yorke Trophy

Heat 1

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 6th Rob Anderson - Staride           DNF: Tommy Bridger - Kieft     DNS: Henry Taylor - Cooper Mk VIII, Syd Creamer, Don Parker - Parker-Kieft            DNS: Vic Bradfield - Emeryson

Heat 2

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Austen May - Cooper Mk VIII, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th FJ Mays - GM, 6th Clive Lones - Tiger Kitten III        DNF: Don Parker - Parker-Kieft, Rob Harrison - Cooper, John Higham - Cooper Mk VIII

Second Final

1st Rob Harrison - Cooper, 2nd Alan Eccles - Staride, 3rd Eugene Hall - Cooper Mk VI, 4th Steve Foreman - Cooper, 5th DO Johnson - Cooper Mk VII, 6th Jack Middlehurst - Kieft CK52          DNF: Jack Moor - Cooper Mk VIII

 100 Mile Final

1st Jack Westcott - Cooper, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 4th Bill Howard - Cooper, 5th Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 6th L Taylor - Cooper, 7th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 8th Pat Fergusson - Emeryson, 9th Frank Finucane - Cooper, 10th Rob Anderson - Staride           DNF: George Wicken - Cooper Mk VIII (excluded), Ian Raby - Cooper Mk VIII, Peter Luke - Cooper, Reg Spreckley - Cooper, Philip Robinson - Cooper Mk VIII, Maurice Thomas - Mackson, Clive Lones - Tiger Kitten III, F Mays - GM, Derek Melhuish - Iota, HR Povah - Cooper     DNS: Austen May - Cooper Mk VIII

Oulton Park 24th September 1955 Gold Cup

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 6th Phillip Robinson - Cooper VIII          DNF: John  Higham - Cooper Mk VIII, Harold Phillipson - Staride, Hon. Edward Greenall - Cooper Mk VIII, Ken Tyrrell - Cooper Mk IX

Brough 25th September 1955

Scratch Race

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Tommy Dickson - Staride, 3rd David Heath - Cooper Mk VIII

Handicap Race

1st Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Grose - Grose II, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX

Brighton Speed Trials September 1955

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII

Castle Combe 1st October 1955 International Meeting, in conjunction with the Empire News

Race 1

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Keith Hall - Cooper, 4th Stewart Lewis-Evans - Cooper, 5th Dennis Taylor - Cooper Mk IX              DNF: Jim Russell - Cooper Mk IX, Colin Davis - Cooper Mk VIIa, Clive Lones - Tiger Kitten III, Malcolm Brackenbury - Cooper, Don Parker - Parker-Kieft, Lex Beels - Cooper

Race 2

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Jack Westcott - Cooper, 6th Don Parker - Parker-Kieft         DNF: Reg Bicknell - Revis, Willi Tervooren - Cooper Mk IX

Cadwell Park 2nd October 1955

Allcomers Race Heat 1

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd David Heath - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper Mk VIII, 4th Tommy Bridger - Kieft, 5th Alan Eccles - Staride

Allcomers Race Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Bill Harris - Flather Special, 4th John Brown - Staride, 5th D Sturgess - Kieft

Allcomers Race Heat 3

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Ian Raby - Cooper Mk VIII, 3rd Harry Howlett - Cooper, 4th Dick Hett - Cooper, 5th Wally Ford - Cooper, 6th?    7th Jack Welton - Cooper

Allcomers Race Final

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Parker-Kieft

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd Bill Jones - CRM        DNF: Teddy Dawson - Cooper

Handicap Race Heat 1

1st David Heath - Cooper Mk VIII, 2nd Austen May - Cooper Mk VIII, 3rd W Hirons - Cooper

Handicap Race Heat 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Bill Harris - Flather Special, 3rd Wally Ford - Cooper

Handicap Race Heat 3

1st Ian Raby - Cooper Mk VIII, 2nd Scott-Bloor - Cooper Mk VIII, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX

Handicap Race Final

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Ian Raby - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft

Silverstone 8th October 1955

1st Tommy Bridger - Kieft, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Moor - Cooper VIII

Brands Hatch 9th October 1955 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 4th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 5th DO Johnson - Cooper Mk VII, 6th NT Bradley - Staride

Heat 2

1st Reg Bicknell - Revis, 2nd Dennis Taylor - Cooper Mk IX, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Heyward - ?, 5th HE Douglas - Cooper, 6th John Brown - Staride

Heat 3

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Parker-Kieft, 4th Noel Berrow-Johnson - Martin, 5th Tommy Bridger - Kieft        DNF: Vic Bradfield - Emeryson

Second Final

1st Charles Lund - Cooper, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd David Heath - Cooper Mk VIII, 4th Gordon Jones - Kieft, 5th Frank Hobart-Smith - Martin, 6th Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Consolation Final

1st Henry Koring - Smith Mk III, 2nd Phillip Green - Staride, 3rd Frank Hobart-Smith - Martin, 4th Russell Ham - Arnott, 5th Tom Bennett - Arnott, 6th HD King - Cooper     DNF: H Tawse - Cooper

First Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Don Parker - Parker-Kieft, 6th Reg Bicknell - Revis

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Charles Lund - Cooper, 3rd Gerry Meharey - Cooper, 4th Phillip Green - Staride, 5th Steve Foreman - Cooper

Brands Hatch 26th December 1955 Yuletide Trophy

Heat 1

1st Colin Davis - Cooper, 2nd Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 3rd Ian Raby - Cooper Mk VIII, 4th Henry Taylor (aka TB Welton) - Cooper Mk VIII, 5th Steve Foreman - Cooper, 6th Eugene Hall - Cooper Mk VI          DNF: Ivor Bueb - Cooper Mk IXAlan Cowley - Petty

Heat 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Don Gray - Cooper, 5th John Brown - Staride, 6th Charles Heyward - CHS       DNF: George Wicken - Cooper Mk VIII

Second Final

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Reg Bicknell - Revis, 3rd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 4th Jacques - ?, 5th Alan Eccles - Cooper, 6th Peter Luke - Cooper        DNF: Reg Spreckley - Cooper, Chris Summers - Cooper, Bill Jones - Cooper Mk V

First Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX,  4th Reg Barrett - Cooper, 5th Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 6th Steve Foreman - Cooper

National Formula 3 Championship: 1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mark IX, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Cliff Allison - Cooper, 6th George Wicken - Cooper

Light Car Trophy: 1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Jim Russell - Cooper Mk IX, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Clubman Championship: 1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd John Higham - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Bridger - Kieft, 4th Gordon Jones - Kieft

Autosport Trophy: Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Donald Iszatt - Cooper Mk VIII, 3rd Bernard Manning - Staride, 4th Gerry Meharey - Cooper

1956

Kirkistown 17th March 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 3rd Don Parker - Parker-Kieft        DNF: Rex McCandless - McCandless, Laurie McGladdery - McCandless, Taylor - Cooper

Snetterton 25th March 1956

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 3rd Eugene Hall - Cooper Mk VI, 4th George Wicken - Cooper Mk VIII, 5th Henry Taylor - Cooper Mk X, 6th Donald Wagner - Cooper Mk VI, 7th Thomas Beevor - Cooper Mk VIII       DNF: J Buckland - Kieft,  Rob Harrison - Harrison-Cooper, Jim Russell - Cooper Mk IX

Brough 25th March 1956

Heat 1

1st  Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Scott Bloor - Cooper, 3rd Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 4th Derek Strange - Cooper, 5th Bill Grose - Grose II, 6th Philip Barak - Cooper Mk VI

Heat 2

1st Cliff Allison - Cooper, 2nd Bill Towse - Cooper, 3rd ME Wyatt - Cooper Mk VIII, 4th Des Phillips - Cooper, 5th Trevor Taylor - Staride, 6th Reg Spreckley - Cooper

Final

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Harry HowlettCooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper

Goodwood 2nd April 1956 Earl of March Trophy

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 3rd Cliff Allison - Cooper, 4th Reg Bicknell - Revis, 5th Alan Cowley - Petty, 6th Ken Tyrrell - Cooper, 7th ? 8th ? 9th Harry Howlett - Cooper Mk VIII           DNF: Godfrey Messervy - Jason

Brands Hatch 3rd April 1956 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Eugene Hall - Cooper Mk VI, 2nd Stewart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Henry Taylor - Cooper        DNF: Derek Strange - Cooper

Heat 2

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 4th Ian Raby - Cooper Mk X

Consolation Race

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Reg Barrett - Cooper, 3rd Donald Iszatt - Cooper           DNF: Gordon Jones - Kieft

Second Final

1st Roy Mayne - Cooper Mk IX, 2nd Charles Heyward - CHS, 3rd Chris Summers - Cooper

First Final

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Stewart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX       DNF: Eugene Hall - Cooper, Alan Eccles - Cooper, Henry Koring - Smith Mk III

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Tom Bennett - Arnott, 4th Donald Iszatt - Cooper

Aintree 21st April 1956

1st Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Cliff Allison - Cooper, 6th Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 7th Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 8th Ken Tyrrell - Cooper, 9th Scott Bloor - Cooper, 10th Teddy Dawson - Cooper, 11th Bill Harris - Flather, 12th Rob Anderson - Staride, 13th Don Truman - Cooper, 14th Trevor Taylor - Staride, 15th Alan Eccles - Cooper, 16th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 17th Bill Towse - Cooper, 18th Bill Jones - Cooper Mk V, 19th Jack Middlehurst - Kieft           DNF Jim Russell - Cooper Mk IX, Jack Westcott - Cooper, LA Schofield - Cooper Mk VIII, Tommy Bridger - Cooper Mk IX, Donald Wagner - Cooper, Pat Fergusson - Emeryson, Rob Harrison - Harrison Cooper, Des Phillips - Cooper, Reg Spreckley - Cooper

Brands Hatch 29th April 1956

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Rob Harrison - Cooper, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 4th DO Johnson - Cooper Mk VII, 5th Frank Hobart-Johnson - Martin, 6th Harry Howlett - Cooper Mk VIII          DNF: Lewis-Lewis-Evans - Cooper, Reg Barrett - Cooper

Heat 2

1st Don Parker - Parker-Kieft, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Ken Tyrrell - Cooper 4th Jack Newton - Cooper, 5th Gordon Jones - Kieft, 6th Trevor Shaddick - Shaddick-Viper

Heat 3

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 3rd Alan Cowley - Petty, 4th Eugene Hall - Cooper, 5th Henry Koring - Smith Mk III, 6th Tom Bennett - Arnott

Second Final

1st Donald Iszatt - Cooper, 2nd Roy Mayne - Cooper Mk IX, 3rd Russell Ham - Cooper, 4th Roy Jacques - Ettorne, 5th Alan Eccles - Cooper, 6th Peter Luke - Cooper       DNF: Steve Foreman - Cooper

First Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Don Parker - Parker-Kieft, 5th Henry Taylor - Cooper           DNF: Eugene Hall - Cooper, Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa

JAP Race

1st Donald Iszatt - Cooper, 2nd Henry Taylor - Cooper , 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Gordon Jones - Kieft         DNF: Henry Koring - Smith Mk III

Silverstone 5th May 1956 Daily Express International Trophy

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd  Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Cliff Allison - Cooper, 5th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 6th Don Parker - Cooper Mk VIII     16th Harry Howlett - Cooper Mk VIII        Gordon Jones - Parker-Kieft   DNF: George Wicken - Cooper Mk VIII, JP Fergusson - Emeryson, Edward Dawson - Cooper, John Denley - Cooper, Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa

Prescott 5th May 1956

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII

Silverstone 12th May 1956

Heat 1

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Eccles - Cooper, 3rd Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Heat 2

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Scott Bloor - Cooper, 3rd Jack Moor - Cooper Mk VIII        DNF: ME Wyatt - Cooper Mk VIII

Final

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Scott Bloor - Cooper, 3rd Philip Robinson - Cooper Mk VIII       DNF: RE Plummer - Iota, Jack Moor - Cooper Mk VIII

Snetterton 19th May 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Tommy Bridger- Cooper Mk IX, 3rd Philip Robinson - Cooper Mk VIII

JAP Class

1st Thomas Beevor - Cooper Mk VIII, 2nd AER Beck - Cooper, 3rd Reg Spreckley - Cooper

Brands Hatch 20th May 1956 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Cliff Allison - Cooper, 3rd Rob Harrison - Cooper, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Colin Davis - Cooper, 6th Eugene Hall - Cooper

Heat 2

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th John Brown - Staride, 5th Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 6th Russell Ham - Cooper

Heat 3

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Derek Strange - Cooper, 5th Reg Barrett - Cooper, 6th LA Schofield - Cooper

Second Final

1st Alan Cowley - Petty, 2nd Steve Foreman - Cooper, 3rd Donald Iszatt - Cooper, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Chris Summers - Cooper, 6th HD King - Cooper

First Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 5th Russell Ham - Cooper, 6th Don Parker - Cooper

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper, 2nd Steve Foreman - Cooper, 3rd Donald Iszatt - Cooper, 4th Henry Koring - Smith Mk III, 5th Phillip Green - Staride

Goodwood 21st May 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Eric Fenning - Staride, 3rd Reg Bicknell - Revis, 4th Don Truman - Cooper, 5th Jock Somervail - Cooper, 6th Malcolm Brackenbury - Cooper          DNF: Don Parker - Cooper, Colin Davis - Cooper Mk VIIa, Cliff Allison - Cooper

Cadwell Park  21st May 1956 Sheffield Telegraph Trophy

Heat 1

1st Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 2nd Teddy Dawson - Cooper, 3rd Scott Bloor - Cooper      DNF: Thomas Beevor - Cooper, Trevor Taylor - Staride

Heat 2

1st Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Harris - Flather Special 3rd John Denley - Cooper        DNF: John Parker - Cooper, Pauline Brock - Cooper

Final

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Harris - Flather Special, 3rd Edward Dawson - Cooper, 4th Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Handicap Race

1st Teddy Dawson - Cooper, 2nd Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 3rd Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 4th Pauline Brock - Cooper

Crystal Palace 21st May 1956 Redex Trophy

Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Derek Strange - Cooper, 3rd Henry Taylor - Cooper, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Peter Mutton - Iota, 6th Maurice Thomas - Mackson, 7th Frank Hobart-Smith - Martin, 8th Phillip Green - Staride, 9th Chris Summers - Cooper, 10th Albert Zains - Cooper, 11th David Latchford - Cooper

Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Eugene Hall - Cooper, 3rd Gordon Jones - Kieft, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th Steve Foreman - Cooper, 6th Peter Luke - Cooper, 7th John Brown - Staride, 8th LA Schofield - Cooper, 9th J McAllister - Cooper, 10th Gerry Meharey - Cooper, 11th Russell Ham - Cooper, 12th J Buckland - Kieft, 13th Brian Heyward - Comet, 14th Brian Rowsell - BJR           DNF: Richard Colton - Cooper

Heat 3

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Ian Raby - Cooper Mk X, 4th Charles Heyward - CHS, 5th Donald Iszatt - Cooper, 6th Alan Cowley - Petty, 7th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 8th Cyril Scott-MacArthur - Mackson, 9th Trevor Shaddick - Shaddick

Final

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Ian Raby - Cooper Mk X, 5th Eugene Hall - Cooper, 6th Derek Strange - Cooper

Petit Prix

1st Phillip Green - Staride, 2nd Gerry Meharey - Cooper, 3rd Albert Zains - Cooper, 4th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 5th Russell Ham - Cooper, 6th Trevor Shaddick - Shaddick

Mallory Park 21st May 1956

Heat 1

1st Jack Moor - Wasp, 2nd Dick Hett - Cooper, 3rd Alan Eccles - Cooper

Heat 2

1st Des Phillips - Cooper, 2nd RF Catherwood - Cooper, 3rd RE Plummer - Iota

Final

1st Jack Moor - Wasp, 2nd Dick Hett - Cooper, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X, 4th IJ Williams - Emeryson, 5th Roy Jacques - Ettorne, 6th Des Phillips - Cooper          DNF: E de Vadder - Iota

Silverstone May 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Barbon Hill 5th June 1956

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd Peter Procter - Cooper Mk X

Oulton Park 9th June 1956

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Dickson - Cooper          DNF: Peter Procter - Cooper Mk X

Shelsley Walsh June 1956

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Austen May - Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Chris Summers - Cooper, 5th LA Schofield - Cooper, 6th RF Catherwood - Cooper

Aintree 23rd June 1956 Midsummer 100

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 5th Tommy Dickson - Cooper, 6th Cliff Allison - Cooper Mk X, 7th David Boshier-Jones - Cooper, 8th Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 9th ?, 10th Don Parker - Cooper, 11th Teddy Dawson - Cooper, 12th ?, 13th Harry Howlett - Cooper Mk VIII  23rd Bill Jones - Cooper Mk V           DNF: Peter Procter - Cooper Mk X, Rex McCandless - McCandless

Silverstone 23rd June 1956

Heat 1

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd Alan Eccles - Cooper, 3rd Roy Jacques - Ettorne

Heat 2

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Jack Westcott - Cooper, 3rd John Denley - Cooper

Final

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Jack Westcott - Cooper, 3rd Reg Barrett - Cooper

Brands Hatch 1st July 1956

Heat 1

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd John Brown - Martin, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Eugene Hall - Cooper, 5th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 6th Peter Luke - Cooper

Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd ? Taylor - ?, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 5th Ian Raby - Cooper Mk X, 6th Dick Hett - Cooper

Second Final

1st Gerry Meharey - Cooper, 2nd J Buckland - Kieft, 3rd Frank Hobart-Smith - Martin, 4th Roy Mayne - Cooper, 5th Donald Iszatt - Cooper, 6th DO Johnson - Cooper Mk VII          DNF: Lewis Lewis-Evans - Cooper

First Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Don Parker - Cooper, 5th Dick Hett - Cooper, 6th Reg Barrett - Cooper           DNF: Derek Colvin - Cooper, Tommy Bridger - Cooper Mk IX, Eugene Hall - Cooper

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper, 2nd Gerry Meharey - Cooper, 3rd Henry Koring - Smith Mk III, 4th Peter Ellis - Cooper, 5th J Forster - Parker, 6th Phil Green - Staride

Oliver's Mount 6th July 1956

Heat 1

1st Tommy Dickson - Cooper, 2nd Peter Procter - Cooper Mk X, 3rd Jack Middlehurst - Kieft

Heat 2

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Harris - Flather Special       DNF: G Burnard - Staride

Final

1st Tommy Dickson - Cooper, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Bill Harris - Flather Special, 4th Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Mallory Park 7th July 1956

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 4th IJ Williams - Emeryson, 5th Dick Hett - Cooper, 6th Derek Strange - Cooper

Heat 2

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd George Wicken - Cooper Mk VIII, 4th Trevor Taylor - Staride

Second Final

1st Bill Jones - Cooper Mk V, 2nd Albert Zains - Cooper, 3rd Gerry Meharey - Cooper, 4th Steve Foreman - Cooper, 5th AER Beck - Cooper, 6th Roy Jacques - Ettorne

First Final

1st= Jim Russell - Cooper Mk IX, 1st=Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Ian Raby - Cooper Mk X, 5th George Wicken - Cooper Mk VIII, 6th Derek Strange - Cooper

Silverstone 14th July 1956 British Grand Prix

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper, 5th Henry Taylor - Cooper, 6th Tommy Dickson - Cooper, 7th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 8th Ian Raby - Cooper Mk X, 9th David Boshier-Jones - Cooper, 10th Peter Procter - Cooper Mk X, 11th Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 12th Eugene Hall - Cooper, 13th Alan Cowley - Petty, 14th Dick Hett - Cooper, 15th Reg Barrett - Cooper, 16th George Symonds - Cooper, 17th Dennis Taylor - Cooper, 18th Thomas Beevor - Cooper, 19th Roy Mayne - Cooper Mk IX               DNF: Frank Hobart-Smith - Martin, Cliff Allison - Cooper, Harry Howlett - Cooper Mk VIII, Don Truman - Cooper, John Denley - Cooper, Derek Strange - Cooper, Eric Fenning - Staride, Colin Davis - Cooper, Chris Summer - Cooper

Westbrook Hay 21st July 1956

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd FJ Mays - GM

Snetterton 22nd July 1956 Vanwall Trophy

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Ian Raby - Cooper Mk X, 4th R Harrison - Cooper, 5th Jack Westcott - Cooper,       9th Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Bouley Bay 22nd July 1956

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd J Lanyon - Cooper

Great Auclum 4th August 1956

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Tony Marsh - Cooper Mk VIII

Mallory Park 6th August 1956

Heat 1

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Don Truman - Cooper Mk VI, 3rd Bill Towse - Cooper, 4th Alan Eccles - Cooper          DNF: Chris Summers - Cooper

Heat 2

1st John Parker - Cooper, 2nd Les Rowbotham - JLR, 3rd Des Philips - Cooper, 4th W Horseman - Staride

Consolation Final

1st Dick Hett - Cooper, 2nd Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 3rd Russell Ham - Cooper        DNF: Bennett - Cooper, G Burnard - Staride, Philip Barak - Cooper Mk VI, Robson, RE Plummer

Final

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Bill Towse - Cooper, 3rd Alan Eccles - Cooper

Cadwell Park 6th August 1956

Heat 1

1st Tommy Dickson - Cooper, 2nd Bill Harris - Cooper, 3rd Jack Middlehurst - Kieft, 4th Reg Spreckley - Cooper, 5th Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV, 6th Donald Wagner - Cooper, 7th Pauline Brock - Cooper

Heat 2

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Teddy Dawson - Cooper, 3rd Scott Bloor - Cooper, 4th Bernard Manning - Cooper, 5th Walter Ford - Cooper, 6th ME Wyatt - Cooper Mk VIII

Final

1st Tommy Dickson - Cooper, Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Teddy Dawson - Cooper, 4th Scott Bloor - Cooper, 5th Jack Middlehurst - Kieft, 6th Bernard Manning - Cooper

Brands Hatch 6th August 1956 Daily Telegraph Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Henry Taylor - Cooper, 4th Eugene Hall - Cooper, 5th Ian Raby - Cooper Mk X, 6th Alan Cowley - Cooper, 7th Colin Davis - Cooper, 8th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 9th Donald Iszatt - Cooper, 10th Steve Foreman - Cooper

Heat 2

1st Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 2nd George Wicken - Cooper Mk VIII, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 4th Don Parker - Cooper, 5th Gordon Jones - Kieft, 6th Rob Harrison - Cooper, 7th Reg Barrett - Cooper, 8th Peter Luke - Cooper, 9th Roy Mayne - Cooper Mk IX, 10th Cyril Scott-Arthur - Mackson

Final

1st Jim Russell - Cooper Mk IX, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Don Parker - Cooper, 5th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 6th Colin Davis - Cooper

Silverstone 11th August 1956

1st Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 2nd Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 3rd Dick Hett - Cooper, 4th Trevor Taylor - Cooper, 5th Alan Eccles - Cooper, 6th Gerry Meharey - Cooper Mk VIII          DNF: Rob Harrison - Harrison-Cooper

Oulton Park 18th August 1956 John Bull Trophy

Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Eugene Hall - Cooper, 6th Cliff Allison - Cooper, 7th Derek Strange - Cooper, 8th Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 9th Scott Bloor - Cooper, 10th Jack Westcott - Cooper    DNF: Gerry Meharey - Cooper

Heat 2

1st Don Parker - Cooper, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Henry Taylor - Cooper, 4th Trevor Taylor - Cooper, 5th Teddy Dawson - Cooper, 6th Bill Towse - Cooper 7th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 8th Jack Middlehurst - Kieft, 9th Donald Wagner - Cooper, 10th Reg Spreckley - Cooper            DNF: Peter Mutton - Iota

Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper Mk IX, 3rd Don Parker - Cooper, 4th David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 5th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 6th Cliff Allison - Cooper, 7th Derek Strange - Cooper, 8th Bill Towse - Cooper, 9th Teddy Dawson - Cooper, 10th Jack Westcott - Cooper          DNF: Tommy Bridger - Cooper Mk IX

Brands Hatch 19th August 1956 250 Motor Racing Club

Race 1

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd Ray Bayton - Kieft, 3rd DG Pollard - Cooper, 4th NT Bradley - Cooper, 5th M Bennett - Staride

Race 2

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd Peter Luke - Cooper, 3rd M Bennett - Staride     DNF: DH Pollard - Cooper

250 Vs 500 Handicap

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd M Bennett - Staride, 3rd NT Bradley - Cooper

Shelsley Walsh 25th August 1956

1st Don Parker - Cooper, 2nd Dick James - Cooper, 3rd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 4th Chris Summers - Cooper

Fastest Lady

Pauline Brock - Cooper

Kirkistown 25th August 1956 500MRCI Handicap

1st Alex Jameson - JP, 2nd Jim Meikle - Cooper Mk V

Ramsgate Speed Trials 26th August 1956

1st Don Parker - Cooper, 2nd Roy Mayne - Cooper Mk IX

Brighton Speed Trials 1st September 1956

1st Ray Petty - Petty, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Ian Raby - Cooper Mk X, 4th Dick James - Cooper

Cranfield 1st September 1956

1st Gerry Kinnane - Iota, 2nd Jim Miekle - Cooper

Silverstone 1st September 1956

1st Jack Westcott - Cooper, 2nd Peter Taylor - Cooper, 3rd Alan Eccles - Cooper          DNF: Derek Strange - Cooper, Pollard - Arnott        DNS: George Symons

JAP Race

1st Walter Ford - Cooper

Snetterton 2nd September 1956

Beginners Race

1st Peter Ellis - Cooper, 2nd J McAllister - Cooper, 3rd ME Wyatt - Cooper Mk VIII            DNF: AER Beck - Cooper, Dick Campbell - Cooper Mk VIII

Expert Race

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Eugene Hall - Cooper       DNF: Ian Raby - Cooper Mk X, Henry Taylor - Cooper Mk X, Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk X

Gosport 2nd September 1956 Sprint

1st Dick James - Cooper, 2nd Roy Mayne - Cooper Mk IX, 3rd Austen May - Cooper Mk VIII

Goodwood 8th September 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Colin Davis - Cooper Mk VIIa, 4th Stuart Lewis-Evans - Cooper, 5th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 6th Tommy Bridger - Cooper Mk IX,      14th Peter Mutton - Iota           DNF: David Latchford - Cooper

Brands Hatch 9th September 1956 Rochester Cup

Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd John Brown - Cooper, 4th Dick Hett - Cooper

Heat 2

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 5th Henry Taylor - Cooper Mk X, 6th Reg Barrett - Cooper

Heat 3

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Towse - Cooper, 3rd Rob Harrison - Cooper, 4th Henry Koring - Smith Mk III, 5th Peter Ellis - Cooper, 6th Trevor Shaddick - Shaddick-Viper           DNF: Don Parker - Cooper, Mike Trackman - JBS, Eugene Hall - Cooper

Second Final

1st Don Parker - Cooper, 2nd Donald Iszatt - Cooper, 3rd Gordon Jones - Kieft, 4th Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 5th Chris Summers - Cooper, 6th Phil Green - Staride

Final

1st George Wicken - Cooper Mk VIII, 2nd Jim Russell - Cooper Mk X, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 5th Ian Raby - Cooper Mk X, 6th Henry Taylor - Cooper Mk X          DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper, Alan Cowley - Cooper

JAP Race

1st Henry Taylor - Cooper Mk X, 2nd Phil Green - Staride, 3rd Henry Koring - Smith Mk III, 4th J Forster - Parker, 5th Roy Mayne - Cooper, 6th RE Plummer - Iota

Brands Hatch 15th September 1956 AMOC Speed Trial

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper (FTD)

Silverstone 15th September 1956

Scratch Race

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk X, 3rd Reg Barrett - Cooper Mk IX, 4th Trevor Taylor - Cooper, 5th Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Sweepstake

1st Philip RobinsonCooper Mk VIII, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk X, 3rd Trevor Taylor - Cooper, 4th Dick Hett - Cooper, 5th Alan Eccles - Cooper         DNF: Reg Barrett - Cooper, Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Mallory Park 16th September 1956

Heat 1

1st Don Parker - Cooper, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 4th Dick Hett - Cooper

Heat 2

1st Bill Harris - Flather Special, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Trevor Shaddick - Shaddick-Viper

Consolation Final

1st John Parker - Cooper, 2nd LA Schofield - Cooper, 3rd Des Phillips - Cooper        DNF: J Middlehurst - Kieft, Peter Mutton - Iota

Final

1st Don Parker - Cooper, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd Gordon Jones - Kieft, 4th Trevor Taylor - Cooper

Brunton 16th September 1956

1st Austen May - Cooper Mk VIII, 2nd Richard Colton - Cooper, John Fenning - Staride, Eric Fenning - Staride

Oulton Park 22nd September 1956 Gold Cup

People Challenge Trophy

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 4th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 5th Cliff Allison - Cooper, 6th Derek Strange - Cooper, 7th David Boshier-Jones - Cooper, 8th Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 9th Teddy Dawson - Cooper, 10th Harry Howlett - Cooper Mk VIII           DNF: Scott Bloor - Cooper, Chris Summers - Cooper, Pat Fergusson - Emeryson, Reg Spreckley - Cooper, Rudolph Trevellick - Trevellick, Don Truman - Cooper, Colin Davis - Cooper, Don Parker - Cooper, Tommy Dickson - Cooper

Silverstone 29th September 1956 Commander Yorke Trophy

Heat 1

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Trevor Taylor - Cooper, 5th John Brown - Cooper, 6th Harry Howlett - Cooper, 7th Ian Raby - Cooper Mk X, 8th Alan Eccles - Cooper

Heat 2

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Henry Taylor - Cooper, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Rob Harrison - Cooper, 6th Eugene Hall - Cooper, 7th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 8th Jack Moor - Wasp, 9th Peter Luke - Cooper

Second Final

1st Gordon Jones - Kieft, 2nd George Henrotte - Ettorne, 3rd Roy Mayne - Cooper, 4th Wally Ford - Cooper, 5th Maurice Thomas - Mackson, 6th Bill Grose - Grose II, 7th Ray Bayton - Kieft, 8th JM Hunt - Cooper        DNF: Mick Clare -  Cooper

Commander Yorke Trophy Final

1st David Boshier-Jones - Cooper Mk IX, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk VIII, 3rd Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 4th Jack Westcott - Cooper, 5th Alan Eccles - Cooper, 6th John Brown   8th Freddie Campbell - Petty       DNF: Harry Howlett - Cooper Mk VIII

Pump Fuelled Class

1st Freddie Campbell - Petty, 2nd George Symonds - Cooper, 3rd Brian Heyward - Comet, 4th Dick Hett - Cooper, 5th Clive Lones - Tiger Kitten III, 6th Les Rowbotham - JLR

JAP Race

1st Wally Ford - Cooper, 2nd Gerry Meharey - Cooper, 3rd John Parker - Cooper, 4th Ray Bayton - Kieft, 5th Tom Bennett - Arnott, 6th JM Hunt - Cooper, 7th Maurice Thomas - Mackson, 8th RE Plummer - Iota        DNF: Mick Clare - Cooper, Henry Koring - Smith Mk III, Lothar Rafael - Otto Mathé Special

Brough 29th September 1956

Scratch Race

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Middlehurst - Kieft, 3rd Reg Spreckley - Cooper. 4th ME Wyatt - Cooper Mk VIII 5th Roy Preston - Cooper Mk IV, 6th Des Phillips - Cooper     DNF: Gordon Chippendale - Cooper

Handicap Race

1st Des Phillips - Cooper, 2nd Gordon Chippendale - Cooper, 3rd Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Staverton 30th September 1956

1st Jack Welton - Cooper, 2nd Dick James - Cooper,3rd Austen May - Cooper Mk VIII

Silverstone 6th October 1956

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Henry Taylor - Cooper Mk X, 3rd Trevor Taylor - Cooper, 4th Harry Howlett - Cooper Mk VIII, 5th Rob Harrison - Cooper, 6th Dick Hett - Cooper, 7th ?, 8th Peter Mutton - Iota

Rhydymwyn 6th October 1956

1st Richard Colton - Cooper, 2nd Austen May - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Middlehurst - Kieft

Kirkistown 6th October 1956

1st Jim Miekle - Cooper, Gerry Kinnane - JP, A Jameson - JP, P Kinanne - Iota    DNF: Drew Jamieson - Cooper

Snetterton 7th October 1956

1st Jim Russell - Cooper Mk X, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 4th Eugene Hall - Cooper, 5th Ivor Bueb - Cooper Mk IX         DNF: Ian Raby - Cooper Mk X, John Brown - Cooper

Brands Hatch 14th October 1956

Heat 1

1st Reg Barrett - Cooper, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 3rd Ray Bayton - Kieft, 4th Alan Eccles - Cooper, 5th Peter Luke - Cooper, 6th Charles Heyward - CHS, 7th Cyril Scott-MacArthur - Mackson, 8th Walter Ford - Cooper, 9th Brian Rowsell - BJR        DNF: Peter Mutton - Iota, RE Plummer - Iota

Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th David Boshier-Jones - Cooper, 5th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 6th George Wicken - Cooper Mk VIII, 7th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 8th John Brown - Cooper, 9th Dick Hett - Cooper

Second Final

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Gordon Jones - Kieft, 3rd Rob Harrison - Cooper, 4th Gerry Meharey - Cooper, 5th Peter Ellis - Cooper, 6th J Forster - Parker, 7th Trevor Shaddick - Shaddick-Viper, 8th TD Wagner - Cooper, 9th JA Coram - Staride            DNF: Donald Iszatt - Cooper

First Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th George Wicken - Cooper Mk VIII, 5th Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 6th Ivor Bueb - Cooper Mk IX         DNF: David Boshier-Jones - Cooper

Stapleford October 1956

1st Richard Colton - Cooper, 2nd FJ Mays - GM Special

National Formula 3 Champion: Jim Russell - Cooper Mk X Norton

Autosport Trophy: Austen May - Cooper Mk VIII

JAP Championship: - Henry Taylor - Cooper

1957

Snetterton 31st March 1957

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Derek Strange - Cooper,  4th Harry Howlett - Cooper Mk XI

Brands Hatch 31st March 1957

Heat 1

1st Ian Raby - Cooper Mk X, 2nd Stanley Marks - Cooper, 3rd Alan Eccles - Cooper, 4th Lewis Lewis-Evans - Cooper, 5th Jack Newton - Cooper, 6th Roy Jacques - Ettorne

Heat 2

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Reg Barrett - Cooper, 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Charles Heyward - CHS, 5th Henry Koring - Smith Mk III, 6th AA Stride - Cooper

Consolation Final

1st Russell Ham - Cooper, 2nd J Buckland - Kieft, 3rd Alan Scoble - Mackson, 4th AA Stride - Cooper       DNF: RE Plummer - Cooper, EV Waddington - Staride

Final

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd Reg Barrett - Cooper, 4th Stanley Marks - Cooper, 5th Steve Foreman - Cooper, 6th Jack Newton - Cooper

JAP Race

1st Henry Koring - Smith Mk III, 2nd RE Plummer - ?, 3rd EV Waddington - Staride, 4th Frank Finucane - Cooper, 5th J Buckland - Kieft, 6th AA Stride - Cooper

Mallory Park 22nd April 1957

Heat 1

1st Philip Robinson - Cooper MK VIII, 2nd Jack Moor - Wasp, 3rd RF Catherwood - Cooper       DNF: Bill Harris - Flather Special

Heat 2

1st EV Waddington - Staride, 2nd Alan Scoble - Mackson, 3rd Cyril Hale - Emeryson

Consolation Final

1st Bill Harris - Flather Special, 2nd John Parker - Cooper, 3rd Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Final

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Moor  - Wasp, 3rd RF Catherwood - Cooper        DNF: Alan Eccles - Cooper, NT Bradley - Cooper, AA Stride - Cooper

Goodwood 22nd April 1957 Earl of March Trophy

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Eugene Hall - Cooper, 3rd Derek Strange - Cooper, 4th Don Parker - Cooper, 5th Henry Taylor - Cooper Mk X, 6th Harry Howlett - Cooper Mk XI           DNF: Trevor Taylor - Cooper, Jim Russell - Cooper, Tommy Bridger - Cooper, David Boshier-Jones - Cooper

Brands Hatch 22nd April 1957 Sporting Record Trophy

Heat 1

1st Ray Bayton - Kieft, 2nd RE Plummer - Cooper, 3rd Mick Clare - Cooper, 4th J Forster - Parker, 5th Maurice Thomas - Mackson          DNF: JW Flynn

Heat 2

Jack Newton - Cooper, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper, 3rd Charles Heyward - CHS, 4th Donald Wagner - Cooper, 5th Roy Jacques - Ettorne, 6th Trevor Shaddick - Cooper

Francis Beart Trophy Final

1st Lewis Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd Charles Heyward - CHS

Sporting Record Trophy

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Ian Raby - Cooper Mk X, 3rd John Brown - Cooper, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th Henry Koring - Smith Mk III, 6th Peter Ellis - Cooper

JAP Race

1st Peter Ellis - Cooper, 2nd Ray Bayton - Kieft, 3rd Roy Mayne - Cooper, 4th Gerry Meharey - Cooper     DNF: Henry Koring - Smith Mk III, Jack Newton - Cooper

Snetterton 28th April 1957

1st Henry Taylor - Cooper Mk XI

Templeford 13th May 1957

1st Henry Taylor - Cooper Mk XI

Silverstone 18th May 1957

Race 1

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Derek Strange - Cooper Mk IX, 3rd Trevor Taylor - Cooper Mk X, 4th Philip Robinson - Cooper Mk XI, 5th Bill Harris - Flather Special, 6th Bernard Manning - Cooper Mk IX

Race 2

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper Mk X, 3rd Derek Strange - Cooper Mk IX, 4th Bill Harris - Flather Special

Snetterton 19th May 1957

 1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Trevor Taylor - Stuart-Cooper, 4th Harry Howlett - Cooper Mk XI, 5th Jack Pitcher - Cooper

Brands Hatch 19th May 1957

Non Expert Heat 1

1st Lewis Lewis-Evans - Cooper, 2nd Brian Heyward - Comet, 3rd Roy Jacques - Ettorne, 4th RE Plummer - Cooper, 5th John Parker - Cooper, 6th MC Brackenbury - Cooper, 7th DH Pollard - Arnott, 8th Mike Trackman - JBS          DNF: Henry Koring - Smith Mk III

Non Expert Heat 2

1st Steve Foreman - Cooper, 2nd Trevor Shaddick - Cooper, 3rd RFE Catherwood - Cooper, 4th J Forster - Parker, 5th Russell Ham - Cooper, 6th Ray Bayton - Kieft, 7th Michael Lovell - Grenfell, 8th Donald Wagner - Cooper, 9th AA Stride - Cooper, 10th J Buckland - Kieft       DNF: JW Flynn - Kieft, Adrian Plumstead - Cooper

Non Expert Final

1st Steve Foreman - Cooper, 2nd Lewis Lewis-Evans - Cooper, 3rd Ray Bayton - Kieft, 4th Roy Jacques - Ettorne      DNF: Trevor Shaddick - Cooper

Expert Drivers

1st David Boshier-Jones - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th Derek Strange - Cooper, 6th Eugene Hall - Cooper

Barbon Hill 29th May 1957

1st Peter Procter - Cooper Mk X

Kirkistown 8th June 1957

1st Alec Jameson - JP, 2nd Gerry Kinnane - JP

Brands Hatch 9th June 1957 Sporting Record Trophy

Junior Drivers

1st Henry Koring - Smith Mk III, 2nd Donald Wagner - Cooper, 3rd Trevor Shaddick - Cooper, 4th Russell Ham - Cooper, 5th Albert Zains - Flash Special, 6th Mick Clare - Cooper

Sporting Record Trophy

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th Alan Cowley - Cooper, 6th Derek Strange - Cooper

Seniors V Juniors Handicap

1st Tommy Bridger - Cooper, 2nd Donald Wagner - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Russell Ham - Cooper         DNF: Henry Koring - Smith Mk III

Mallory Park 10th June 1957

Race 1

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Harry Howlett - Cooper Mk XI, 4th Alan Eccles - Cooper

Race 2

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Peter Procter - Cooper Mk X, 3rd Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX, 4th Harry Howlett - Cooper Mk XI

Crystal Palace 10th June 1957 Redex Trophy

Heat 1

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th Jack Newton - Cooper, 6th Ray Bayton - Kieft, 7th Trevor Shaddick - Cooper, 8th RE Plummer - Cooper, 9th Charles Hayward - CHS, 10th Malcolm Brackenbury - Cooper

Heat 2

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Alan Cowley - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Tommy Bridger - Cooper, 5th Trevor Taylor - Cooper, 6th David Boshier-Jones - Cooper, 7th Peter Mutton - Cooper, 8th Ivor Bueb - Cooper Mk IX, 9th Russell Ham - Cooper, 10th Brian Heyward - Comet

Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Tommy Bridger - Cooper, 5th Trevor Taylor - Cooper, 6th David Boshier-Jones - Cooper           DNF: Alan Cowley - Cooper, Derek Strange - Cooper

Mallory Park 22nd June 1957

Heat 1

1st John Parker - Cooper, 2nd Donald Haigh - Cooper, 3rd Peter Hughes - Cooper        DNF: EC Waddington - Staride

Heat 2

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Bernard Manning - Cooper, 4th Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX

Final

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd Derek Strange - Cooper, 3rd Bernard Manning - Cooper, 4th Dick Hett - Cooper

Silverstone 29th June 1957

Heat 1

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd Alan Eccles - Cooper, 3rd Jack Pitcher - Cooper

Heat 2

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd John Denley - Cooper, 3rd Walter Ford - Cooper      DNF: Brian Mann, Roy Jacques - Ettorne

Final

1st George Symonds - Cooper, 2nd Jack Moor - Wasp, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Jack Pitcher - Cooper      DNF: Trevor Taylor - Cooper

Charterhall 30th June 1957

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX

Mallory Park 6th July 1957

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Derek Strange - Cooper, 3rd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 4th Henry Taylor - Cooper

Heat 2

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd David Boshier-Jones - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI

Final

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd David Boshier-Jones - Cooper, 3rd Jim Russell - Cooper, 4th Derek Strange - Cooper, 5th Don Parker - Cooper

Silverstone 27th July 1957 Commander Yorke Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd John Brown - Cooper

Heat 2

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Scott Bloor - Cooper

Second Final

1st Walter Ford - Cooper, 2nd John Parker - Cooper, 3rd Frank Finucane - Cooper

Commander Yorke Trophy

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Trevor Taylor - Cooper

JAP Race

1st Walter Ford - Cooper, 2nd Mick Clare - Cooper, 3rd John Parker - Cooper

Snetterton 28th July 1957

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper, 4th Derek Strange - Cooper, 5th Don Parker - Cooper, 6th Peter Ellis - Cooper, 7th Donald Wagner - Cooper, 8th Jack Pitcher - Cooper        DNF: Henry Taylor - Cooper

Snetterton 4th August 1957

1st Tony Skelton - Martin, 2nd Mike Trackman - JBS, 3rd D Pollard - Arnott

Brands Hatch 5th August 1957

Lewis-Evans Trophy

1st Ken Livingstone - Cooper, 2nd Charles Heyward - CHS, 3rd Ray Bayton - Kieft, 4th Roy Jacques - Ettorne, 5th Des Phillips - Cooper, 6th Donald Haigh - Cooper       DNF: Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX, Henry Koring - Smith Mk III

Daily Telegraph Trophy

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Henry Taylor - Cooper, 5th Gordon Jones - Cooper Mk XI        DNF: Derek Strange - Cooper

Cadwell Park 5th August 1957

Heat 1

1st Bill Harris - Flather Special, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Alan Scoble - Mackson, 5th RET Muckleston - Cooper

Heat 2

1st Robert Bell - Cooper, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd Walter Ford - Cooper, 4th Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV, 5th EV Waddington - Staride, 6th Jack Middlehurst - Kieft

Final

1st Phillip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Bill Harris - Flather Special, 3rd Reg Spreckley - Cooper, 4th Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Crystal Palace 5th August 1957

1st Tommy Bridger - Cooper, 2nd Malcolm Brackenbury - Cooper, 3rd John Denley - Cooper, 4th Roy Mayne - Cooper, 5th Peter Mutton - Viper        DNF: Don Parker - Cooper, Alan Cowley - Cooper

Mallory Park 6th August 1957

Heat 1

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd Henry Taylor - Cooper, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI

Heat 2

1st John Parker - Cooper, 2nd Donald Haigh - Cooper, 3rd Robert Bell - Cooper      DNF: N Hutchinson, Peter Hughes - Cooper

Final

1st Henry Taylor - Cooper, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper         DNF: Trevor Taylor - Cooper

Mallory Park 17th August 1957

1st Don Parker - Cooper, 2nd Dick Hett - Cooper, 3rd Trevor Taylor - Cooper, 4th Malcolm Brackenbury - Cooper, 5th Harry HowlettCooper Mk XI

Snetterton 1st September 1957

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Philip Robinson - Cooper Mk VIII      DNF: Trevor Taylor - Cooper, Henry Taylor - Cooper

Charterhall 1st September 1957

1st Eric Liddell - Cooper, 2nd Reg Spreckley - Cooper, 3rd Gordon Chippendale - Cooper       DNF: Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX

Brighton Speed Trials 7th September 1957

1st Malcolm Brackenbury - Cooper, 2nd Donald Wagner - Cooper, 3rd Mike Trackman - JBS

Prescott 8th September 1957

1st Pauline Brock - Cooper

Silverstone 14th September 1957 International Trophy Meeting

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper,  6th Les Leston, 7th Philip Robinson - Cooper Mk VIII  20th Bill Jones - Cooper Mk V         DNF: Malcolm Brackenbury - Cooper, Harry HowlettCooper Mk XI, Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Mallory Park 22nd September 1957

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Donald Wagner - Cooper       DNF: Philip Robinson - Cooper Mk VIII, Bill Harris - Flather Special, Stuart Dodd

Goodwood 28th September 1957

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa,  2nd Jim Russell - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th David Boshier-Jones - Cooper, 5th Trevor Taylor - Cooper, 6th Ivor Bueb - Cooper Mk IX,  9th Harry HowlettCooper Mk XI

Silverstone 28th September 1957

Race 1

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X     DNF: George Symonds - Cooper Mk X

Race 2

1st Philip Robinson- Cooper Mk VIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X

Oulton Park 5th October 1957 Gold Cup

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 3rd Tommy Bridger - Cooper, 4th Trevor Taylor - Cooper 5th Peter Procter - Cooper Mk X, 6th Derek Strange - Cooper, 7th Bill Harris - Flather Special. 8th George Symonds - Cooper Mk X, 9th NT Bradley - Cooper, 10th Trevor Shaddick - Shaddick, 11th Reg Spreckley - Cooper, 12th Des Philips - Cooper        DNF: Donald Wagner - Cooper, John Parker - Cooper, Don Parker - Cooper, Harry Howlett - Cooper Mk XI, Philip Robinson - Cooper Mk VIII, David Boshier- Jones - Cooper, Ivor Bueb - Cooper Mk IX

Silverstone 5th October 1957

1st RFE Catherwood - Cooper, 2nd Bill Jones - Cooper Mk V, 3rd FF Clarke - Cooper, 4th RET Muckleston - Cooper      DNF: EV Waddington - Staride, Dick Hett - Cooper

Brands Hatch 6th October 1957 Sporting Record Trophy

Junior Drivers

1st Ken Livingstone Cooper, 2nd Tony Skelton - Martin, 3rd Mick Clare - Cooper, 4th Peter Michell - Cooper, 5th Cyril Scott-Arthur - Mackson, 6th Brian Heyward - Comet

Sporting Record Trophy

1st Tommy Bridger - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Alan Cowley - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th John Brown - Cooper, 6th Trevor Taylor - Cooper

JAP Race

1st Peter Ellis - Cooper, 2nd Ray Bayton - Kieft, 3rd ?, 4th J Buckland - Kieft, 5th Henry Koring - Smith Mk III, 6th Mike Trackman - JBS

Oulton Park 12th October 1957

1st Derek Strange - Cooper, 2nd Peter Procter - Cooper Mk X, 3rd Ken Livingstone - Cooper

Bodiam 19th October 1957

1st George Henrotte - Ettorne

Brands Hatch 26th December 1957 Boxing Day Meeting

Junior Race

1st Tony Skelton - Martin, 2nd Henry Koring - Smith Mk III, 3rd Albert Zains - Flash Special, 4th Roy Jacques - Ettorne, 5th DH Pollard - Arnott, 6th Brian Heyward - Comet, 7th Mike Trackman - JBS

Yuletide Trophy

1st Alan Cowley - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Ian Raby - Flash Special, 4th Reg Barrett - Cooper, 5th Charles Heyward - CHS, 6th Ray Bayton - Kieft

Mallory Park 26th December 1957

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Eccles - Cooper, 3rd MR Balfour - Cooper, 4th Eric Liddell - Cooper, 5th John Parker - Cooper, 6th Alan Scoble - Mackson - 7th Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV, 8th CD Naylor - Naystur Special, 9th Des Phillips - Cooper, 10th Bill Jones - Cooper Mk V, 11th Reg Spreckley - Cooper     DNF: Dick Hett - Cooper, James Conyers - Bond, Peter Hughes - Cooper, Jack Pitcher - Cooper, Peter Procter - Cooper Mk X, NT Bradley - Cooper, JG Armstrong - Cooper

National Formula 3 Champion: Jim Russell - Cooper Mk XI Norton

Autosport Trophy: Philip Robinson - Cooper Mk VIII

1958

Mallory Park 29th March 1958

1st Donald Wagner - Cooper, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Eric Liddle - Cooper              DNF: Jack Pitcher - Cooper, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Snetterton 30th March 1958

1st Don Parker - Cooper, 2nd Donald Wagner - Cooper, 3rd Alan Skelton - Cooper, 4th David Dunnage - Cooper, 5th AER Beck - Cooper, 6th Eric Liddle - Cooper         DNF: Jack Pitcher - Cooper, Philip Robinson - Cooper Mk VIII

Full Sutton 5th April 1958

1st Robert Bell - Cooper Mk VIII, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Teddy Dawson - Cooper Mk XI

Mallory Park 5th April 1958

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd Scott Bloor - Cooper

Mallory Park 7th April 1958

1st Donald Wagner - Cooper, 2nd Bill Harris - Flather Special, 3rd Robert Bell - Cooper, 4th Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 5th John Parker - Cooper          DNF: Peter Procter - Cooper Mk X, Scott Bloor - Cooper

Goodwood 7th April 1958 Earl of March Trophy

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Don Truman - Cooper, 5th John Denley - Cooper, 6th Trevor Shaddick - Cooper, 7th ? 8th Bill Jones - Cooper Mk V       DNF: Michael Lovell - Grenfell, Jim Russell - Cooper,  George Symonds - Cooper, Frank Finucane - Cooper, Roy Mayne - Cooper, Robin Jackson - Cooper

Brands Hatch 7th April 1958

World Sports Trophy

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Anthony Skelton - Martin, 3rd Albert Zains - Flash Special        DNF: Peter Ellis - Cooper, Alan Cowley - Cooper, Don Parker - Cooper

Junior Race

1st PD Mitchell - Cooper, 2nd Roy Jacques - Ettorne, 3rd Mike Trackman - JBS, 4th Peter Luke - Cooper, 5th Brian Rowsell - BJR, 6th Gordon Pearce - Staride         DNF: Jack Lewis - Cooper Mk IX

Brands Hatch 20th April 1958

1st Don Parker - Cooper, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Anthony Skelton - Martin

Junior Race

1st Jeremy Menzies - Petty, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd Syd Jensen - Flash Special, 4th Henry Koring - Smith Mk III

JAP Race

1st Henry Koring - Smith Mk III, 2nd N Street - Kieft, 3rd Mike Trackman - JBS, 4th John Mew - Cooper Mk IX

Charterhall 27th April 1958

1st Gordon Chippendale - Cooper, 2nd Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 3rd Eric Liddle - Cooper        DNF: MC Graham - Cooper Mk V

Silverstone 4th May 1958 Daily Express Trophy

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Don Truman - Cooper Mk VI, 4th Tommy Bridger - Cooper, 5th Teddy Dawson - Cooper, 6th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 7th Donald Wagner - Cooper, 8th J Bradley - Cooper, 9th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 10th Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 11th Peter Luke - Cooper, 12th Bill Jones - Cooper Mk V        DNF: Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, Scott Bloor - Cooper, Cyril Scott-MacArthur - Saxon, Ken Livingstone - Martin, Jim Burgoyne - Turner-Kieft, Roy Jacques - Ettorne, George Symonds - Cooper, Ian Raby - Flash Special, Peter Procter - Cooper Mk X, Bill Harris - Flather Special, Gordon Pearce - Staride, Robert Bell - Cooper, Trevor Taylor - Cooper

Prescott 4th May 1958

1st Pauline Brock - Cooper

Silverstone 10th May 1958

Heat 1

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Don Truman - Cooper Mk X, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X

Heat 2

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd NT Bradley - Cooper Mk IX, 3rd Robert Bell - Cooper Mk VIII

Final

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Don Truman - Cooper Mk X, 3rd NT Bradley - Cooper Mk IX        DNF: Robert Bell - Cooper Mk VIII, Peter Procter - Cooper Mk X

Mallory Park 11th May 1958

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th Bill Harris - Flather Special      DNF: Don Truman - Cooper, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 18th May 1958

1st Trevor Taylor - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th Peter Michell - Cooper, 6th Donald Wagner - Cooper

Junior Race

1st Jeremy Menzies - Petty, 2nd Jack Lewis - Cooper Mk IX, 3rd P Smith - Cooper, 4th John Mew - Cooper Mk IX, 5th Roy Mayne - Cooper, 6th Frank Finucane - Cooper        DNF: Roy Jacques - Ettorne

Full Sutton 24th May 1958

1st Jack Lewis - Cooper Mk IX, 2nd Des Philips - Cooper, 3rd Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Crystal Palace 25th May 1958

1st Tommy Bridger - Cooper, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Ian Raby - Flash Special, 4th Jack Newton - Cooper, 5th Jim Russell - Cooper, 6th Donald Wagner - Cooper,        15th Peter Mutton - Viper          DNF: Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, Peter Desoutter - Cooper

Mallory Park 26th May 1958

1st Peter Procter - Cooper Mk X, 2nd Scott Bloor - Cooper, 3rd Alan Eccles - Mercury, 4th Des Phillips - Cooper     DNF: RFE Catherwood - Cooper, E Willmott - Cooper, Donald Haigh - Cooper

Cadwell Park 26th May 1958

1st Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 6th Bill Jones - Cooper Mk V

Snetterton 1st June 1958

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th George Symonds - Cooper, 5th Ken Livingstone - Martin, 6th ?, 7th AER Beck - Cooper

Oulton Park 7th June 1958

1st Jack Lewis - Cooper Mk IX, 2nd Reg Spreckley - Cooper Mk VII

Shelsley Walsh 7th June 1958

1st Dick James - Cooper

Brands Hatch 8th June 1958

1st Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper

Junior Race

1st Jeremy Menzies - Petty, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd Roy Mayne - Cooper, 4th Peter Desoutter - Cooper, 5th Brian Heyward - Comet, 6th Frank Finucane - Cooper

Prescott 8th June 1958

1st Dick James - Cooper Mk IX, 2nd Pauline Brock - Cooper Mk IX, 3rd Jack Welton - Cooper Mk IX

Silverstone 21st June 1958

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Philip Robinson - Cooper Mk VIII, 3rd Gordon Chippendale - Cooper

Mallory Park 28th June 1958

1st Don Parker - Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Bill Harris - Flather Special        DNF: Simon Antill - Iota

Snetterton 29th June 1958

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd George Symonds - Cooper Mk X, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X         DNF: Gordon Chippendale - Cooper Mk VIII

Crystal Palace 5th July 1958 Redex Trophy

1st Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Ian Raby - Flash Special, 4th Jack Pitcher - Cooper, 5th Jack Newton - Cooper, 6th Teddy Dawson - Cooper, 7th Jack Lewis - Cooper Mk IX, 8th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 9th Bill Harris - Flather Special, 10th Peter Luke - Cooper, 11th Ray Bayton - Kieft, 12th Brian Heyward - Comet, 13th Charles Heyward - CHS, 14th Cyril Scott-Arthur - Saxon, 15th Roy Jacques - Ettorne, 16th Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 17th John Parker - Cooper, 18th Brian Rowsell - BJR         DNF: Bill Shaw - Cooper, Jim Russell - Cooper, Charlie Graham - Graham Special

Full Sutton 12th July 1958

1st Robert Bell - Cooper, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Jack Pitcher - Cooper

Silverstone 19th July 1958 British Grand Prix

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper, 4th Teddy Dawson - Cooper, 5th Scott Bloor - Cooper, 6th Don Truman - Cooper, 7th Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 8th Peter Procter - Cooper Mk X, 9th Peter Ellis - Cooper, 10th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 11th George Symonds - Cooper, 12th Donald Wagner - Cooper, 13th Robert Bell - Cooper, 14th Des Phillips - Cooper, 15th Mike Trackman - JBS, 16th Gordon Chippendale - Cooper, 17th Bill Jones - Cooper Mk V      DNF: Jack Pitcher - Cooper, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, John Denley - Cooper, Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, Ian Raby - Flash Special, Walter Ford - Cooper, Reg Spreckley - Cooper Mk VII, Peter Luke - Cooper

Oulton Park 26th July 1958

1st Jack Lewis - Cooper Mk IX, 2nd Don Truman - Cooper, 3rd James Conyers - Bond         DNF: Jack Pitcher - Cooper, Peter Procter - Cooper Mk X

Snetterton 27th July 1958 Vanwall Trophy

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Peter Michell - Cooper Special, 5th Jack Lewis - Cooper Mk IX, 6th George Symonds - Cooper Mk X, 7th Donald Wagner - Cooper Mk XI, 8th Roy Mayne - Cooper Mk IX, 9th ?, 10th John Denley - Cooper Mk X, 11th Derek Colvin - JBS

Snetterton 2nd August 1958

Race 1

1st PG Graham - Cooper, 2nd A Longfield - Cooper, 3rd Roy Mayne - Cooper

Race 2

1st JD Reid - Cooper, 2nd Roy Mayne - Cooper, 3rd A Longfield - Cooper

Race 3

1st Roy Mayne - Cooper, 2nd JD Reid - Cooper, 3rd A Longfield - Cooper

Great Auclum  2nd August 1958

1st Dick James - Cooper, 2nd EG Willmott - Cooper, 3rd Michael Lovell - Grenfell

Brands Hatch 4th August 1958 World Sports Trophy

Heat 1

1st Jim Russell - Cooper, 2nd Tommy Bridger - Cooper, 3rd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 4th Peter Ellis - Cooper Mk XI, 5th Ray Bayton - Kieft, 6th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 7th John Brown - Martin, 8th AE Prince - Cooper Mk VII, 9th Jack Newton - Cooper Mk X, 10th Roy Mayne - Cooper        DNF: Don Parker - Cooper, Trevor Taylor - Cooper

Heat 2

1st Jack Lewis - Cooper Mk IX, 2nd Peter Michell - Cooper, 3rd Brian Heyward - Comet, 4th Jeremy Menzies - Petty, 5th Michael Lovell - Grenfell, 6th Peter Desoutter - Cooper, 7th Roland Dutt - Kieft, 8th Albert Zains - Flash Special, 9th Mike Trackman - JBS

Final

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper, 2nd Jack Lewis - Cooper Mk IX, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Peter Ellis - Cooper Mk XI, 5th Peter Michell - Cooper        DNF: Tommy Bridger - Cooper, Jim Russell - Cooper

Cadwell Park 4th August 1958

Final

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Bill Harris - Flather Special, 4th Teddy Dawson - Cooper, 5th Scott Bloor - Cooper, 6th Robert Bell - Cooper

Silverstone 9th August 1958 Commander Yorke Trophy

Heat 1

1st Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, 2nd Don Truman - Cooper, 3rd Peter Michell - Cooper, 4th Peter Luke - Cooper

Heat 2

1st Don Parker - Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Jeremy Menzies - Petty

Second Final

1st Brian Heyward - Comet, 2nd Alan Eccles - Mercury, 3rd PD Gardiner - Cooper

Commander Yorke Trophy

1st Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, 2nd Jack Lewis - Cooper Mk IX, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Jeremy Menzies - Petty, 5th Peter Luke - Cooper, 6th Peter Michell - Cooper         DNF: Gordon Chippendale - Cooper

Petrol Cars

1st George Symonds - Cooper, 2nd Robert Bell - Cooper, 3rd Albert Zains - Flash Special

JAP Race

1st James Conyers - Bond, 2nd Alan Rodgie - Cooper, 3rd A Olley - Cooper       DNF: John Parker - Cooper, Charlie Graham - Graham

Brands Hatch 30th August 1958  Lewis Evans Trophy

Heat 1

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 2nd Don Parker - Cooper, 3rd Tommy Bridger - Cooper, 4th Jack Pitcher - Cooper, 5th Jack Lewis - Cooper Mk IX, 6th Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 7th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 8th Peter Ellis - Cooper, 9th Jack Newton - Cooper Mk X, 10th Donald Wagner - Cooper        DNF: Trevor Taylor - Cooper

Heat 2

1st Gordon Chippendale - Cooper, 2nd Ray Bayton - Kieft, 3rd AE Liddle - Cooper, 4th Peter Simpson - Staride, 5th Brian Rowsell - BJR, 6th Roy Jacques - Ettorne, 7th DGS Cotter - Luna, 8th Bill Jones - Cooper Mk V       DNF: Charles Heyward - CHS

Final

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIIa, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Jack Lewis - Cooper Mk IX, 5th Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII         DNF: Jack Pitcher - Cooper

Silverstone 31st August 1958

1st Scott Bloor - Cooper, 2nd CD Naylor - Naystur, 3rd WB Fowler - FMS

Snetterton 7th September 1958 Archie Scott-Brown Memorial Trophy

1st Don Parker - Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Jack Lewis - Cooper Mk IX, 4th Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 5th Jack Pitcher - Cooper, 6th George Symonds - Cooper Mk X

Oulton Park 20th September 1958

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Bill Harris - Flather Special, 4th Don Truman - Cooper Mk X, 5th Gordon Jones - Cooper Mk X, 6th Scott Bloor - Cooper Mk X        DNF: Trevor Taylor - Cooper Mk VIIa, Don Parker - Cooper Mk X, Jack Lewis - Cooper Mk IX, Reg Spreckley - Cooper Mk VII, Robert Bell - Cooper, Des Phillips - Cooper Mk IX

Goodwood 27th September 1958

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper, 4th Don Truman - Jack Newton - Cooper        DNF: Peter Mutton - Viper

Full Sutton 27th September 1958

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Teddy Dawson - Cooper

Silverstone 27th September 1958

1st George Symonds - Cooper, 2nd Derek Colvin - JBS, 3rd Bill Jones - Cooper Mk V            DNF: Charlie Graham - Graham Special, Bill Shaw - Cooper

Charterhall 28th September 1958

1st Gordon Chippendale - Cooper, 2nd Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 3rd Robert Bell - Cooper

Silverstone 31st September 1958

Race 1

1st Peter Luke - Cooper Mk XI, 2nd Peter Michell - Cooper, 3rd Walter Ford - Cooper, 4th Bill Shaw - Cooper

Race 2

1st George Symonds - Cooper Mk X, 2nd Peter Michell - Cooper, 3rd Peter Luke - Cooper Mk XI

Catterick 4th October 1958

1st Gordon Chippendale - Cooper, 2nd Reg Spreckley - Cooper Mk VII, 3rd Robert Bell - Cooper       DNF: TE McLaren - Emeryson, Peter Procter - Cooper Mk X, Jack Cordingley - Cooper, Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV, Bill Harris - Flather Special, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, Teddy Dawson - Cooper, Simon Antill - Iota

Brands Hatch 5th October 1958 World Sports Trophy

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Trevor Taylor - Cooper, 3rd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 4th Jack Lewis - Cooper Mk IX

Junior Race

1st Brian Hayward - Comet, 2nd Henry Koring - Cooper, 3rd Peter Luke - Cooper, 4th Michael Lovell - Grenfell      DNF: Peter Michell - Cooper, Mike Trackman - JBS, DGS Cotter - Luna

Brands Hatch 26th December 1958 Francis Beart Trophy

1st Don Parker - Cooper, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI      DNS: Peter Mutton - Viper

National Formula 3 Champion: Trevor Taylor - Cooper Mk XII Norton

Autosport Trophy: Roy Mayne - Cooper

1959

Snetterton 22nd March 1959 Spring Trophy

1st Don Parker - Cooper, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Jack Pitcher - Cooper, 5th J Barnett - Cooper Mk XII, 6th Bill Shaw - Cooper

Mallory Park 26th March 1959

1st Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Bill Harris - Flather Special,     16th Alan Eccles - Cooper

Rufforth 28th March 1959

1st Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 2nd Philip Barak - Cooper Mk VIII, 3rd Reg Spreckley - Cooper, 4th Des Phillips - Cooper

Brands Hatch 28th March 1959 World Sports Trophy

Heat 1

1st Peter Luke - Cooper, 2nd Steve Foreman - Cooper, 3rd John Mew - Cooper Mk IX, 4th Brian Rowsell - BJR, 5th Bill Shaw - Cooper, 6th Albert Zains - Flash Special         DNF: David Watson - Ettorne

Heat 2

1st Don Parker - Cooper Mk XIII, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd BG Salmon - Martin      DNF: NH Stevenson - Cooper, GA Role - Cooper, Simon Antill - Kieft

Final

1st Don Parker - Cooper Mk XIII, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Peter Luke - Cooper, 4th John Mew - Cooper Mk IX, 5th Peter Ellis - Cooper

Oulton Park 11th April 1959 Empire Trophy

1st Don Parker - Cooper Mk XIII, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 5th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 6th Jack Newton - Cooper, 7th  Peter Desoutter - Cooper, 8th Adrian Plumstead - Cooper, 9th Reg Spreckley - Cooper, 10th Peter Simpson - Cooper Mk XI 11th Derek Phillips - Cooper, 12th Ray Bayton - Kieft         DNF: George Symonds - Cooper, David Watson - Cooper, Scott Bloor - Cooper, Peter Ellis - Cooper, Bill Harris - Flather Special, DG Howland - Cooper, Murray Rainey - Cooper Mk IX

Snetterton 19th April 1959

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Don Parker - Cooper Mk XIII, 3rd Jack Pitcher - Cooper, 4th Jack Newton - Cooper, 5th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 6th John Mew - Cooper Mk IX          DNF: H Buckland - Cooper

Charterhall 25th April 1959

1st Tim Wilson - Cooper

Mallory Park 26th April 1959

1st Scott Bloor - Cooper, 2nd JM Humphrey - Cooper, 3rd PA Randall - Landar Special       DNF: M Blakemore - Cooper, Jack Pitcher - Cooper

Silverstone 9th May 1959

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XI, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Scott Bloor - Cooper, 4th Steve Foreman - Cooper, 5th Philip Barak - Cooper Mk VIII, 6th Peter Mutton - Cooper Mk VI          DNF: Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII

Brands Hatch 10th May 1959

1st Don Parker - Cooper Mk XIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI

Crystal Palace 18th May 1959 Redex Trophy

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper Mk XIII, 4th Jack Newton - Cooper, 5th Steve Foremen - Cooper, 6th Peter Luke - Cooper

Cadwell Park 18th May 1959

Handicap Race

1st Peter Simpson - Cooper Mk XI

Rufforth 30th May 1959

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Peter Procter - Cooper Mk X       DNF: John Denley - Cooper Mk VIII, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Silverstone 20th June 1959

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Peter Ellis - Cooper, 3rd Peter Luke - Cooper

Aintree 20th June 1959

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XI, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd Bill Harris - Flather Special

Shelsley Walsh 20th June 1959

1st Jack Welton - Cooper

Mallory Park 28th June 1959

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper Mk XIII

Charterhall 5th July 1959

1st Paul Simpson - Cooper Mk XI, 2nd Guy Wilson - Cooper, 3rd KE Yendall - Cooper

Bo'ness 11th July 1959

1st J Vietch - JP, 2nd Andrew Goodfellow - Cooper Mk IX, 3rd J Forrest - Berkeley

Oulton Park 11th July 1959

1st Paul Simpson - Cooper Mk XI, 2nd M Blakemore - Cooper, 3rd C Welch - Cooper

Brands Hatch 12th July 1959

Heat 1

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Jack Newton - Cooper Mk X, 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 5th Peter Desoutter - Cooper, 6th EG Willmott - Cooper, 7th Albert Zains - Flash Special, 8th Brian Rowsell - BJR,

Heat 2

1st Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Ralph Butterworth - Cooper, 4th John Mew - Cooper Mk IX, 5th Gerry Meharey - Cooper, 6th Charles Heyward - CHS, 7th Malcolm Brackenbury - Cooper, 8th Adrian Plumstead - Cooper

Final

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Jack Newton - Cooper Mk X, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 5th John Mew - Cooper Mk IX

Rufforth 26th July 1959

1st Jack Cordingley - Cooper, 2nd John Parker - Cooper, 3rd E Holliday - Kieft         DNF: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Whitchurch 1st August 1959

1st Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd Don Parker - Cooper Mk XIII

Brands Hatch 3rd August 1959 Lewis-Evans Trophy

Race 1

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Jack Newton - Cooper Mk X, 3rd Alexis DuPont - Cooper, 4th Peter Luke - Cooper

Race 2

1st Tommy Bridger -Cooper, 2nd Don Parker - Cooper Mk XIII, 3rd Jack Newton - Cooper Mk X, 4th Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa

Silverstone 8th August 1959 Commander Yorke Trophy

Commander Yorke Trophy

1st Tommy Bridger -Cooper Mk IX, 2nd Don Parker - Cooper Mk XIII, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Jack Newton - Cooper, 5th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 6th John Mew - Cooper Mk IX        DNF: G Holloway - Cooper, Peter Ellis - Cooper

JAP Race

1st John Mew - Cooper Mk IX, 2nd John Parker - Cooper, 3rd Alan Rodgie - Cooper

Crystal Palace 22nd August 1959

1st Don Parker - Cooper Mk XIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 3rd Steve Foreman - Cooper, 4th Peter Luke - Cooper, 5th Peter Desoutter - Cooper, 6th Gordon Jones - Cooper Mk XI, 7th John Mew - Cooper Mk IX, 8th Gerry Meharey - Cooper, 9th Adrian Plumstead - Cooper, 10th Ray Bayton - Kieft, 11th M Blakemore - Cooper, 12th Albert Zains - Flash Special, 13th Simon Antill - Iota, 14th Mike Trackman - Martin

Snetterton 6th September 1959

1st Tommy Bridger - Cooper Mk IX, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Don Parker - Cooper Mk XIII, 4th Steve Foreman - Cooper Mk XI

Thomaby on Tees 6th September 1959

1st Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Cordingley - Cooper, 3rd TE McLaren - Emeryson

Catterick 13th September 1959

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd TE McLaren - Emeryson

Mallory Park 19th September 1959

1st Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 2nd Jack Newton - Cooper, 3rd John Mew - Cooper Mk IX            DNF: Peter Mutton - Cooper Mk VI, Don Parker - Cooper Mk XIII

Silverstone 19th September 1959

1st Steve Foreman - Cooper Mk IX, 2nd John Fenning - Cooper Mk IX, 3rd Peter Luke - Cooper Mk XI, 4th Derek Colvin - JBS, 5th M Blackmore - Cooper

Rufforth 26th September 1959

1st Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 2nd John Parker - Cooper Mk V

Silverstone 3rd October 1959

1st John Fenning - Cooper, 2nd John Parker - Cooper, 3rd Albert Rodgie - Cooper       DNF: Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa

Brands Hatch 4th October 1959

World Sports Trophy

1st Tommy Bridger -Cooper Mk IX, 2nd Philip Robinson - Stuart-Cooper Mk VIII, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 4th Jack Newton - Cooper Mk X, 5th Steve Foreman - Cooper XI, 6th Peter Luke - Cooper XI, 7th Peter Desoutter - Cooper           DNF: Don Parker - Cooper Mk XIII, DGS Cotter - Luna

Combined Formula Junior Race

1st Tommy Bridger -Cooper Mk IX, 2nd Philip Robinson - Jack Newton - Cooper Mk X        DNF: Peter Luke - Cooper XI

Kirkistown 25th October 1959

1st Alex Jameson - JP

Brands Hatch 26th December 1959 Francis Beart Trophy

1st Jack Pitcher - Cooper Mk VIIa, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Peter Ellis - Cooper, 4th Jack Newton - Cooper     DNF: Don Parker - Cooper Mk XIII

National Formula 3 Champion: Don Parker - Cooper Mk XIII Norton

1960

Rufforth 16th April 1960

1st John Parker - Cooper, 2nd Mike Ledbrook - Cooper

Brands Hatch 18th April 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Peter Ellis - Cooper       DNF: Jack Newton - Cooper, Albert Zains - Flash Special, DGS Cotter - Luna

Silverstone 30th April 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Peter Ellis - Cooper, 3rd Derek Colvin - JBS

Mallory Park 8th May 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Gerry Meharey - Cooper, 4th John Parker - Cooper        DNF: Peter Ellis - Cooper

Brands Hatch 29th May 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI, 3rd Gerry Meharey - Cooper       DNF: Mike Ledbrook - Cooper

Cadwell Park May 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV

Rufforth 4th June 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Herbert Stilborn - Graham Cooper Mk IV

Silverstone 25th June 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Alan Rodgie - Cooper, 4th Mike Ledbrook - Cooper

Brands Hatch 3rd July 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Jones, 3rd Gerry Meharey - Cooper, 6th Mike Ledbrook - Cooper       DNF: Herbert Stilborn - Garford, David Kamm - Smith Mk III, OP Stretton - Arnott, Michael Lovell - Grenfell

Linton On Ouse 10th July 1960 York Cup

1st Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 2nd RH Burn - Cooper

Cadwell Park 1st August 1960

Wilkinson Trophy

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Gordon Jones - Cooper Mk XI

Handicap Race

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd AF Fulwood - AFF, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI

Silverstone 6th August 1960 Commander Yorke Trophy

Commander Yorke Trophy

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Alan Rodgie - Cooper       DNF: Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, Peter Procter - Cooper Mk X

JAP Class

1st Mike Trackman - Martin, 2nd Alan Rodgie - Cooper

Rufforth 10th September 1960

1st Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 3rd JM Brassington - Cooper Mk VI

Snetterton 9th October 1960

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Gordon Jones - Cooper Mk XI,  8th Mike Ledbrook - Cooper

Brands Hatch 16th October 1960 Lewis-Evans Trophy

1st Gordon Jones - Cooper Mk XI, 2nd Peter Ellis - Cooper, 3rd  Jack Newton - Cooper Mk X, 4th Peter Luke -Cooper, 5th H Morrogh, 6th Mike Trackman - JBS       DNF: Jack Pitcher - Cooper Mk XIV, Simon Antill - Staride, Brian Rowsell - BJR, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

National 500 Champion: Jack Pitcher - Cooper Mk XIV Norton

1961

Snetterton 18th March 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd N Wyldbore-Smith - Cooper, 3rd Alan Rodgie - Cooper, 4th A Florio - Cooper, 5th AE Prince - Cooper Mk VII, 6th John Hazelton - Cooper           DNF Jack Pitcher - Cooper

Rufforth 1st April 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 2nd Jack Newton - Cooper Mk IX, 3rd DM Rogers - Cooper Mk IX

Pembrey 8th April 1961

1st CG Priddey - Kieft

Mallory Park 16th April 1961

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Mike Ledbrook - Cooper, 3rd NH Wyldbore-Smith - Cooper

Brands Hatch 23rd April 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd John Green - Cooper, 3rd NH Wyldbore-Smith - Cooper, 4th Nigel Rowland - Cooper, 5th A Florio - Staride, 6th David Kamm - Smith Mk III

Oulton Park 13th May 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd AR Parker - Fillingham, 3rd Nigel Rowland - Cooper Mk IX

Rufforth 20th May 1961

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XI, 2nd Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 3rd John Parker - Cooper

Cadwell Park 22 May 1961

1st Jack Pitcher - Cooper Mk XI, 2nd Mike Ledbrook - Cooper

 Handicap Race

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Peter Hughes 3rd Simon Antill - Staride

Silverstone 24th June 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd P Bryan - Cooper, 3rd Ian McLaughlin - Cooper, 4th Nigel Rowland - Cooper, 5th John Hazelton - Cooper        DNF: AR Parker - Fillingham, Jack Pitcher - Cooper Mk XI, Alan Rodgie - Cooper

Brands Hatch 2nd July 1961

Race 1

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd John Green - Cooper Mk IX, 3rd DM Rogers - Cooper Mk IX

Race 2

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd John Green - Cooper Mk IX, 3rd Simon Antill - Staride

Linton -on-Ouse 9th July 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper

Mallory Park 23rd July 1961

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Mike Ledbrook - Cooper, 3rd Peter Hughes - Cooper, 4th DM Rogers - Cooper Mk IX, 5th Jack Newton - Cooper

Silverstone 29th July 1961

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Peter Hughes - Cooper, 3rd Nigel Rowland - Cooper

Snetterton 13th August 1961

Race 1

1st Mike Ledbrook - Cooper, 3rd Peter Green - Cooper

Race 2

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd DM Rogers - Cooper Mk IX, 3rd Peter Green - Cooper

Brands Hatch 27th August 1961

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd DM Rogers - Cooper Mk IX, 3rd Nigel Rowland - Cooper, 4th Simon Antill - Staride, 5th Albert Rodgie - Cooper, 6th AF Fulwood - AFF, 7th Maurice Thomas - Cooper, 8th John Hazelton - Cooper, 9th JM Bassington - Cooper, 10th OP Stretton - Arnott, 11th JK Harvey - BJR        DNF: John Green - Cooper, K Dunn - Cooper

Rufforth 9th September 1961

1st DM Rogers - Cooper Mk IX

Brunton 17th September 1961

1st Howard Bennett - JBS, 2nd PM Pratt - Kieft, 3rd AR White - Kieft, 4th Isobel Robinson - Cooper

Snetterton 8th October 1961

1st Jack Pitcher - Cooper, 2nd Nigel Rowlands, 3rd Alan Rodgie, 4th Simon Antill - Staride, 5th K Hazelton       DNF: Mike Ledbrook - Cooper

National 500 Championship - 1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd Jack Pitcher - Cooper, 3rd DM Rogers - Cooper Mk IX

1962

Snetterton 18th March 1962 Spring Trophy

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd DM Rogers - Cooper Mk IX, 3rd Howard Bennett - Cooper

Silverstone 31st March 1962 Notwen Trophy

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper,  3rd Nigel Rowland - Cooper, 4th Alan Rodgie - Cooper

Brunton 15th April 1961

1st Howard Bennett - Cooper, 2nd Wally Cuff - JBS, 3rd Isobel Robinson - Cooper, 4th Les Stone - Cooper, 5th DW Long - Cooper Mk V, 6th Anthony Horsley -Ettorne, 7th CEM Bradshaw - MAC

Rufforth 21st April 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 3rd WD Adams - Cooper Mk IX

Brands Hatch 6th May 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Alan Rodgie - Cooper, 3rd Mike Trackman - Martin

Cadwell Park 20th May 1962

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd DM Rogers - Cooper Mk IX

Shelsley Walsh 3rd June 1962

1st Peter Hughes - Cooper, 2nd Mike Ledbrook - Cooper, 3rd Howard Bennett - Cooper, 4th WD Adams - Cooper Mk IX, 5th J Barrowclough - Cooper, 6th AF Fulwood - AFF, 7th P Williams - Cooper, 8th ME Turner - Cooper, 9th LH Woodcock - Cooper, 10th RC Bettinson - Cooper, 11th Les Stone - Cooper, 12th GJ Bolam - JBS

Castle Combe 9th June 1962 - Formula Libre

1st Mike Ledbrook - Cooper, 2nd Nigel Rowland, 3rd DM Rogers - Cooper Mk IX

Snetterton 11th June 1962

Race 1

DNF: Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII

Race 2

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 3rd Alan Rodgie - Cooper, 4th Mike Herman - Cooper

Mallory Park 23rd June 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 3rd Alan Rodgie - Cooper,

Brands Hatch  1st July 1962

1st Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Rodgie - Cooper Mk V, 3rd John Hazelton - Cooper Mk VI, 4th Mike Herman - Cooper Mk V, 5th Isobel Robinson - Cooper Mk VIII        DNF: G Brooks - Beavis-Kimstone, AR Parker - DSP, Geoff Wallis - Emeryson

Brands Hatch 22nd July 1962

1st Mike Ledbrook - Cooper Mk VIII, 2nd Alan Rodgie - Cooper Mk V, 3rd DM Rogers - Cooper Mk IX

Silverstone 28th July 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper, 3rd Isobel Robinson - Cooper, 4th Alan Rodgie, 5th E Hazelton 6th Anthony Horsley - Ettorne

Silverstone 27th August 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX, 2nd Mike Ledbrook - Cooper

Rufforth 1st September 1962

1st DM Rogers - Cooper Mk IX,

Castle Combe 8th Sept 1962 - Formula Libre

1st Howard Bennett - Cooper, 2nd Nigel Rowland,  3rd Miss Isobel Robinson - Cooper

National 500 Champion - 1st DM Rogers - Cooper Mk IX Norton, 2nd Mike Ledbrook - Cooper

1969

Great Auclum 2nd August 1969

 

1970

Pontypool 21st June 1970

1st John Turner - Cooper, 2nd Gordon Davies - Cooper, 3rd David Latham - Cooper, 4th Colin Myles - Cooper

Shelsley Walsh 12th July 1970

1st John Turner - Cooper, 2nd Gordon Davies - Cooper, 3rd David Latham - Cooper, 4th Colin Myles - Cooper

Gurston Down 26th July 1970

1st Colin Myles -  Cooper Mk IX, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Colin Davies - Cooper Mk IX, 4th Paul Schroeder - Cooper Mk IX, 5th David Latham - Cooper Mk X, 6th Tony Stevens - Cooper Mk XI, 7th Bob Jones - Cooper Mk V

Great Auclum 1st August 1970

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Colin Myles - Cooper Mk IX, 3rd Gordon Davies - Cooper Mk IX, 4th David Latham - Cooper Mk X, 5th Lance O'Connell - Kieft

Shelsley Walsh 16th August 1970

1st= Gordon Davies - Cooper Mk IX, 1st =David Latham - Cooper Mk X, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Colin Myles -  Cooper Mk IX, 5th Paul Schroeder - Cooper Mk VIII, 6th Jack Dillard - Cooper Mk IX, 7th Barry Oddy - Cooper Mk VIII, 8th Lance O'Connell - Kieft, 9th Robert Griffiths - Emeryson

Gurston Down 31st August 1970

1st Colin Myles -  Cooper Mk IX, 2nd Gordon Davies - Cooper Mk IX, 3rd David Latham - Cooper Mk X, 4th Bob Jones - Cooper Mk V, 5th Tony Stevens - Cooper Mk XI, 6th Mike Cobbold - Cooper Mk IX, 7th Conal O'Sullivan - Cooper Mk VI

Prescott 6th September 1970

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Colin Myles -  Cooper Mk IX, 3rd Arthur Curnow - Cooper Mk VIII, 4th Gordon Davies - Cooper Mk IX, 5th Paul Schroeder - Cooper Mk VIII, 6th Barry Oddy - Cooper Mk VIII

Gurston Down 5th October 1970

1st David Latham - Cooper Mk X, 2nd Bob Jones - Cooper Mk V, 3rd Lance O'Connell - Kieft, 4th Gordon Bruce - Cooper Mk X, 5th Conal O'Sullivan - Cooper Mk VI, 6th Jack Dillard - Cooper Mk VI, 7th John Dodwell - Cooper Mk V

1974

Loton Park 8th September 1974

1st Barry Brant - Cooper Mk VI

1975

Loton Park 15th June 1975

1st Tim Cameron - JP

1977

Aintree 28th May 1977

1st John Turner - Cooper Mk IX

Valence 9th July 1977

1st Brian Saull - Cooper Mk VIII

1985

Wiscombe Park  12th May 1985

1st Barry Brant - Cooper Mk XI, 2nd TE Hulks - Cooper Mk V, 3rd J O'Sullivan - Cooper, 4th RD Brown - Cooper Mk VI, 5th RA Jones - Cooper Mk VI, 6th GDG Murray - Cooper Mk VIII, 7th David Docherty - Cooper, 8th Ron Warr - Cooper Mk VI, 9th SG Curtis - Cooper Mk III, 10th Ian Agnew - Emeryson, 11th KH Edwards - Cooper Mk VIII

1999

Goodwood 18th September 1999 Earl Of March Trophy

1st Julian Majzub - Cooper Mk VIII, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Nick Leston - Cooper Mk VIII, 4th Davis Woodhouse - Cooper Mk IX, 5th Richard Utley - JBS, 6th David Lecoq - Petty, 7th Per Hageman - Cooper Mk XII, 8th Roy Hunt - Martin, 9th Peter Kumlin - Effyh, 10th Hakan Sandberg - JBS, 11th Kerry Horan - Trenberth, 12th Bill Needham - Cooper Mk IV, 13th Oliver Crosthwaite - Cooper Mk IX, 14th Rodney Delves - Kieft, 15th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 16th Cliff Jowsey - Wasp, 17th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 18th Michael Moore - JBS            DNF: James Diffey - Cooper Mk V, Peter Wright - Cooper Mk VIII, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, David Ellison - Bardon Turner, Lars Hageman - Swebe, Anders Ericsson - Cooper Mk VIII, Andrea Wright - Cooper Mk V, Brian Joliffe - Cooper Mk V, Karl Hooper - CRM

2000

Goodwood September 2000 Earl of March Trophy

1st Julian Majzub - Cooper Mk VIII, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd David Woodhouse - Cooper Mk IX, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Nick Leston - Cooper Mk V, 6th Richard Utley - JBS, 7th Rodney Delves - Kieft, 8th Kerry Horan - Trenberth, 9th Peter Wright - Cooper Mk VIII, 10th Peter Kumlin - Effyh, 11th Bill Needham - Cooper Mk IV, 12th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 13th Hakan Sandberg - JBS, 14th Marek Reichman - Emeryson, 15th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 16th Andy Wright - Cooper Mk V, 17th Roy Wright - Dastle          DNF: Brian Joliffe - Cooper Mk V, James Culver - Cooper Mk X, David Lecoq - Petty, James Diffey - Cooper Mk V, David Holland - Cooper Mk IV, Reg Hargrave - Kieft, Oliver Crosthwaite - Cooper Mk IX, James Maitland-Cook - Cooper Mk VIII, Per Hageman - Cooper Mk XII, Bob Culver - Cooper Mk VIII, Goran Anderberg - Alfa-Dana

2001

Donington Park 6th May 2001

1st Roy Hunt - Martin, 2nd Dave Lecoq - Petty, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Marek Reichman - Emeryson, 5th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 6th James Conyers - Bond, 7th Shirley Monro - Cooper Mk VI, 8th David Saxl - Bardon-Turner        DNF: David Woodhouse - Cooper Mk IX, James Culver - Cooper Mk X

Snetterton 23rd June 2001

1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII

Silverstone 29th July 2001

1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII

Silverstone 11th August 2001

1st David Woodhouse - Cooper Mk IX, 2nd Peter Wright - Cooper Mk VIII, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 4th Bill Needham - Cooper Mk IV, 5th John Dent - Cooper Mk VI          DNF: Tim Llewellyn - Cooper Mk V

Goodwood September 2001 Earl of March Trophy

1st Julian Majzub - Cooper Mk VIII, 2nd David Woodhouse - Cooper Mk IX, 3rd David Lecoq - Petty, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Rodney Delves - Kieft, 6th Peter Wright - Cooper Mk VIII, 7th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 8th Peter Kumlin - Effyh, 9th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 10th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 11th Kerry Horan - Trenberth, 12th Bill Needham - Cooper Mk IV, 13th Richard Utley - JBS, 14th Olle Linde - Cooper Mk X, 15th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 16th Graham Murdoch - FMS, 17th Roy Wright - Dastle          DNF: Hakan Sandberg - JBS, Reg Hargrave - Kieft, Nick Leston - Cooper Mk V, John Turner - Cooper Mk IX, Per Hageman - Cooper Mk XII, Tony Steele - Kieft, Allan Gorransson - Swebe, Brian Joliffe - Cooper Mk VIII, James Culver - Cooper Mk X, James Conyers - Bond, David Holland - Cooper Mk IV, Iain Stewart - Cooper Mk V, Andrea Wright - Cooper Mk V, Marek Reichman - Emeryson

2002

Goodwood September 2002 Earl of March Trophy

1st Reg Hargrave - Kieft, 2nd Julian Majzub - Cooper Mk VIII, 3rd James Culver - Cooper Mk X, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 5th Rodney Delves - Kieft, 6th Peter Wright - Cooper Mk VIII, 7th Kerry Horan - Trenberth, 8th David Woodhouse - Cooper Mk IX, 9th Brian Joliffe - Cooper, 10th Peter Kumlin - Effyh, 11th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 12th CG Peterson - Effyh, 13th Richard Utley - JBS, 14th Marek Reichman - Emeryson, 15th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 16th Bill Needham - Cooper Mk IV, 17th Lars Hageman - Swebe, 18th Horst Bruning - Kiehn, 19th Olle Linde - Cooper Mk X, 20th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 21st David Holland - Cooper Mk IV, 22nd Roy Wright - Dastle, 23rd Shirley Monro - Cooper Mk IV, 24th Graham Murdoch - FMS, 25th Hakan Sandberg - RJ

2003

Kirkistown 5th April 2003

1st Marek Reichman - Emeryson, 2nd Bill Needham - Cooper Mk IV

Cadwell Park 27th April 2003            

1st Bill Needham - Cooper Mk IV

Wiscombe Park 10th May 2003

Pre 1954

1st Jon Brough - Cooper Mk V, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd Kerry Horan - Trenberth, 4th Jan Nycz - Staride Mk III, 5th John Polson - Staride

Post 1954

1st James Holland - Cooper Mk VIII, 2nd Richard Fry - Cooper Mk XI, 3rd Mike Lawrence - CBS, 4th Ruth Ross - Smith Mk III, 5th Steve Lister - Smith Mk III

Donington Park 11th May 2003

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd James Culver - Cooper Mk X, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Kerry Horan - Trenberth, 5th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 6th Simon Frost - Cooper Mk V, 7th Richard Utley - JBS, 8th Bob Culver - Cooper Mk VIII

Cadwell Park 8th June 2003

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Nick Leston - Cooper Mk VIII, 4th David Lecoq - Petty, 5th Kerry Horan - Trenberth, 6th Peter Wright - Cooper Mk VI, 7th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 8th Roy Hunt - Martin, 9th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 10th Bill Needham - Cooper Mk IV, 11th Simon Frost - Cooper Mk V, 12th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 13th James Holland - Cooper Mk VIII      DNF: Marek Reichman - Emeryson

Silverstone 28th June 2003

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 3rd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Mallory Park 20th July 2003

1st David Lecoq - Petty, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Nick Leston - Cooper Mk VIII, 4th James Culver - Cooper Mk X, 5th Rodney Delves - Kieft, 6th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 7th Peter Wright - Cooper Mk V, 8th David Woodhouse - Cooper Mk IX, 9th Richard Fry - Cooper Mk XI, 10th Bill Needham - Cooper Mk IV, 11th James Holland - Cooper Mk VIII

Silverstone 16th August 2003

1st Reg Hargrave - Kieft, 2nd David Lecoq - Petty, 3rd James Culver - Cooper Mk X, 4th Bob Culver - Cooper Mk VIII       DNF: John Turner - Cooper Mk IX, Roy Hunt - Martin, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Snetterton 25th August 2003

1st David Lecoq - Petty, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Nick Leston - Cooper Mk VIII, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 6th Richard Utley - JBS      DNF: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, James Holland - Cooper Mk VIII      DNS: Richard Fry - Cooper Mk XI, Steve Jones - Cooper Mk IV, Paul Hewes - Cooper Mk VIII

Mallory Park 19th October 2003

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 3rd Kerry Horan - Trenberth, 4th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 5th Richard Fry - Cooper Mk XI 6th Roy Wright - Dastle, 7th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 8th Paul Hewes - Cooper Mk VIII         DNF: John Turner - Cooper Mk IX

500 Owners Circuit Racing Championship: 1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Dave Lecoq - Petty, 3rd John Turner - Cooper Mk IX

2004

Mallory Park 14th March 2004

1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII      DNF: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Snetterton 12th April 2004

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Roy Wright - Dastle       DNF: Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Marek Reichman - Emeryson, Bob Culver - Cooper Mk VIII, Paul Hewes - Cooper Mk VIII

Wiscombe Park 8th May 2004

Pre 1954

1st Jon Brough - Cooper Mk V, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd John Dent - Cooper Mk VI, 4th John Polson - Staride Mk III, 5th Mike Fowler - Cooper Mk V, 6th Graham Murdoch - FMS, 7th Jan Nycz - Staride Mk III, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Gillian Jones - Hornet, 10th John Jones - JLR, 11th Humphrey Collis - JLR       NT: Ken Edwards - Kieft Mk I, Dermot Johnson - Kieft Mk I, Colin Rawlinson - Smith-Buckler

Post 1954

1st James Holland - Cooper Mk VIII, 2nd Mike Lawrence - CBS, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII

Oulton Park 31st May 2004

1st Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Cadwell Park 13th June 2004

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Richard Fry - Cooper Mk XI, 4th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 5th James Holland - Cooper Mk VIII, 6th Kerry Horan - Trenberth, 7th Richard Utley - JBS, 8th Steve Jones - Cooper Mk IV, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 10th Bill Needham - Cooper Mk IV, 11th John Chisholm - Arnott        DNF: Neil Hodges - Cooper Mk VIII, David Lecoq - Petty

Brands Hatch 26th June 2004

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII       DNS: James Holland - Cooper Mk VIII

Snetterton 4th July 2004 John Cooper Trophy

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd David Lecoq - Petty, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th James Holland - Cooper Mk VIII       DNF: John Turner - Cooper Mk IX, John Chisholm - Arnott, Shirley Monro - Cooper Mk IV, Steve Jones - Cooper Mk IV

Mallory Park 25th July 2004 (Non Championship)

1st Rodney Delves - Kieft, 2nd James Holland - Cooper Mk VIII, 3rd Bill Needham - Cooper Mk IV

Mallory Park 8th August 2004

1st David Lecoq - Petty, 2nd James Culver - Cooper Mk X, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th Bill Needham - Cooper Mk IV, 6th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 7th Graham Murdoch - FMS         DNF: John Turner - Cooper Mk IX, Rodney Delves - Kieft, Steve Jones - Cooper Mk IV

Silverstone 28th August 2004

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Rodney Delves - Kieft, 3rd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 4th Richard Utley - JBS       DNF: David Lecoq - Petty, Bob Culver - Cooper Mk VIII, Neil Hodges - Cooper Mk VIII

Cadwell Park 26th September 2004 (Non Championship)

1st Bob Culver - Cooper Mk VIII, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Roy Wright - Dastle, 4th Hakan Sandberg - JBS

Mallory Park 24th October 2004

1st Bob Culver - Cooper Mk VIII, 2nd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 3rd Shirley Monro - Cooper Mk IV, 4th John Chisholm - Arnott       DNF: John Turner - Cooper Mk IX, Roy Wright - Dastle, Paul Hewes - Cooper Mk VIII

500 Owners Circuit Racing Championship 1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd= Bob Culver - Cooper Mk VIII, 2nd= Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th David Lecoq - Petty, 6th James Holland - Cooper Mk VIII

500 Owners Hillclimb Championship Pre-54: 1st Jan Nycz - Staride Mk 3, 2nd John Polson - Staride, 3rd Alistair Dent - Hornet, 4th John Jones - JLR, 5th Jon Brough  - Cooper Mk III, 6th Humphrey Collis  - JLR, 7th John Dent - Cooper Mk V, 8th Ken Edwards - Kieft, 9th Dermot Johnson - Kieft, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV

500 Owners Hillclimb Championship Post-54: 1st James Holland - Cooper Mk VIII, 2nd Mike Lawrence - Cooper Special, 3rd Steve Lister - Smith, 4th Richard Fry - Cooper Mk XI, 5th Nick Leston - Cooper Mk VIII, 6th David Docherty - Cooper Mk IX, 7th Steve Lawrence - Cooper Mk VIII, 8th Nigel Challis - Cooper Mk VIII

2005
Snetterton 24th April 2005 John Cooper Memorial Trophy

1st Bob Culver - Cooper Mk VIII, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd James Culver - Cooper Mk X, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th Richard Utley - JBS, 6th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII         DNF: Steve Jones - Cooper Mk IV, Shirley Monro - Cooper Mk IV, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, John Chisholm - Arnott

Wiscombe Park 7th May 2005

Pre-54

1st Alistair Dent - Hornet, 2nd Harry Foster - JP, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V

Post-54

1st Charles Reynolds - Cooper, 2nd Nicholas Reynold - Cooper, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII

Cadwell Park 12th June 2005

1st Simon Diffey - Cooper Mk IX, 2nd James Culver - Cooper Mk X, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th David Lecoq - Petty, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 8th Gordon Russell - Mackson, 9th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 10th Bill Needham - Cooper Mk IV         DNF: Hakan Sandberg - JBS, John Turner - Cooper Mk IX, Kerry Horan - Trenberth, Martin Sheppard - Cooper Mk XII, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, Rodney Delves - Kieft CK52, John Chisholm - Arnott, Bob Culver - Cooper Mk VIII, Shirley Monro - Cooper Mk IV

Mallory Park 24th July 2005

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Marek Reichman - Emeryson, 5th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 6th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 7th John Chisholm - Arnott, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Roy Hunt - Martin, 10th Richard Utley - JBS, 11th Hakan Sandberg - JBS, 12th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 13th Mark Palmer - Cooper Mk IX       DNF: David Lecoq - Petty, Paul Hewes - Cooper Mk VIII         DNS: Nigel Ashman - Cooper Mk VI, Martin Sheppard - Cooper Mk XII

Shelsley Walsh 21st August 2005 Centenary

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 3rd Mike Lawrence - Cooper Mk X, 4th Jan Nycz - Staride, 5th Humphrey Collis - JLR

Silverstone 28th August 2005

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Rodney Delves - Kieft, 5th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 6th David Stevenson - Cooper Mk VIII, 7th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 8th Gordon Russell - Mackson, 9th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 11th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 12th Graham Murdoch - FMS     DNF: Martin Sheppard - Cooper Mk XII, Roy Wright - Dastle, John Turner - Cooper Mk IX       DNS: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

Goodwood 17th September 2005 Earl of March Trophy

1st David Lecoq - Petty, 2nd Richard Utley - JBS, 3rd Rodney Delves - Kieft, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th Peter Kumlin - Effyh, 6th Gordon Russell - Mackson, 7th David Stevenson - Cooper Mk VIII, 8th Per Hageman - Cooper Mk XII, 9th Geoff Gartside - Cooper VIII, 10th James Holland - Cooper Mk VIII, 11th Mike Fowler - Cooper Mk V, 12th Roy Wright - Dastle, 13th Tony Steele - Kieft, 14th Olle Linde - Cooper Mk X, 15th Roy Hunt - Martin, 16th Karl-Heinz Meub - Cooper Mk VIII, 17th Graham Murdoch - FMS, 18th Rickard With - Effyh, 19th John Chisholm - Arnott         DNF: Marek Reichman - Emeryson, Skip Streets - Staride, Shirley Monro - Cooper Mk IV, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, Jason Wright - Cooper, John Turner - Cooper Mk IX, Mark Woodhouse - Cooper Mk IX, Thorkil Simonsen, Pekka Nystrom, Hakan Sandberg - JBS, Duncan Rabagliati - Comet

Anglesey 24th/25th September 2005

Race 1

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Simon Frost - Cooper Mk V, 4th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 5th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 6th - Steve Jones - Cooper Mk IV      DNF: Bob Culver - Cooper Mk VIII, Martin Sheppard - Cooper Mk XII, John Turner - Cooper Mk IX, Nigel Ashman - Cooper Mk VI

Race 2

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Simon Frost - Cooper Mk V, 4th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 5th Steve Jones - Cooper Mk IV,  6th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 7th Mark Palmer - Cooper Mk IX        DNF: Bob Culver Cooper Mk VIII, John Turner - Cooper Mk IX

Loton Park 25th September 2005

1st Alistair Dent - Hornet, 2nd John Dent - Cooper Mk VI

Mallory Park 23rd October 2005

Race 1

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 4th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 5th Steve Jones - Cooper Mk IV, 6th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 7th Kerry Horan - Trenberth, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Roy Wight - Dastle, 10th John Chisholm - Arnott           DNF: Simon Frost - Cooper Mk V, Simon Diffey - Comet, Martin Sheppard - Cooper Mk XII, Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, Gordon Russell - Mackson

Race 2

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 3rd Nigel Ashman - Cooper Mk XII,  4th Shirley Monro - Cooper Mk IV 5th Steve Jones - Cooper Mk IV, 6th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 7th Simon Frost - Cooper Mk V           DNF: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, John Turner - Cooper Mk IX, Kerry Horan - Trenberth, Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Gordon Russell - Mackson, Roy Wright - Dastle, John Chisholm - Arnott,

500 Owners Circuit Racing Championship: 1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 6th Steve Jones - Cooper Mk IV, 7th Simon Frost - Cooper Mk V, 8th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV 10th Geoff Gartside - Cooper VIII 11th Nigel Ashman - Cooper VI

500 Owners Hillclimb Championship Pre-54

1st Jan Nycz - Staride Mk III, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd John Dent - Cooper Mk VI

500 Owners Hillclimb Championship Post-54

1st Mike Lawrence - Cooper Mk X, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 3rd Steve Lawrence - Cooper Mk X

2006

Brands Hatch 2nd April 2006

1st Gordon Russell - Mackson, 2nd Mike Gilbert - Cooper Mk IX       DNF: Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Nigel Challis - Cooper Mk VIII, Nigel Ashman - Cooper Mk VI

Snetterton 17th April 2006 John Cooper Memorial Trophy

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Roy Hunt - Martin, 3rd Bob Culver - Cooper Mk VIII, 4th Mike Fowler - Cooper Mk V, 5th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 6th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 7th James Holland - Cooper Mk VIII            DNF: Nigel Ashman - Cooper Mk VI, John Turner - Cooper Mk IX, Gordon Russell  - Mackson

Cadwell Park 21st May 2006

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd David Lecoq - Petty, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 5th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 8th Mark Palmer - Cooper Mk VIII, 9th Bill Needham - Cooper Mk IV      DNF: Gordon Russell - Mackson, James Holland - Cooper Mk VIII, Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Simon Frost - Cooper Mk IX

Cadwell Park 24th June 2006

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Roy Hunt - Martin, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 5th Gordon Russell - Mackson 6th  Geoff Gartside - Cooper Mk VIII        DNF: John Turner - Cooper Mk IX, Nigel Ashman - Cooper Mk VI         DNS: Paul Hewes - Cooper Mk VIII

Loton Park 25th June 2006

1st Alistair Dent - Hornet, 2nd John Dent - Cooper Mk VI, 3rd James Holland - Cooper Mk VIII, 4th David Docherty - Cooper Mk IX    NT Thomas Docherty - Cooper Mk IX

Prescott 23rd July 2006 60th Anniversary

1st Jon Brough - Cooper Mk V, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VII, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 5th Mike Lawrence  - Cooper Mk X, 6 Charles Reynolds - Cooper Mk IX, 7th John Dent - Cooper Mk VI, 8th Jan Nycz - Staride, 9th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 10th Neil Brown  - Cooper Mk V, 11th Keith Robinson - Cooper Mk V, 12th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 13th Mike Gilbert - Cooper Mk IX 14th Tim Sage - Cooper Mk II      NT: Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, James Holland - Cooper Mk VIII

Mallory Park 30th July 2006

1st Roy Hunt - Martin, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 4th Gordon Russell - Mackson, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII 6th Tony Steele - Comet       DNF: Neil Hodges - Cooper Mk VIII, Malcolm Bell - Cooper Mk X, Martin Sheppard - Cooper Mk XII, Nigel Ashman - Cooper Mk VI

Silverstone 27th August 2006

1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 5th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 6th Gordon Russell - Mackson, 7th Roy Hunt - Martin, 8th Graham Murdoch - FMS          DNF: Hakan Sandberg - RJ500, Tony Steele - Comet, John Turner - Cooper Mk IX

Mallory Park 22nd October 2006

1st James Culver - Cooper Mk VIII, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Simon Frost - Cooper Mk IX, 4th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 5th Tony Steele - Kieft CK51, 6th Roy Hunt - Martin, 7th Richard Utley - JBS, 8th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 9th James Holland - Cooper Mk VIII, 10th Malcolm Bell - Cooper Mk X, 11th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 12th Mike Gilbert - Cooper Mk IX              DNF: Hakan Sandberg - RJ500        DNS: John Turner - Cooper Mk IX, Graham Murdoch - FMS, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII

500 Owners Circuit Racing Championship: 1st James Culver - Cooper Mk X, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Gordon Russell -  Mackson, 5th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 6th Bob Culver - Cooper Mk VIII, 7th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 8th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 9th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 10th John Turner Cooper Mk IX

500 Owners Hillclimb Championship Pre-54: 1st Alistair Dent - Hornet, 2nd John Dent - Cooper Mk VI, 3rd Jan Nycz - Staride

500 Owners Hillclimb Championship Post-54: 1st Steve Lawrence -Cooper Mk VII, 2nd Charles Reynolds - Cooper Mk IX, 3rd Mike Lawrence - Cooper Mk X

2007

Mallory Park 9th April 2007 Don Truman 85th Birthday

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Tony Steele - Comet, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th Roy Wright - Dastle, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 10th John Jones - Cousy           DNF: Nigel Ashman. - Kieft    DNS Humphrey Collis - JLR

Snetterton 21st April 2007 John Cooper Memorial Trophy

1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 2nd David Lecoq - Petty, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Richard Utley - JBS, 5th James Holland - Cooper Mk VIII, 6th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 8th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 9th Gordon Russell - Mackson, 10th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 11th Duncan Rabagliati - Comet, 12th John Jones - Cousy      DNF: John Turner - Cooper Mk IX, Nigel Ashman - Cooper Mk VI, Mike Bell - Cooper Mk X

Curborough 22nd April 2007

1st Jan Nycz - Staride, 2nd Darrell Woods - Creamer-Kieft

Cadwell Park 7th May 2007

1st Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 2nd Mike Bell - Cooper Mk X, 3rd Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 4th Hakan Sandberg - JBS      DNS: Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, John Jones - Cousy

Wiscombe Park 12th May 2007

Pre-54

1st Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd Jan Nycz - Staride, 4th John Dent - Cooper Mk VI, 5th Darrell Woods - Creamer-Kieft, 6th Humphrey Collis - JLR          NT Shirley Monro - Cooper Mk IV

Post 54

1st Simon Frost - Cooper Mk IX, 2nd James Holland - Cooper Mk VIII, 3rd Mark Palmer - Cooper Mk IX, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 5th Mike Gilbert - Cooper Mk IX

Prescott 26th May 2007

1st Jan Nycz - Staride, 2nd Charles Reynolds - Cooper Mk IX, 3rd Mike Lawrence - Cooper Mk X      NT: Steve Lawrence - Cooper Mk VIII

Brands Hatch 30th June 2007 Iota Trophy

1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 2nd Tim Llewellyn - Cooper Mk IV, 3rd David Lecoq - Petty, 4th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 5th Peter Kumlin - Effyh, 6th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 7th Rodney Delves - Kieft CK52, 8th Per Hageman - Cooper Mk XII, 9th Duncan Rabagliati - Comet, 10th Richard Utley - JBS, 11th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 12th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 13th Roy Wright - Dastle, 14th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 15th Olle Linde - Cooper Mk IX, 16th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 17th Lars Hageman - Swebe, 18th Thorkil Simonsen - Alfa Dana, 19th Hakan Sandberg - Cooper Mk VIII, 20th John Jones - Cousy, 21st Bill Needham - Cooper Mk IV, 22nd Rickard With - Effyh 23rd Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, 24th John Potts - Monaco        DNF: Tony Steele, Patrick Morin - Cooper Mk XI, Mike Fowler - Cooper Mk V, Tim Sage, Graham Murdoch - FMS, James Conyers - Bond, Brian Joliffe - Cooper, Roy Hunt - Martin, Gordon Russell - Mackson, Mark Palmer - Cooper Mk IX, James Holland - Cooper Mk VIII, Darrell Woods - Creamer-Kieft, Shirley Monro Cooper Mk IV

Anglesey 15th/15th July 2007

Race 1

1st Mike Fowler - Cooper Mk XI, 2nd Roy Hunt - Martin, 3rd Gordon Russell - Mackson, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 5th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 6th Hakan Sandberg - JBS       DNS: Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II

Race 2

1st Roy Hunt - Martin, 2nd Gordon Russell - Mackson, 3rd Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 4th Hakan Sandberg - JBS, 5th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II      DNF: Mike Fowler - Cooper Mk XI, John Turner - Cooper Mk IX

Shelsley Walsh 15th July 2007

1st Jan Nycz - Staride, 2nd Keith Robinson - Cooper Mk V, 3rd Humphrey Collis - JLR, 4th James Gray - Cousy, 5th John Jones - Cousy, 6th Chris Bird - Staride

Silverstone 19th August 2007

1st Mike Fowler - Cooper Mk XI, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Simon Frost - Cooper Mk V, 5th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 6th James Holland - Cooper Mk VIII, 7th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 8th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 9th Roy Wright - Dastle, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 11th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 12th Brian Joliffe - Cooper Mk IX         DNF: Hakan Sandberg, Mark Palmer - Cooper Mk IX, Mike Bell - Cooper Mk X

Oulton Park 8th September 2007

1st Mike Fowler - Cooper Mk XI, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 4th Roy Hunt - Martin, 5th James Holland - Cooper Mk VIII, 6th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 7th Mike Bell - Cooper Mk X, 8th Roy Wright - Dastle, 9th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 10th Shirley Monro -  Cooper Mk IV, 11th Darrell Woods - Creamer Kieft, 12th Mike Gilbert - Cooper Mk IX         DNF: Geoff Gartside - Cooper Mk VIII.    DNS: Kerry Horan - Trenberth

Thoresby Hall 15th September 2007

1st Jan Nycz - Staride, 2nd John Jones - Cousy, 3rd James Gray - Comet, 4th Humphrey Collis - JLR         NT Tony Hodson - Cooper Mk II

Snetterton 30th September 2007

1st David Lecoq - Petty 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI, 3rd Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th John Turner - Cooper Mk IX, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Gordon Russell - Mackson, 8th Roy Wright - Dastle, 9th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 11th Mike Bell - Cooper Mk X 12th John Potts - Monaco         DNF: Mike Gilbert - Cooper Mk IX, Roy Hunt - Martin, Darrell Woods - Creamer Kieft, David Whiteside - Cooper Mk VII, John Chisholm - Arnott

Mallory Park 14th October 2007

1st Mike Fowler - Cooper Mk XI, 2nd Simon Frost - Cooper Mk V, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 5th Gordon Russell Mackson, 6th Martin Sheppard -  Cooper Mk XII, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 8th Rodney Delves - Kieft, 9th James Holland - Cooper Mk VIII, 10th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 11th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 12th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 13th Roy Wright - Dastle         DNF:  Hakan Sandberg - JBS, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, Darrell Woods - Creamer Kieft, Mike Bell - Cooper Mk X

Curborough 21st October 2007

1st Jan Nycz - Staride, 2nd Darrell Woods - Creamer-Kieft, 3rd Humphrey Collis - JLR

500 Owners Circuit Racing Championship: 1st Mike Fowler - Cooper Mk XI, 2nd Roy Hunt - Martin, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 4th Nigel Ashman - Kieft/Cooper Mk VI, 5th John Turner - Cooper Mk IX, 6th Simon Frost - Cooper IX/Mk V, 7th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 8th Gordon Russell - Mackson, 9th Dave Lecoq - Petty, 10th Hakan Sandberg - JBS

500 Owners Hillclimb Championship Pre-54: 1st Jan Nycz - Staride, 2nd John Dent - Cooper Mk VI, 3rd Alistair Dent - Hornet

500 Owners Hillclimb Championship Post-54: 1st Mike Lawrence - Cooper Mk X, 2nd Steve Lawrence -Cooper Mk VII, 3rd John Jones - Cousy

2008

Wiscombe Park 10th May 2008

Pre 1954

1st Nigel Ashman - Cooper Mk VI, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Simon Frost - Cooper Mk VI, 4th George Brough - Cooper, 5th Darrell Woods - Creamer-Kieft, 6th Jan Nycz - Staride, 7th John Dent - Cooper Mk VI, 8th Humphrey Collis - JLR, 9th James Gray - Comet, 10th Colin Rawlinson - Smith-Buckler, 11th Gillian Jones - Hornet, 12th Tony Hodson - Cooper

Post 1954

1st James Holland - Cooper Mk VIII, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 3rd Mark Riley - Smith Mk III, 4th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 5th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 6th Mike Gilbert - Cooper Mk XII, 7th John Jones - Cousy, 8th Patrick Riley - Smith Mk III

Mallory Park 24th March 2008 Don Truman Trophy

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 3rd Rod Jolley - Cooper Mk VIII, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 5th Mike Fowler - Cooper Mk V, 6th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 7th Mike Gilbert - Cooper Mk X, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th John Jones - Cousy       DNF: Darrell Woods - Creamer-Kieft, Humphrey Collis - JLR, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, Hakan Sandberg - Cooper Mk VIII

Snetterton 5th April 2008 John Cooper Trophy

1st Simon Frost - Cooper Mk XI, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 4th Dave Lecoq - Petty, 5th Mike Fowler - Cooper Mk V, 6th Mark Woodhouse - Martin, 7th Gordon Russell - Mackson, 8th James Holland - Cooper Mk VIII, 9th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 10th Tony Steele - Kieft CK51, 11th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 12th Richard Utley - JBS, 13th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 14th Mike Bell - Cooper Mk X

Anglesey 26th April 2008

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Gordon Russell - Mackson, 5th Brian Joliffe - Cooper Mk IX, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th John Turner - Cooper Mk IX, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 10th Martin Sheppard - Cooper Mk X, 11th James Gray - Comet, 12th Mike Bell - Cooper Mk X, 13th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, 14th Vernon Williamson - Squanderbug         DNF: John Chisholm - Arnott, Darrell Woods - Creamer-Kieft      DNS: Hakan Sandberg

Anglesey 26th April 2008

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Brian Joliffe - Cooper Mk IX, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Mike Bell - Cooper Mk X, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 9th Darrell Woods - Creamer-Kieft, 10th James Gray - Comet, 11th John Jones - Cousy, 12th Mike Gilbert - Cooper Mk IX         DNF: Gordon Russell - Mackson, Martin Sheppard - Cooper Mk X, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II

Snetterton 31st May 2008

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Dave Lecoq - Petty, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Mark Woodhouse - Martin, 5th Roy Hunt - Martin, 6th Mike Fowler - Cooper Mk V, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 8th Gordon Russell - Mackson, 9th Darrell Woods - Creamer-Kieft, 10th Mark Palmer - Cooper Mk IX, 11th Rodney Delves - Kieft CK52, 12th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 13th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 14th James Holland - Cooper Mk VIII         DNF: Paul Hewes - Cooper Mk XI, Kerry Horan - Trenberth, John Jones - Cousy, Mike Bell - Cooper Mk X, Neil Hodges - Cooper Mk VIII       DNS: Marek Reichman - Emeryson, John Chisholm - Arnott

Loton Park 21st June 2008

1st John Dent - Cooper Mk VI, 2nd Alistair Dent - Juno, 3rd Andrew Bennett - Cooper Mk V, 4th Ruth Ross - Cooper Mk III

Brands Hatch 21st June 2008

1st Nigel Ashman - Kieft, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Roy Hunt - Martin, 4th Dave Lecoq - Petty, 5th Simon Frost - Cooper Mk IX, 6th Gordon Russell - Mackson, 7th James Holland - Cooper Mk VIII, 8th John Chisholm - Arnott, 9th Kerry Horan - Trenberth, 10th James Gray - Comet, 11th John Jones - Cousy, 12th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 13th Mike Gilbert Cooper Mk IX, 14th Hakan Sandberg - JBS, 15th John Potts - Monaco        DNF: Shirley Monro - Cooper Mk IV, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, Rodney Delves - Kieft CK52        DNS: Marek Reichman - Emeryson

Loton Park 12th July 2008

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Darrell Woods - Creamer-Kieft, 3rd Steve Lawrence - Cooper, 4th John Dent - Cooper Mk VI, 5th Jan Nycz - Staride, 6th Mike Lawrence - Cooper, 7th Alistair Dent - Cooper Mk VI, 8th Humphrey Collis - JLR

Loton Park 13th July 2008

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd John Dent - Cooper Mk VI, 3rd Alistair Dent - Cooper Mk VI

Bo'ness 10th August 2008 Revival

Richard Bishop Miller - Cooper Mk II, Douglas Turner  - JP, Vernon Williamson - Squanderbug

Shelsley Walsh 16th August 2008

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd Jan Nycz - Staride, 4th Mike Lawrence - Cooper, 5th James Holland - Cooper Mk VIII, 6th Mark Riley - Smith Mk III, 7th John Dent - Cooper Mk VI, 8th Alistair Dent - Hornet, 9th Colin Rawlinson - Smith-Buckler, 10th Keith Robinson - Cooper Mk V, 11th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 12th Patrick Riley - Smith Mk III, 13th Vernon Williamson - GSI

Curborough 9th August 2008

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Jan Nycz - Staride, 3rd Humphrey Collis - JLR, 4th Tony Hodson - Cooper Mk II

Etretat 23rd/24th August 2008

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Darrell Woods - Creamer-Kieft, 3rd John Jones - Cousy, 4th James Gray - Comet, 5th Mark Palmer - Cooper Mk X, 6th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 7th Humphrey Collis - JLR, 8th Jan Nycz - Staride

Cadwell Park 31st August 2008

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th James Holland - Cooper Mk VIII, 5th Roy Hunt - Martin, 6th Brian Joliffe - Cooper Mk IX, 7th Darrell Woods - Creamer-Kieft, 8th Fred Harper - Cooper Mk IV, 9th Hakan Sandberg - JBS, 10th Mark Palmer - Cooper Mk X, 11th John Jones - Cousy, 12th Richard Bishop-Miler - Cooper Mk II, 13th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 14th Tim Sage - Cooper Mk II           DNF: Gordon Russell - Cooper Mk VIII, Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, Simon Frost - Cooper Mk IX, Nigel Challis - Cooper Mk VIII, Mike Bell - Cooper Mk X, Neil Hodges - Cooper Mk VIII      DNS: Marek Reichman - Emeryson, Kerry Horan - Trenberth, Paul Hewes - Cooper Mk VIII

Goodwood 19th September 2008

1st Simon Frost - Cooper Mk XI, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 3rd Dave Lecoq - Petty, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 5th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 6th Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 8th David Woodhouse - Cooper Mk IX, 9th Mike Fowler - Cooper Mk V, 10th James Holland - Cooper Mk VIII, 11th Peter Kumlin - Effyh, 12th Richard Utley - JBS, 13th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 14th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 15th Duncan Rabagliati - Kieft CK52, 16th Paul Hewes - Cooper Mk XI, 17th Rickard With - Effyh, 18th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 19th Per Hageman - Cooper Mk XII, 20th Patrick Morin - Cooper Mk XI      DNF: John Chisholm - Arnott, Mike Bell - Cooper Mk X, Hakan Sandberg - JBS, John Jones - Cousy, Mike Gilbert - Cooper Mk IX, Roy Hunt - Martin, Jason Wright - Cooper Mk V, Olle Linde - Cooper Mk X, Frank Hogman - Effyh      DNS: Rodney Delves - Kieft CK52

Prescott 28th September 2008

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd Mark Riley - Creamer-Kieft, 4th George Brough - Cooper Mk V, 5th John Dent - Cooper Mk VI, 6th Jan Nycz - Staride, 7th John Jones - Cousy, 8th Nina Morgan - Jw4, 9th Patrick Riley - Smith Mk III, 10th Colin Rawlinson - Smith-Bucker

Curborough 5th October 2008

1st John Turner - Cooper Mk IX, 2nd Andrew Turner - Cooper Mk IX, 3rd Jan Nycz - Staride

Mallory Park 12th October 2008

1st Simon Frost - Cooper Mk XI, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th John Turner - Cooper Mk IX, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 6th James Holland - Cooper Mk VIII, 7th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 8th Mike Bell - Cooper Mk X

500 Owners Circuit Racing Championship

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V, 3rd John Turner - Cooper Mk IX, 4th Simon Frost - Cooper Mk VI/XI, 5th Roy Hunt - Martin, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 7th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 8th Gordon Russell - Mackson/Cooper Mk VIII, 9th Dave Lecoq - Petty, 10th Martin Sheppard - Cooper Mk XII

Strang Trophy: Mike Fowler

John Turner Trophy: 1st John Turner, 2nd Neil Hodges, 3rd Gordon Russell

John Parker Trophy: 1st Mike Fowler, 2nd Jan Nycz, 3rd John Dent

Girling Trophy: 1st Steve Lawrence, 2nd Mike Lawrence, 3rd Patrick Riley

2009

Snetterton 5th April 2009 John Cooper Trophy

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 4th Steve Jones - Cooper Mk X, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 6th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 7th Mark Palmer - Wishart Mk II, 8th Mike Gilbert - Cooper Mk IX     DNF: Mike Bell - Cooper Mk X, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, Richard Ellingworth - Martin        DNS: Tony Steele - Trimax

Curborough 19th April 2009

1st Jan Nycz - Staride Mk III, 2nd Andrew Turner - Cooper Mk IX

Mallory Park 26th April 2009 Don Truman Trophy

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 6th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 7th Steve Jones - Cooper Mk X, 8th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 9th Simon Frost - Wishart Mk II, 10th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 11th Kerry Horan - Trenberth, 12th Paul Hewes - Cooper Mk VIII         DNF: Richard Ellingworth - Martin, Shirley Monro - Cooper Mk IV      DNS: John Jones - Cousy, Mike Bell - Cooper Mk X, Stuart Wright - Dastle, David Whiteside - Cooper Mk VI

Curborough 2nd May 2009

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX

Wiscombe Park 9th May 2009

Pre 1954

1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Mark Riley - Creamer-Kieft, 3rd George Brough - Cooper Mk V, 4th Alistair Dent - Hornet, 5th Jan Nycz - Staride, 6th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, 7th John Dent - Cooper, 8th Humphrey Collis - JLR, 9th Dennis Williams - Arnott, 10th Tony Hodson - Cooper Mk II, 11th Ted Sharpe - RGR, 12th Tim Ross - RGR

Post 54

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Andrew Turner - Cooper Mk IX, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 4th Charles Reynolds - Cooper, 5th Darrell Woods - Staride, 6th Patrick Riley - Smith Mk III, 7th Mark Palmer - Wishart Mk II, 8th John Jones - Cousy

Snetterton 30th May 2009 Jim Russell Trophy

1st Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 2nd Steve Jones - Cooper Mk X, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 5th Roy Hunt - Martin, 6th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 7th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 8th Rodney Delves - Kieft CK52, 9th Richard Utley - JBS, 10th Mark Palmer - Wishart Mk II        DNF: Nigel Ashman - Cooper Mk XI, David Whiteside - Cooper Mk VII, David Lecoq - Petty, Hakan Sandberg - JBS, Paul Hewes - Cooper Mk VIII, Richard Ellingworth - Martin, Mike Bell - Cooper Mk X

Cadwell Park 20th June 2009

1st Mile Fowler - Cooper Mk V, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Simon Frost - Cooper Mk IX, 4th Brian Joliffe - Cooper Mk IX, 5th Roy Hunt - Martin, 6th Richard Ashford - Cooper Mk IV, 7th Mike Bell - Cooper Mk X, 8th Richard Bishop-Miller - Wishart Mk II, 9th Hakan Sandberg - JBS, 10th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII         DNF: Richard Ellingworth - Martin, Mark Palmer - Wishart Mk II, Shirley Monro - Cooper Mk IV     DNS: John Jones - Cousy, Nigel Ashman - Cooper Mk XI, Fred Harper - Cooper Mk IV

Gurston Down 21st June 2009

1st Mark Riley - Creamer Kieft, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd John Dent - Cooper, 4th Darrell Woods - Staride, 5th Patrick Riley - Creamer Kieft, 6th Ted Sharp - RGR, 7th Tim Ross - RGR

Aintree 27th June 2009

1st Darrell Woods - Staride

Loton Park 11th July 2009

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII, 2nd Mark Dent - Cooper Mk VI, 3rd Alistair Dent - Hornet, 4th John Dent - Cooper, 5th Darrell Woods - Staride, 6th Mike Lawrence - Cooper, 7th Tim Ross - RGR

Loton Park 12th July 2009

1st Mark Dent  - Cooper Mk VI, 2nd Alistair Dent - Hornet, 3rd John Dent - Cooper

Shelsley Walsh 19th July 2009

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII, 2nd Mark Riley - Creamer-Kieft, 3rd Alistair Dent, 4th Jan Nycz - Staride, 5th Mike Lawrence - Cooper, 6th John Dent - Cooper, 7th Darrell Woods - Staride, 8th Patrick Riley, 9th John Potts, 8th Ted Sharpe - 9th Tony Hodson, 10th Tim Ross - RGR

Mallory Park 26th July 2009

1st Richard Ellingworth - Martin, 2nd Dave Lecoq - Petty, 3rd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 4th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 5th Mike Bell - Cooper Mk X, 6th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 7th Rodney Delves - Kieft CK52, 8th John Jones - Cousy       DNF: Mike Fowler - Cooper Mk V, Richard Bishop-Miller - Wishart Mk II

Curborough 8th August 2009

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX, 2nd Mark Riley - Creamer-Kieft, 3rd Jan Nycz - Staride, 4th Darrell Woods - Staride, 5th John Jones - Cousy, 6th Ted Sharpe - RGR, 7th Tim Ross - RGR

Shelsley Walsh 15th August 2009

1st Steve Lawrence, 2nd Mark Riley, 3rd Jan Nycz - Staride, 4th Alistair Dent, 5th Mike Lawrence - Cooper, 6th Darrell Woods - Staride, 7th John Dent, 8th Patrick Riley, 9th Chris Bird - Staride, 8th Ted Sharpe, 9th Tim Ross - RGR

Bands Hatch 15th August 2009 Lewis-Evans Trophy

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 3rd Richard Ellingworth - Martin, 4th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 5th Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 6th John Jones - Cousy, 7th Paul Hewes - Cooper Mk VIII, 8th George Shackleton - Cooper Mk VI, 9th John Potts - Monaco        DNF: Kerry Horan - Trenberth, Roy Hunt - Martin, Mike Gilbert - Cooper Mk IX, Nigel Challis - Cooper Mk VIII

Oulton Park 31st August 2009 Gold Cup

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Roy Hunt - Martin, 5th Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 6th Richard Ellingworth - Martin, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 8th Brian Joliffe - Cooper Mk IX, 9th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 10th Rodney Delves - Kieft CK52, 11th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 12th Kerry Horan - Trenberth, 13th Geoff Gartside - Cooper Mk VIII, 14th Stuart Wright - Dastle, 15th Richard Utley - JBS, 16th Richard Bishop-Miller - Wishart Mk II, 17th Patrick Morin - Cooper Mk XI, 18th Hakan Sandberg - JBS      DNF: Martin Sheppard - Cooper Mk XII, John Jones - Cousy, Mike Bell - Cooper Mk X, Shirley Monro - Cooper Mk IV, Duncan Rabagliati - Trimax

Thoresby Park 12th September 2009

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX, 2nd John Turner - Cooper Mk IX, 3rd Jan Nycz - Staride

Bo'ness 13th September 2009

1st Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, 2nd Baron Reid of Straloch - Squanderbug, 3rd Douglas Turner - JP

Brands Hatch 13th September 2009

1s Neil Hodges - Cooper Mk VIII, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 3rd Mike Fowler - Kieft CK52, 4th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 5th JB Jones
Cousy - 6th Mark Palmer - Wishart Mk II, 7th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 8th Kerry Horan - Trenberth, 9th George Shackleton - Cooper Mk VI, 10th Paul Hewes - Cooper Mk VIII     DNF: Richard Utley - JBS, Richard Ellingworth - Martin

Prescott 27th September 2009

1st Jon Brough, 2nd Steve Lawrence, 3rd Mark Riley - Creamer-Kieft, 4th George Brough, 5th Alistair Dent, 6th Jan Nycz - Staride, 7th John Jones - Cousy, 8th Charles Reynolds, 9th Mark Dent, 10th Mike Lawrence, 11th John Dent, 12th Patrick Riley, 13th Ted Sharpe, 14th Chris Bird, 15th Tim Ross - RGR

Curborough 3rd October 2009

1st Jan Nycz - Staride, 2nd Patrick Riley,  3rd Ted Sharpe, 4th Tim Ross - RGR, 5th Tony Hodson

Lydden Hill 3rd October 2009

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 4th Darrell Woods - Cooper Mk VIII, 5th JB Jones - Cousy, 6th George Shackleton - Cooper Mk VI, 7th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 8th Per Hageman - Cooper Mk XII, 9th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 10th John Chisholm - Arnott, 11th Mark Palmer - Wishart Mk II, 12th Rickard With - Effyh, 13th Paul Hewes - Cooper Mk XII - 14th Olle Linde - Cooper Mk X, 15th John Potts - Monaco        DNF: Peter Kumlin - Effyh

Lydden Hill 4th October 2009

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII, 5th George Shackleton - Cooper Mk VI, 6th Per Hageman - Cooper Mk XII, 7th John Chisholm - Arnott, 8th Peter Kumlin - Effyh, 9th Mike Gilbert - Cooper Mk IX, 10th Roy Hunt - Martin, 11th Olle Linde - Cooper Mk X, 12th Rickard With - Effyh, 13th John Potts -Monaco      DNF: John Jones - Cousy, Mark Palmer - Wishart, Philippe Giron - Cooper, Martin Sheppard - Cooper Mk XII, Darrell Woods - Cooper Mk VIII

500 Owners Circuit Racing Championship

Overall Champion: Nigel Ashman - Cooper Mk XI
John Turner Trophy (JAP engined cars): Neil Hodges - Cooper Mk VIII
Class A 1945 – 1949: 1st Richard Bishop-Miller - Wishart Mk II, 2nd John Potts - Monaco, 3rd Rickard With - Effyh
Class B 1950 – 1953: 1st Mike Fowler - Cooper Mk V, 2nd Roy Hunt - Martin, 3rd Richard Ellingworth - Martin
Class C 1954 on: 1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI, 2nd Gordon Russell - Cooper Mk VIII, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII

500 Owners Hills & Sprints

John Parker Trophy (pre 1954): 1st Mark Riley, 2nd Alistair Dent, 3rd Jan Nycz
Girling Trophy (For 1954 to 1961): 1st Steve Lawrence, 2nd Mike Lawrence, 3rd Patrick Riley
Douglas Sprint Trophy 1st Andrew Turner, 2nd Jan Nycz
 

2010

Silverstone 11th April 2010 Don Truman Trophy

1st Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 2nd Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 3rd  Mike Fowler - Cooper MK XI-Norton, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 5th Darrel Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Roy Hunt - Martin-Norton. 7th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 8th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 9th Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, 10th David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, 11th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP     DNF: Stuart Wright - Dastle-JAP, Paul Hewes - Cooper Mk VIII-JAP         DNS: David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, Kerry Horan - Trenberth-Vincent

Wiscombe Park 8th May 2010

Pre 1954

1at Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Nigel Ashman - Kieft CK52 – Norton, 3rd Jan Nycz - Staride-JAP, 4th Alistair Dent - Hornet-JAP, 5th Darrell Woods - Staride-JAP, 6th John Dent  - Cooper-JAP, 7th Alex Brown - Martin-Norton, 8th Tony Hodson - Cooper-JAP

Post 1954

Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 3rd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 4th JB Jones - Cousy-Triumph, 5th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 6th Mark Palmer - Wishart-Norton

Rockingham 29th May 2010

Race 1: 1st Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 2nd George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 4th James Gray - Comet-JAP, 5th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 6th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Stuart Wright - Dastle-JAP, 8th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 9th David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, 10th Roy Hunt - Martin-Norton        DNF: Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton

Race 2: 1st George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 2nd Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 3rd James Gray - Comet-JAP, 4th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton , 5th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Stuart Wright - Dastle-JAP, 8th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 9th David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, 10th JB Jones - Cousy-Triumph, 11th Roy Hunt - Martin-Norton, 12th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP        DNF: Mike Bell - Cooper Mk X-JAP

Brands Hatch 12th June 2010 Lewis-Evans Trophy

1st Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 4th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 5th David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, 6th David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 8th Patrick Morin - Cooper Mk XIII-JAP             DNF: Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton

Cadwell Park 19th June 2010

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 4th Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 5th Richard Ashford - Cooper Mk II-JAP, 6th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Roy Hunt - Martin-Norton, 8th JB Jones - Cousy-Triumph, 9th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 10th James Holland - Cooper Mk VIII-JAP, 11th Rodney Delves - Kieft CK51-Norton, 12th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 13th David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, 14th Mike Bell - Cooper Mk VIII-JAP, 15th Patrick Morin - Cooper Mk XI-JAP, 16th Richard-Bishop Miller - Cooper Mk II-JAP             DNF: Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, Kerry Horan - Trenberth-Vincent, Tim Llewellyn - Cooper Mk IV-JAP, George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP

Croft 8th August 2010

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 4th Roy Hunt - Martin-Norton, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 7th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP       DNF: Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, JB Jones - Cousy-Triumph

Oulton Park 30th August 2010

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 4th Roy Hunt - Martin-Norton, 5th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 7th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 8th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 9th Stuart Wright - Dastle-JAP, 10th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 11th JB Jones - Cousy-Triumph, 12th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 13th James Holland - Cooper Mk VIII-JAP, 14th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 15th Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, 16th Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton          DNF: Richard Utley - JBS-Norton, Neil Hodges - Cooper MK VIII-JAP, Brian Joliffe - Cooper Mk IX - JAP, Kerry Horan - Trenberth-Vincent, David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, Roy Wright - Flash Special-Norton, John Turner - Cooper Mk IX-JAP, Tony Steele - Trimax-JAP, David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton

Cadwell Park 11th September 2010

1st Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 3rd Rodney Delves - Kieft CK51-Norton, 4th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th JB Jones - Cousy-Triumph, 7th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 8th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 9th David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, 10th Kerry Horan - Trenberth-Vincent           DNF: Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton            DNS - Roy Hunt - Martin-Norton, Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton

Brighton Speed Trials 11th September 2010

1st James Holland - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Hakan Sandberg - JBS-Norton, 3rd John Potts - Monaco-Norton

Bo'ness 11th &12th September 2010

1st Mark Riley - Creamer-Kieft, 2nd Alex Brown - Martin, 3rd Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II, 4th Mike Combrink – JW, 5th Patrick Riley – JP, 6th Douglas Turner – JP, 7th Baron Reid of Straloch - GSI Squanderbug

Prescott 3rd October 2010

1st John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 5th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 6th Jan Nycz - Staride-JAP, 7th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 8th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 9th Tim Ross - RGR-Triumph, 10th Tony Hodson - Cooper Mk II-JAP

500 Owners Association Circuit Racing Championship

1st Nigel Ashman,- Kieft CK52-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP

JAP: 1st Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 3rd Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP

Class A: 1945 – 1949 1st Richard Bishop-Miller, 2nd Shirley Monro

Class B: 1950 – 1953 1st Nigel Ashman, 2nd George Shackleton, 3rd Roy Hunt

Class C 1954 on 1st Nigel Challis, 2nd Neil Hodges, 3rd Mike Fowler

500 Owners Association Hill Climb Championship

Pre 1954:1st Mark Riley, 2nd Jan Nycz, 3rd John Dent

Post 1954: 1st Steve Lawrence, 2nd Patrick Riley, 3rd Mike Lawrence

 

500 Owners Association Sprint Championship

1st Jan Nycz,  2nd Humphrey Collis

2011

Cadwell Park 25th April 2011

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 5th JB Jones - Cousy-Triumph, 6th Martin Shepherd - Cooper Mk XII-Norton, 7th Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 8th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 9th Peter Kumlin - Effyh-JAP, 10th Richard Utley - JBS-Norton, 11th David Whitehouse - Cooper Mk VII-Norton, 12th Vernon Williamson - JP-Vincent         DNF: Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton, Gordon Russell - Mackson-Norton, Roy Hunt - Martin-Norton, Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, Hakan Sandberg - JBS-Triumph

Wiscombe Park 7th May 2011

Pre 1954

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd Jan Nycz - Staride-JAP, 4th Darrell Woods - Staride-Norton, 5th John Dent - Cooper-JAP, 6th John Forsyth - JP-JAP, 7th Humphrey Collis - JLR-Triumph, 8th James Gray - Comet-JAP, 9th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 10th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 11th Dennis Williams - Arnott-JAP, 12th Mike Wood - Iota-JAP

Post 1954

1st Simon Frost - Cooper Mk IX-Norton, 2nd JB Jones - Cousy-Triumph, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 4th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 5th Alistair Hunt - Juno Triumph

Donington Park 21st May 2011

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 3rd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 4th Fred Harper - Cooper Mk IV JAP V, 5th Gordon Russell - Mackson-Norton, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Dave Lecoq - Petty-Norton, 8th Roy Hunt - Martin-Norton, 9th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 10th Marin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 11th JB Jones - Cousy-Triumph, 12th David Woodhouse - Cooper Mk IX-Norton, 13th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 14th David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton, 15th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 16th Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, 17th Mark Palmer - Wishart-Norton, 18th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP        DNF: Rodney Delves - Kieft CK51-Norton, David Stephenson - Cooper Mk VIII-Norton, Sean Mooney - Vixen, Duncan Rabagliati - Trimax-JAP           DNS: Neil Hodges-Cooper Mk VIII-JAP, Kerry Horan - Trenberth-Vincent, Vernon Williamson - JP-Vincent

Prescott 28th May 2011

Pre 1954

1st Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd James Gray - Comet-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 5th Ted Sharpe - RGR-Triumph, 6th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 7th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 8th Ian Patton - Cooper Mk IV-JAP

Post 1954

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Mike Lawrence - Cooper Mk X

Crystal Palace 31st May 2011

1st Alistair Dent - Juno-JAP, 2nd John Potts - Cooper-JAP

Shelsley Walsh 4th & 5th June 2011

Pre 1954

1st Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 2nd Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th Dennis Williams - Arnott-JAP, 5th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 6th Humphrey Collis - JLR-JAP, 7th Mike Wood – Iota, 8th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 9th Ted Sharpe - RGR-JAP

Post 1954

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Alex Brown – Martin, 3rd Patrick Riley - Smith Mk III, 4th Mike Lawrence - Cooper Mk X-JAP, 5th JB Jones - Cousy-Triumph, 6th Tim Jones - Cooper Mk IX, 7th Vince Jones - Cooper Mk IX, 8th Bryn Jones - Cousy-Triumph

Snetterton 11th June 2011

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 3rd Dave Lecoq - Petty-Norton, 4th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 7th Rodney Delves - Kieft CK51-Norton, 8th Charles McCabe - Cooper Mk XIII-Norton, 9th David Whiteside - Cooper Mk VII, 10th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 11th John Chisholm - Arnott-JAP, 12th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 13th Mark Palmer - Wishart-Norton          DNF: Mike Bell - Cooper Mk XI-JAP, Roy Hunt - Martin-Norton, George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, Gordon Russell - Mackson-Norton, Richard Utley - JBS-Norton, Mike Fowler-Cooper Mk XI-Norton, Hakan Sandberg- JBS-Triumph, Paul Hewes - Cooper Mk XI-JAP

Gurston Down 19th June 2011

1st Mark Riley - Creamer Kieft-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 5th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 6th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 7th Mike Wood - Iota-JAP

Loton Park 9th July 2011

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th John Dent - Cooper-JAP, 5th Xavier Kingsland - Staride-JAP, 6th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 7th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 8th Tim Ross - RGR-Triumph

Loton Park 10th July 2011

1st Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 2nd John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 3rd Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton

Rockingham 17th July 2011

1st Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 4th Roy Hunt - Martin-Norton, 5th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 6th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 7th Richard Utley - JBS-Norton, 8th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 9th Mark Palmer - Wishart Mk II-Norton, 10th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 11th Pat Barford - Arnott-JAP        DNF: Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton, Xavier Kingsland - Staride-Norton, JB Jones - Cousy-Triumph, Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP

Shelsley Walsh  24th July 2011

1st Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 4th Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 5th Andrew Turner - Cooper Mk VIII-JAP, 6th Patrick Riley - Smith III-JAP, 7th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 8th Mike Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 9th Ted Sharpe - RGR-JAP, 10th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 11th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 12th Alistair Dent - Cooper Mk IV-JAP, 13th Humphrey Collis - JLR-JAP

Mira 6th August 2011

1st Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP

Croft 7th August 2011

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Richard Ellingworth - Parker-Kieft-Norton, 3rd Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 4th Gordon Russell - Mackson-Norton, 5th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 6th Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Roy Hunt - Martin-Norton, 8th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 9th JB Jones - Cousy-Triumph, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 11th John Chisholm - Arnott-JAP, 12th Mark Palmer - Wishart Mk II-Norton, 13th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 14th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 15th Vernon Williamson - JP-Vincent      DNF: John Turner - Cooper Mk IX-JAP, Gilbert Lenoir - Cooper Mk IV-JAP, Mike Fowler- Cooper Mk XI-Norton, Hakan Sandberg - JBS-Triumph

Curborough 13th August 2011

1st Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 2nd Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 3rd Humphrey Collis - JLR-Triumph, 4th Alistair Hunt - Juno-JAP

Shelsley Walsh  20/21st August 2011

1st Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 2nd Mark Riley - Creamer- Kieft, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th George Laycock – Martin, 5th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 6th Alex Brown – Martin, 7th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 8th Mike Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 9th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 10th Ted Sharpe - RGR-JAP, 11th Dennis Williams - Arnott-JAP, 12th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Mallory Park 21st August 2011

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 4th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 5th Gordon Russell - Mackson-Norton, 6th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 7th Roy Hunt - Martin-Norton, 8th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 9th Martin Sheppard - Cooper Mk XII, 10th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 11th Richard Utley - JBS-Norton, 12th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 13th James Gray - Comet-JAP – 14th Neil Hodges, Cooper Mk VIII-JAP, 15th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 16th Hakan Sandberg - JBS-Norton, 17th Stuart Wright - Dastle-JAP          DNF: JB Jones - Cousy-Triumph, Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton      DNS: John Chisholm - Arnott-JAP, Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton

Harewood 28th August 2011

1st Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton

Brighton Speed Trials 10th September 2011

1st Mark Riley - Creamer-Kieft, 2nd Jan Nycz - Staride Mk III, 3rd Patrick Riley - Smith Mk III, 4th James Holland - Cooper Mk VIII, 5th Xavier Kingsland - Staride Mk III, 6th John Potts – Monaco, 7th Hakan Sandberg - JBS

Gurston Down 11th September 2011

Pre 1954

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 4th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 5th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 6th Tim Ross - Cooper Mk III-JAP, 7th Ian Patton - Cooper Mk IV-JAP, 8th Ted Sharpe - RGR-Triumph

Post 1954

1st Patrick Riley - Smith Mk III-JAP

Goodwood 17th September 2011 Revival

1st Sam Wilson - Kieft CK52-Norton, 2nd Gordon Russell - Mackson-Norton, 3rd Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 4th JB Jones - Cousy-Triumph, 5th Peter Kumlin - Effyh-JAP, 6th James Gray - Comet-JAP, 7th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 8th Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 9th John Chisholm - Arnott-JAP, 10th Simon Frost - Martin-Norton, 11th Richard Utley - JBS-Norton, 12th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 13th Rodney Delves - Kieft CK51-Norton, 14th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 15th Duncan Rabagliati - Trimax-JAP, 16th Hakan Sandberg - JBS-Norton, 17th Per Hageman - Effyh-JAP, 18th Paul Hewes - Cooper Mk XI-JAP, 19th Olle Linde - Cooper Mk X-JAP, 20th Rudolf Ernst - Whitfill-Triumph, 21st Gilbert Lenoir - Cooper Mk IV-JAP        DNF: Roy Hunt - Martin-Norton, Marek Reichman - Emeryson-JAP, Roy Wright - Flash Special-Norton, Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, Richard Bishop-Miller - Revis-Norton, Vernon Williamson - JP-Vincent, Arnie Black - McCandless-Norton        DNS: Dave Lecoq - Petty-Norton, Kerry Horan - Trenberth-Vincent

Prescott 2nd October 2011

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 3rd Jan Nycz - Staride Mk III-JAP, 4th Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 5th Alistair Dent - Hornet-JAP, 6th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 7th John Dent - Cooper Mk IV-JAP, 8th Patrick Riley - Smith III-JAP, 9th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 10th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 11th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 12th Marcus Black - Cooper Mk V-JAP, 13th Ian Patton - Cooper Mk IV-JAP, 14th Dennis Williams - Arnott-JAP, 15th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Rockingham 16th October 2011 Lewis-Evans Trophy

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Darrell Woods - Staride Mk III-Norton, 3rd George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 5th Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 7th Gordon Russell - Mackson-Norton, 8th Stuart Wright - Dastle-JAP, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 10th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 11th Roy Hunt - Martin-Norton, 12th Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton, 13th Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, 14th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 15th Maurice vd Brempt - Fillingham          DNF: John Chisholm - Arnott-JAP, Pat Barford - Arnott-JAP, Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, David Whiteside - Cooper Mk VII-Norton        DNS: Nigel Ashman - Parker-Kieft-Norton

500 Owners Association Circuit Racing Championship 2011

Overall Champion: 1st Darrell Woods, 2nd Shirley Monro, 3rd Nigel Ashman
John Turner Trophy for JAP engined cars: 1st Shirley Monro, 2nd George Shackleton, 3rd Neil Hodges
Circuit Racing Class A: 1945 – 1949: 1st Shirley Monro, 2nd Richard Bishop-Miller
Circuit Racing Class B: 1950 – 1953: 1st Darrell Woods, 2nd Gordon Russell, 3rd Roy Hunt
Circuit Racing Class C 1954 on: 1st Nigel Ashman, 2nd Richard Ellingworth, 3rd Nigel Challis

500 Owners Association Hill Climb Championship

Overall Championship: 1st Mark Riley, 2nd Jan Nycz, 3rd Alistair Dent
Pre 1954: 1st Jan Nycz, 2nd Mark Riley, 3rd Alistair Dent
Post 1954: 1st Patrick Riley, 2nd Steve Lawrence, 3rd Mike Lawrence

500 Owners Association Sprint Championship

1st Jan Nycz, 2nd Alan Hartfield, 3rd Alistair Hunt

2012

Donington Park 17th March 2012

1st Steve Jones - Cooper Mk X Norton, 2nd JB Jones - Cousy-Triumph, 3rd Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 4th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 5th Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 6th Pat Barford - Kieft-Norton, 7th Richard Utley - JBS-Norton, 8th Stuart Wright - Dastle-JAP, 9th Rudolf Ernst - Whitfill-Triumph                   DNF: Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, Kerry Horan - Trenberth-Vincent    DNS: Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton

Cadwell Park 22nd April 2012

1st Steve Jones - Cooper Mk X Norton, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 4th Roy Hunt - Martin-Norton, 5th Rodney Delves - Kieft CK52-Norton, 6th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 7th JB Jones - Cousy-Triumph, 8th  Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 9th Pat Barford - Kieft CK52-Norton            DNF: Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, John Turner - Cooper Mk IX-JAP

Gurston Down 22nd April 2012

1st Mark Riley - Creamer Kieft-JAP, 2nd Andrew Forsyth - Alfa Dana, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 5th John Forsyth - Alfa Dana, 6th Mike Wood – CBP I-JAP, 7th Anthony Claringbould - JP-JAP, 8th John Dent - Cooper Mk VI-JAP            NT: Ted Sharpe - RGR, Tim Ross - Cooper Mk IV

Wiscombe Park 12th May 2012

Pre 1954

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 5th Darrell Woods - Staride-Norton, 6th Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, 7th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 8th Mike Wood – CBP I-JAP, 9th Ted Sharpe - RGR-JAP, 10 Anthony Claringbould - JP-JAP, 11 Dennis Williams - Arnott-JAP, 12 Tim Ross -
Cooper Mk IV-JAP, 13th Humphrey Collis - JLR-JAP

Post 1954

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI- Norton, 2nd Simon Frost - Martin-Norton, 3rd Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 4th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 5th JB Jones - Cousy-Triumph, 6th Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 7th Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 8th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 9th Alistair Hunt - Juno-JAP, 10th Mark Palmer - Wishart-Norton, 11th Gary Clare - Martin-Norton

Prescott 26th May 2012

1st Mark Riley - Creamer Kieft-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 5th Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 6th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 7th Mike Lawrence - Cooper Mk X-JAP, 8th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 9th Mike Wood - CBP I-JAP, 10th David Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 11th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP, 12th Stuart Barnes - Iota-JAP      NT: Ted Sharpe - RGR, Ian Patton - Cooper Mk IV-JAP

Shelsley Walsh 3rd June 2012

1st Mark Riley - Creamer Kieft-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd Patrick Riley - Smith Mk III-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 5th Ted Sharpe - RGR-JAP, 6th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 7th Mike Wood - Iota-JAP, 8th Steve Lawrence - Cooper-JAP, 9th Mike Lawrence - Cooper-JAP, 10th Marcus Black - Cooper Mk V-JAP, 11th Stuart Barnes - Iota-JAP

Mallory Park 24th June 2012

1st Gordon Russell - Mackson-Norton, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd Dave Lecoq - Petty-Norton, 4th Rodney Delves - Kieft-Norton, 5th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 6th Stuart Wright - Dastle-JAP, 7th Roy Wright - Flash Special-Norton, 8th James Gray - Cooper Mk IX-Triumph, 9th JB Jones - Cousy-Triumph           DNF: Nicholas Powell - Cooper Mk VIII-Norton, John Turner - Cooper Mk IX-JAP, Paul Hewes - Cooper Mk XI-Norton, Marcus Black - Cooper Mk V

Gurston Down 24th June 2012

1st Mark Riley - Creamer Kieft-JAP, 2nd John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 3rd Charles Reynolds - Cooper Mk IX, 4th Andrew Forsyth - Alfa Dana, 5th Nicholas Reynolds - Cooper Mk IX, 6th Anthony Claringbould - JP-JAP, 7th Mike Wood - Iota-JAP, 8 John Forsyth - Alfa Dana, 9th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 10th Dennis Williams - Arnott

Loton Park 14th July 2012

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, 3rd Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 4th Mike Lawrence - Cooper Mk X-JAP

Pembrey 14th July 2012

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP

Pembrey 15th July 2012

1st Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 4th JB Jones - Cousy-Triumph, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Mark Riley - Cooper Mk IX-JAP, 7th Stuart Wright - Dastle-JAP, 8th Roy Wright - Flash Special-Norton               DNS: Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton

Shelsley Walsh 28th July 2012

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 3rd Ted Sharpe - RGR-JAP, 4th Mike Wood - Iota-JAP, 5th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Croft 5th August 2012

1st Roy Hunt - Martin-Norton, 2nd Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 3rd Mark Riley - Cooper Mk IX-JAP, 4th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 5th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 6th Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 7th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP           DNF: Vernon Williamson - JP-Vincent, Pat Barford - Arnott-Norton, Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP            DNS: JB Jones - Cousy-Triumph

Shelsley Walsh 19th August 2012

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 5th Tracey Cameron - Cooper Mk V-JAP, 6th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 7th Ted Sharpe - RGR-JAP, 8th Mike Wood CBP I-JAP, 9th Mike Lawrence - Cooper Mk X, 10th Oliver Dent - Hornet-JAP, 11th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Oulton Park 1st September 2012

1st Gordon Russell - Mackson-Norton, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 5th Mark Riley - Cooper Mk IX-Norton, 6th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP                DNF: Stuart Wright - Dastle-JAP, Ian Phillips - Cooper Mk X, Roy Hunt - Martin-Norton, Richard Bishop-Miller - Revis-JAP

Bo'ness 8/9th September 2012

1st Doug Turner - JP-JAP, 2nd David Bishop-Miller - Cooper Mk IV-JAP

Gurston Down 9th September 2012

1st Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 2nd Alistair Dent - Hornet-JAP, 3rd John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 4th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 5th Ted Sharpe - RGR-JAP, 6th Tony Claringbould - JP-JAP, 7th Mike Wood – CBP I-JAP, 8th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP, 9th Stuart Barnes - Iota

Snetterton 30th September 2012

1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Simon Frost - Martin-Norton, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th Roy Hunt - Martin-Norton, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Darrel Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Dave Lecoq - Petty-Norton, 8th George Shackleton - Cooper Mk XI-Norton, 9th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 10th Stuart Wright - Dastle-JAP, 11th Rodney Delves - Kieft-Norton, 12th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 13th Paul Hewes - Cooper Mk XI-Norton, 14th John Potts - Monaco-Norton 15th Maurice van der Brempt - Fillingham-AJS           DNF: Mark Riley - Cooper Mk IX-Norton, Nick Powell - Cooper Mk VIII-Norton, Kerry Horan - Trenberth-Vincent, Gordon Russell - Mackson-Norton DNS: Hakan Sandberg - JBS-JAP, Neil Hodges Cooper Mk VIII-JAP, Ian Rowley - Arnott-JAP, Ian Philips - Cooper Mk X

Prescott 8th October 2012

1st Andy Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 4th Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 5th Richard de la Roche - Smith-JAP, 6th John Forsythe - Alfa-Dana-JAP, 7th Alistair Dent - Hornet-JAP, 8th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 9th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 10th Ted Sharpe - RGR-JAP, 11th Marcus Black - Cooper Mk V-JAP, 12th Ian Patton - Cooper Mk IV-JAP, 13th Mike Lawrence - Cooper Mk X-JAP, 14th Tony Claringbould - JP-JAP, 15th Mike Wood - Iota-JAP, 16th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP     NT: Tracey Cameron - Cooper Mk V, Dennis Williams - Arnott-JAP, Patrick Riley - Smith III-JAP

500 Owners Association Circuit Racing Championship 2012

Class A 1945-1950: 1st Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 2nd John Potts - Monaco-Norton, 3rd Vernon Williamson - JP-Vincent

Class B: 1951 – 1953: 1st Roy Hunt - Martin-Norton, 2nd Gordon Russell - Mackson-Norton, 3rd Pat Barford - Kieft-Norton/Arnott-Norton, 4th Rodney Delves - Kieft CK 52-Norton, 5th Mike Fowler - Cooper Mk V-JAP, 6th Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 7th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 8th Richard Utley - JBS-Norton, 9th Kerry Horan - Trenberth-Vincent

Class C: 1954 on: 1st Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, 3rd Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 4th JB Jones - Cousy-Triumph, 5th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 6th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 7th Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 8th Simon Frost - Martin-Norton, 9th Stuart Wright - Dastle-JAP, 10th Dave Lecoq - Petty-Norton, 11th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 12th Mike Fowler Cooper Mk XI-Norton, 13th Roy Wright - Flash Special-Norton, 14th Per Hageman - Cooper Mk X-Norton, 15th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 16th Maurice van de Brempt - Fillingham-AJS, 17th George Shackleton - Cooper Mk XI-Norton, 18th Patrick Morin Cooper Mk XIII-JAP, 19th Nicholas Powell - Cooper Mk VIII-Norton, 20th Paul Hewes - Cooper Mk XI-Norton, 21st Mike Bell - Cooper Mk X-JAP

JAP engined cars: 1st Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Stuart Wright - Dastle-JAP, 4th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 5th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 6th Peter Kumlin - Effyh-JAP, 7th Mark Riley - Creamer-Kieft-JAP, 8th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 9th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 10th Patrick Morin Cooper Mk XIII-JAP, 11th Mike Bell - Cooper Mk X-JAP

500 Owners Association Hill Climb Championship

Pre 1954: 1st Mark Riley, 2nd Alistair Dent
Post 1954: 1st Steve Lawrence, 2nd Mike Lawrence

2013

Silverstone 20/21st April 2013

Commander Yorke Trophy I

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 3rd  Roy Hunt - Martin-Norton, 4th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 5th Simon Frost - Martin-Norton, 6th David Woodhouse - Cooper Mk IX-Norton, 7th Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 8th Pat Barford - Arnott-Norton, 9th Richard De La Roche - Smith-Buckler - JAP, 10th Stuart Wright - Dastle-JAP, 11th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 12th JB Jones - Cousy-Triumph, 13th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 14th Gareth Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 15th Fred Walmley - Cooper Mk VII, 16th Shirley  Monro - Cooper Mk IV-JAP, 17th John Chisholm - Arnott-JAP, 18th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 19th Gilbert Lenoir - DB-Panhard, 20th Roy Wright
Flash Special-Norton           DNF: Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, Ian Phillips - Cooper Mk X, Charly Rampal - DB-Panhard, Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, Mark Palmer - Wishart-Norton, Ewan Cameron - Hornet-JAP, Richard Utley - JBS-Norton

Commander Yorke Trophy II

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Roy Hunt - Martin-Norton, 4th David Woodhouse - Cooper Mk IX-Norton, 5th Simon Frost - Martin-Norton, 6th Gordon Russell - Mackson-Norton, 7th Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, 8th Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 9th Pat Barford - Arnott-Norton, 10th JB Jones - Cousy-Triumph, 11th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 12th James Gray - Comet-JAP, 13th Charly Rampal - DB-Panhard, 14th George Shackleton - Cooper Mk VIII-Norton, 15th Gareth Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 16th Fred Walmly - Cooper Mk VII, 17th Xavier Kingsland - Staride Mk III-Norton, 18th Ewan Cameron - Hornet-JAP, 19th John Chisholm - Arnott-JAP, 20th Nicholas Powell - Cooper Mk VIII, 21th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 22th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 23th Roy Wright - Flash Special-Norton        DNF: Ian Phillips - Cooper Mk X, Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, Gilbert Lenoir - DB-Panhard, Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, Simon Brown Cooper Mk IV, Stuart Wright - Dastle JAP

Wiscombe Park 11th May 2013

Pre 1954

1st Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 2nd Finlay MacKintosh - Cooper VI-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 5th Mike Wood - CBP-Iota-JAP, 6th Ted Sharpe - RGR-JAP, 7th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 8th Dennis Williams - Arnott-JAP, 9th Tony Claringbould - JP-JAP, 10th David Kingsland - Staride-Norton - 11th Charles Reynolds - Kieft-JAP, 12th Tim Ross - Cooper Mk III-JAP

Post 1954

1st Andrew Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 2nd Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 3th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 4th Simon Frost - Wishart-Norton, 5th
JB Jones - Cousy-Triumph, 6th Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 7th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 8th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton

Crystal Palace 27th May 2013

1st Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Alan Hartfield - Cooper V-JAP, 3rd Mike Wood - CBP-Iota-JAP, 4th John Potts - Cooper Mk IV-JAP

Prescott 2nd June 2013

1st Jon Brough - Cooper Mk V-JAP, 2nd Mark Riley - Creamer-JAP, 3rd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 4th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 5th Alistair Dent - Hornet-JAP, 6th Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 7th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 8th John Dent - Cooper Mk VI-JAP, 9th Finlay Macintosh - Cooper Mk VI-JAP, 10th Charles Reynolds - Cooper Mk VI-JAP, 11th Ted Sharpe - RGR-JAP, 12th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 13th Ian Paton - Cooper Mk IV-JAP, 14th Mike Wood - CBP-JAP, 15th Denis Williams - Arnott-JAP, 16th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Cadwell Park 8th June 2013

1st John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd Gordon Russell - Mackson-Norton, 4th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 5th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 6th Darrell Woods - Cooper Mk XIII-Norton, 7th Rodney Delves - Kieft CK52-Norton, 8th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 9th Mark Riley - Cooper Mk IX-JAP, 10th Fred Walmsley - Cooper Mk VII-Norton, 11th David Kingsland - Staride-Norton, 12th Richard Ashford - - Cooper Mk III-JAP, 13th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 14th Roy Wright - Flash Special-Norton, 15th Mark Palmer - Wishart-Norton, 16th Paul  Hewes - Cooper Mk VIII-Norton       DNF: John Potts - Cooper Mk IV-JAP, Richard Bishop Miller - Revis-JAP, Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP
DNS: Nigel Challis - Petty - Norton, John Chisholm - Arnott - Norton

Blyton Park 16th June 2013

1st Jan Nycz - Staride-JAP, 2nd Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 3rd Alan Hartfield - Cooper Mk V, 4th Ted Sharpe - RGR-JAP

Gurston Down 23rd June 2013

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 5th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 6th Carl Klaberg - Alfa-Dana-JAP, 7th Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 8th Mike Wood - CBP-JAP, 9th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 10th Ted Sharpe - RGR-JAP, 11th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 12th Stuart Barnes - Iota-JAP, 13th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Loton Park 13th July 2013

1st Alistair Dent - Hornet-JAP, 2nd Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd John Brough - Cooper Mk V-JAP, 4th Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 5th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 6th Finlay Mackintosh - Cooper Mk VI, 7th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 8th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 9th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 10th David Kingsland - Staride-Norton, 11th Ted Sharpe - RGR-JAP, 12th Mike Wood - CBP-JAP, 13th Ian Patton - Cooper Mk VI-JAP, 14th Mike Lawrence - Cooper Special-JAP, 15th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Loton Park 14th July 2013

1st Alistair Dent - Hornet-JAP, 2nd Finlay Mackintosh, 3rd Cooper Mk VI-JAP, 3rd Jan Nycz - Staride-Norton, 4th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP
5th David Kingsland - Staride-Norton, 6th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 7th Mike Wood - CBP-JAP

Mallory Park 21st July 2013

1st George Shackleton - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 5th Richard de la Roche - Smith-Buckler-JAP, 6th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 7th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 8th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 9th Stuart Wright - Dastle-JAP, 10th Nick Powell - Cooper Mk VIII-Norton, 11th Mark Riley - Cooper Mk IX-JAP, 12th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 13th Fred Walmsley - Cooper Mk VII-Norton, 14th Rodney Delves - Kieft CK52-Norton, 15th James Gray - Comet-JAP, 16th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 17th Colin Warrington - Cooper Mk IV-JAP, 18th Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton, 19th Maurice van der Brempt - Fillingham-JAP    DNF: Pat Barford - Arnott-Norton, Darrel Woods - Cooper Mk XII-Norton, Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton        DNS: Hakan Sandberg - JBS-Triumph

Shelsley Walsh 27th July 2013

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Alistair Dent -Hornet-JAP, 4th Jan Nycz - Staride-Norton, 5th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 6th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 7th Mike Wood - CBP-JAP, 8th Ted Sharpe - RGR-JAP, 9th Dennis Williams -Cooper Mk V-JAP, 10th Mike Lawrence - Cooper Special-JAP, 11th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Shelsley Walsh 28th July 2013

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Jan Nycz - Staride-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 5th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 6th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 7th Mike Wood - CBP-JAP, 8th Mike Lawrence - Cooper Special-JAP, 9th Oliver Dent - Hornet-JAP

Croft 4th August 2013

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 5th Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 6th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 7th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 8th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 10th Pat Barford - Arnott-Norton    DNF: Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, Richard de la Roche - Smith-Buckler-JAP, Martin Gartside - Cooper Mk VIII-Norton, Vernon Williamson - GSI                DNS: Iain Rowley - Arnott

Curborough 10th August 2013

1st Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-Norton, 3rd Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 4th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP

Hethel 24th August 2013

1st  Mike Wood - CBP-JAP, 2nd Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP

Oulton Park 26th August 2013 Lewis-Evans Trophy

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Nigel Ashman - Cooper Mk IX-Norton, 3rd Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, 4th
Gordon Russell - Mackson-Norton, 5th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 6th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 7th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 8th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 9th Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 10th Nigel Challis
Petty-Norton, 11th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 12th Richard de la Roche - Smith-Buckler-JAP, 13th Roy Wright - Flash Special-Norton        DNF: JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, John Turner - Cooper Mk IX-JAP, Roy Hunt - Martin-Norton, Richard Utley - JBS-Norton, Iain Rowley - Arnott-JAP, Stuart Wright - Dastle-JAP       DNS: Kerry Horan - Trenberth-Vincent, Hakan Sandberg - JBS-Triumph

Shelsley Walsh 18th August 2013

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 5th Jan Nycz - Staride-Norton, 6th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 7th Fin Mackintosh - Cooper Mk VI-JAP, 8th Ted Sharpe - RGR-JAP, 9th Mike Wood - CBP-JAP, 10th Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 11th Mike Lawrence -Cooper Special-JAP, 12th Charles Reynolds - Kieft-JAP, 13th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP

Gurston Down 8th September 2013

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 4th Fin Mackintosh - Cooper Mk VI-JAP, 5th Ted Sharpe - RGR-JAP, 6th Mike Wood - CBP-JAP, 7th Tim Ross - Cooper Mk IV-JAP, 8th Stuart Barnes - Iota-JAP

Snetterton 29th September 2013

1st Simon Frost - Martin-Norton, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd George Shackleton - Cooper Ml XI-Norton, 4th Mike Fowler
Cooper Mk V-Norton, 5th Gordon Russell - Mackson-Norton, 6th David Kingsland - Staride-Norton, 7th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 8th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 9th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 10th Nigel Challis - Petty-Norton, 11th
Pat Barford - Arnott-Norton, 12th Richard de la Roche - Smith-Buckler-JAP, 13th Simon Hewes - Cooper Mk VIII-Norton, 14th
John Potts -Cooper Mk IV-JAP, 15th Hakan Sandberg - JBS-JAP, 16th Maurice van der Brempt - Fillingham-JAP, 17th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP          DNF: John Turner - Cooper Mk IX-JAP      DNS: Kerry Horan - Trenberth-Vincent, Charles McCabe - Cooper Mk XIII-JAP

Curborough 5th October 2013

1st Jan Nycz - Staride-Norton, 2nd Alistair Hunt - Juno-JAP, 3rd Alan Hartfield - Cooper Mk V-JAP, 4th Mike Wood - CBP-JAP

Cadwell Park 12th October 2013

Racing Abandoned

500 Owners Association Circuit Racing Championship

Class A: 1945 – 1950: 1st Shirley Monro, 2nd John Potts, 3rd Vernon Williamson
Class B 1951-1953: 1st Mike Fowler, 2nd Richard De La Roche, 3rd Xavier Kingsland
Class C 1954-1960: 1st Roy Hunt, 2nd Steve Jones, 3rd Simon Frost
JAP: 1st Richard de la Roche, 2nd John Turner, 3rd Richard Bishop-Miller
Overall Club Championship: 1st Mike Fowler, 2nd Shirley Monro, 3rd Roy Hunt

Points

500 Owners Association Hill Climb Championship

John Parker Trophy-(pre 54 Cars) 1st Alistair Dent, 2nd Finlay Mackintosh
Girling Trophy - (54-61 Cars) 1st John Dent, 2nd Nick Reynolds
Overall Hill Climb Champion Shield Alistair Dent
Douglas Sprint Trophy Alan Hartfield

2014

Silverstone 13th April 2014

1st Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 2nd Roy Hunt - Martin-Norton, 3rd Darrell Woods - Cooper Ml XII-Norton, 4th Fred Walmsley - Cooper Mk VII-Norton, 5th Nigel Challis - Petty-Norton, 6th JB Jones - Cooper Mk-IX-Triumph, 7th Stuart Wright - Dastle-JAP, 8th Richard Utley - JBS-Norton, 9th Kerry Horan - Trenberth-Vincent         DNF: Richard Del La Roche - Smith-JAP, John Turner - Cooper Mk IX-JAP, Richard Bishop Miller - Revis-JAP, Xavier Kingsland - Staride-Norton, John Chisholm - Arnott-JAP, Charles McCabe - Cooper Mk XIII-Norton       DNS: Maurice Van Der Brempt - Fillingham-JAP, Nick Powell - Cooper Mk VIII, Adrian van der Kroft - Cooper Mk V, Rudi Ernst - Whitfill-Triumph

Brands Hatch 26th April 2014

1st Darrell Woods - Cooper Ml XII-Norton, 2nd Simon Frost - Cooper Mk XIII-Norton, 3rd Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton
4th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 5th Richard de la Roche - Smith-JAP, 6th Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 7th Nigel Challis - Petty-Norton, 8th JB Jones - Cooper Mk-IX-Triumph, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 10th Alan Croft - JP-Vincent

Wiscombe Park 10th May 2014

Pre 1954

1st Richard De La Roche - Cooper Mk V-JAP, 2nd Xavier Kingsland - Staride, 3rd Finlay MacKintosh - Cooper VI-JAP, 4th David Kingsland - Staride-Norton, 5th Peter De La Roche - Cooper Mk V-JAP, 6th Alistair Dent - Cooper-JAP, 7th Mark Riley - GSI, 8th Mike Wood - CBP-Iota-JAP, 9th Darrell Woods - Staride-Norton, 10th Dennis Williams - Arnott-JAP, 11th Doug Yates - Waye-JAP, 12th Colin Rogers - Emeryson,13th Shirley Monro - Cooper Mk IV, 14th Tony Hodson - Cooper

Post 1954

1st Andrew Turner - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 3rd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 4th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 5th Ted Sharpe - Cooper Mk IX, 6th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 7th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 8th Mark Palmer - Wishart -Norton

Prescott 25th May 2014

1st Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Tom Cowley - Cooper Mk IV-JAP, 3rd Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 4th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 5th Xavier Kingsland - Staride, 6th Jan Nycz - Staride-Norton, 7th Alistair Dent - Hornet-JAP, 8th John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 9th Mark Riley - GSI - 10th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 11th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton

Cadwell Park 7th June 2014

1st George Shackleton - Cooper Mk XI-Norton, 2nd Darrell Woods - Cooper Ml XII-Norton, 3rd David Kingsland - Staride-Norton, 4th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 5th Mark Riley - Cooper Mk IX-Norton, 6th Rodney Delves - Kieft-Norton, 7th Alan Croft - JP-Vincent     DNF: Mike Fowler - Cooper Mk V-Norton, Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, Roy Hunt - Martin-Norton

Gurston Down 22nd June 2014

1st Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 2nd Andrew Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 3rd John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 4th Finlay Mackintosh - Cooper Mk V, 5th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 6th Jan Nycz - Staride-Norton, 7th Mike Wood - Iota-JAP, 8th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 9th Mark Riley - GSI, 10th Stuart Barnes - Iota-JAP

Pembrey 29th June 2014

1st Roy Hunt - Martin-Norton, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, 4th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 5th John Chisholm - Arnott-JAP, 6th Stuart Wright - Dastle-JAP, 7th Roy Wright - Flash Special-Norton   DNF: Doug Yates - Waye-JAP       DNS: Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton

Loton Park 12th July 2014

1st Alistair Dent - Cooper Mk VI-JAP, 2nd Finlay Mackintosh - Cooper Mk VI-JAP, 3rd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 4th Mike Wood - CBP-JAP, 5th Xavier Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 6th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 7th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton, 8th Steve Powell - Cooper Mk VI-BSA

Loton Park 13th July 2014

1st Peter de la Roche - Cooper Mk V-JAP, 2nd Finlay Mackintosh - Cooper VI-JAP, 3rd Richard de la Roche - Cooper Mk V-JAP, 4th Jan Nycz - Staride-Norton, 5th John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 6th Alistair Dent - Cooper Mk VI-JAP, 7th Mike Wood - CBP-JAP

Shelsley Walsh 19th July 2014

1st John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd Alistair Dent - Cooper Mk VI-JAP, 3rd Charles Reynolds - Cooper Mk IX-JAP, 4th Jan Nycz - Staride-Norton, 5th Finlay Mackintosh - Cooper Mk V-JAP, 6th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 7th Mike Wood - CBP-JAP, 8th Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 9th Charles Reynolds - Kieft-JAP, 10th Mark Riley - Squanderbug-Rudge, 11th Richard Waller - CBP-JAP, 12th Stuart Barnes - Iota-JAP

Donington Park 19th July 2014

Racing Abandoned

Shelsley Walsh 20th July 2014

1st Alistair Dent - Cooper Mk VI-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-Norton, 3rd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 4th Mike Wood - CBP-JAP, 5th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 6th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 7th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton, 8th Mark Riley - Squanderbug-Rudge, 9th Robin Baxter - Staride-JAP, 10th Stuart Barnes - Iota-JAP

Castle Combe 26th July 2014

1st Jan Nycz - Staride-Norton, 2nd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Mike Wood - CBP-JAP, 4th Ted Sharpe - Cooper Mk IX-Norton, 5th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton

Croft 3rd August 2014

1st Roy Hunt - Martin Norton, 2nd John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 4th Gordon Russell - Mackson-Norton, 5th David Kingsland - Staride-Norton, 6th Ian Phillips - Cooper Mk X-Norton, 7th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 8th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 9th Alan Croft - JP-Vincent    DNF: Richard del la Roche - Smith-Buckler-JAP

Curborough 9th August 2014

1st Peter de la Roche - Cooper Mk V-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-Norton, 3rd Mike Wood - CBP-JAP, 4th Charles Reynolds - Cooper Mk VII-JAP

Shelsley Walsh 17th August 2014

1st Steve Lawrence - Cooper Mk VIII-JAP, 2nd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Jan Nycz - Staride-Norton, 4= Mike Wood - CBP-JAP, 4= John Forsyth - Alfa Dana-JAP, 6th David Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 7th Xavier Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 8th Dennis Williams - Cooper Mk V-JAP, 9th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 10th Mike Lawrence - Cooper Special-JAP, 11th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton, 12th Robin Baxter - Staride-JAP

Harewood 24th August 2014

1st Nick Reynolds - Cooper Mk IX-JAP

Gurston Down 7th September 2014

1st Andrew Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 2nd John Dent - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Finlay Mackintosh - Cooper Mk V-JAP, 4th Ted Sharpe - Cooper Mk IV-JAP, 5th Mike Wood - CBP2-JAP, 6th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton, 7th Xavier Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 8th Stuart Barnes - Iota-JAP

Manor Farm 27/28th September 2014

1st Andrew Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 2nd John Forsyth - Alfa-Dana-JAP, 3rd Alistair Dent - Hornet-JAP, 4th David Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 5th Xavier Kingsland - Cooper Mk V-JAP, 6th Jan Nycz - Staride-Norton, 7th Tim Sage - Cooper Mk II-JAP, 8th Ted Sharpe - Cooper Mk IX-Norton, 9th Mark Riley - GSI-Rudge, 10th Tim Ross - Cooper Mk IX-Norton, 11th Richard Grant - Cooper Special-JAP, 12th Mike Wood - CBP2-JAP

Castle Combe 5th October 2014

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd George Shackleton - Cooper Mk XI-Norton, 3rd Gordon Russell - Mackson-Norton, 4th Richard De La Roche - Smith-Buckler-JAP, 5th Darrell Woods - Cooper Mk XII-Norton, 6th John Turner - Cooper Mk IX-JAP, 7th Roy Hunt - Martin-Norton, 8th Ian Phillips - Cooper Mk VIII-Norton, 9th Xavier Kingsland - Staride-Norton, 10th Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 11th Mark Riley - Creamer-Norton, 12th Nigel Challis - Petty-Norton, 13th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 14th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP,15th Roy Wright - Flash-Norton, 16th Doug Yates - Waye-JAP, 17th Kerry Horan - Trenberth-Vincent, 18th Richard Utley - JBS-Norton, 19th Alan Croft - JP-Vincent, 20th Paul Hewes - Cooper Mk VIII-Norton, 21st Maurice Van Der Brempt - Fillingham-JAP      DNF: Simon Frost - Martin-Norton, Mark Palmer - Wishart-Norton, Stuart Wright - Cooper Mk XI-JAP

Goodwood 1st November 2014

1st Mark Riley - Creamer-JAP, 2nd Jan Nycz - Staride-Norton, 3rd Xavier Kingsland - Staride-Norton, 4th Mike Wood - CBP-JAP

500 Owners Association Circuit Racing Championship

Class A: 1945 – 1950: 1st Alan Croft, 2nd Shirley Monro
Class B 1951-1953: 1st Richard De La Roche, 2nd Gordon Russell, 3rd Xavier Kingsland
Class C 1954-1960: 1st Darrell Woods, 2nd Ian Phillips, 3rd Roy Hunt
JAP: 1st Richard De La Roche, 2nd Stuart Wright, 3rd John Turner
Overall Club Championship: 1st Darrell Woods, 2nd Ian Phillips, 3rd Richard De La Roche

Points

 

500 Owners Association Hill Climb Championship

John Parker Trophy-(pre 54 Cars) 1st Finlay Mackintosh, 2nd Jan Nycz, 3rd Alistair Dent
Girling Trophy - (54-61 Cars) 1st John Dent, 2nd Nick Reynolds
Overall Hill Climb Champion Shield John Dent
Douglas Sprint Trophy Mike Wood

2015

All 2015 Hillclimb and Speed Results, in date order

2016

Rockingham Speed 20 March 2016

1st-Mike Wood-IOTA CB2 JAP, 2nd-Robin Baxter-Staride Mk III JAP, 3rd-Dennis Williams-Cooper Mk V Norton

Brands Hatch Circuit 10 April 2016

1st-Steve Jones-Cooper Mk X, 2nd-Xavier Kingsland-Staride Mk 3, 3rd-Darrell Woods-Cooper Mk XII, 4th-Gordon Russell-Mackson, 5th-Richard de la Roche-Smith Buckler, 6th-Mike Fowler-Cooper Mk V, 7th-Martin Sheppard-Effyh “Brynfan Tyddyn Special”, 8th-Mark Riley-Cooper Mk IX, 9th-Gareth Jones-Cousy, 10th-JB Jones-JLR, 11th-Simon Frost-Terigi, 12th-Kerry Horan-Trenberth, 13th-Steve Jeffords-Cooper Mk VIII, NC-Andrew Turner-Cooper Mk VI, R-Simon Hewes-Cooper Mk XI, R-Maurice van der Brempt-Fillingham, R-Angus Frost-Cooper Mk IV, NS-Nigel Challis-Cooper Mk VIII, NS-Ian Phillips-Cooper Mk X, NA-Mike Wood-CB 2, NA-Stuart Wright-Cooper Mk XII

Gurston Hill-climb 17 April 2016

1st-Charles Reynolds-Cooper Mk IX JAP, 2nd-Alistair Dent-Hornet JAP

Wiscombe Hill-climb 07 May 2016

CLASS 3A – Historic Racing Cars 500cc Pre 1954 1st-Alistair Dent-Hornet-Jap, 2nd-Simon Frost-Cooper-Jap, 3rd-Xavier Kingsland-Staride-Norton, 4th-Angus Frost-Cooper-Jap, 5th-Darrell Woods-Staride Mk III-Norton, 6th-David Kingsland-Staride-Norton, 7th-Mike Wood-Iota CB2-Jap, 8th-Mark Riley-Squanderbug-Rudge, 9th-John Dent-Cooper Mk VI-Jap, 10th-Dennis Williams-Arnott-Jap, 11th-Colin Rogers-Emeryson-Jap, 12th-Robin Baxter-Staride-Jap, CLASS 3B – Historic Racing Cars 500cc Post 1954 1st-Charlie Martin-Cooper-Jap, 2nd-Richard Grant-Kiehn Special-Jap, 3rd-Stuart Wright-Cooper Mk XI-Jap, 4th-Ted Sharpe-Cooper MkIX-Norton, CLASS 4 – Historic Motor Cycle Engine Cars over 500cc 1st-Charles Reynolds-Cooper Mk VII-1100, 2nd-Tom Cowley-Cooper Mk6 -996, 3rd-Bella Murray-Cooper Harley Mk5-1000, 4th-Guy Murray-Cooper Harley Mk5-1000,

Oulton Park Circuit 21 May 2016

1st-Peter DE LA ROCHE-Cooper MK V, 2nd-Richard ELLINGWORTH-Cooper MK 9, 3rd-Darrell WOODS-Cooper MK XII, 4th-Mike FOWLER-Cooper MK 5, 5th-Ian PHILLIPS-Cooper MK 10, 6th-Stuart WRIGHT-Cooper MK XI, 7th-Roy HUNT-Martin 500, 8th-Gareth JONES-COUSY NO2, 9th-JB JONES-JLR, 10th-Kerry HORAN-Trenberth, 11th-Steven JEFFORDS-Cooper MK.8, DNF: Simon FROST Terigi, John TURNER Cooper MK 9, Richard DE LA ROCHE Smith Buckler, Starter: Andrew TURNER Cooper MK VI, Xavier KINGSLAND Staride MK 3

Snetterton Sprint 22 May 2016

1st-Mike Wood-IOTA CB2 JAP, No runs-Richard Grant-Kiehn Special JAP

Harewood Hill-climb 4-5 June 2016

Saturday 4 June 2016: 1st-Nick Reynolds-Cooper Mk.9 JAP, 2nd-Fin Mackintosh-Cooper Mk.6 JAP, 3rd-Richard Grant-Kiehn Special JAP, 4th-Mike Wood-Iota CB2 JAP, 5th-Stewart Parker-Cooper Mk.4 JAP, 6th-Max Mackintosh-Cooper Mk.6 JAP, Over 500cc-Charles Reynolds-Cooper Mk.7 JAP

Sunday 5 June 2016: 1st-Nick Reynolds-Cooper Mk.9 JAP, 2nd-Fin Mackintosh-Cooper Mk.6 JAP, 3rd-Richard Grant-Kiehn Special JAP, 4th-Max Mackintosh-Cooper Mk.6 JAP, 5th-Mike Wood-Iota CB2 JAP, Over 500cc-Charles Reynolds-Cooper Mk.7 JAP

Manor Farm Speed 12 June 2016

Saturday Practice: 1st-Alistair Dent-Hornet JAP, 2nd-Richard Grant-Kiehn Special JAP
Sunday Timed: 1st-Alistair Dent-Hornet JAP

Mallory Park Circuit 12 June 2016

Race 1: 1st- Peter DE LA ROCHE Cooper Mk5, 2nd- Darrell WOODS Cooper Mk12, 3rd- John TURNER Cooper Mk9, 4th- Mike FOWLER Cooper Mk5, 5th- Stuart WRIGHT Cooper Mk9, 6th- John JONES JLR, 7th- Martin SHEPPARD Effyh Brynfan Tyddyn, 8th- Xavier KINGSLAND Staride Mk3, 9th- Kerry HORAN Vincent Trenberth, 10th- Gareth JONES Cousy No2, 11th- Rodney DELVES Kieft F3, 12th- Nigel CHALLIS Cooper Mk8, 13th- Alan CROFT JP Mk1; Not-Classified: Roy HUNT Martin Norton; Non-Starters: Richard ELLINGWORTH Cooper Mk9

Race 2: 1st- Peter DE LA ROCHE Cooper Mk5, 2nd- Darrell WOODS Cooper Mk12, 3rd- Mike FOWLER Cooper Mk5, 4th- John TURNER Cooper Mk9, 5th- Stuart WRIGHT Cooper Mk9, 6th- Xavier KINGSLAND Staride Mk3, 7th- Gareth JONES Cousy No2, 8th- John JONES JLR, 9th- Rodney DELVES Kieft F3, 10th- Nigel CHALLIS Cooper Mk8, 11th- Alan CROFT JP Mk1; Not-Classified: Roy HUNT Martin Norton, Martin SHEPPARD Effyh Brynfan Tyddyn; Non-Starters: Richard ELLINGWORTH Cooper Mk9, Kerry HORAN Vincent Trenberth

Chateau Impney Hill-climb 9-10 July 2016

Saturday 9 July 2016: 1st- Peter de la Roche Cooper Mk.V JAP , 2nd- Mark Riley Creamer JAP , 3rd- Angus Frost Cooper Mk.IV JAP , 4th- Richard de la Roche Cooper Mk.V JAP , 5th- JB Jones Cousey 2 Triumph , 6th- Stuart Wright Cooper Mk.XI JAP , 7th- Darrell Woods Staride Mk.III Norton , 8th- John Dent Cooper Mk.VIII JAP , 9th- Stuart Parker Cooper Mk.IV JAP . Not-Classified: Jan Nycz Staride Mk.III Norton

Sunday 10 July 2016 (without FJrs and Morgans): 4th- Charles Reynolds Cooper Mk.VII JAP , 6th- Simon Frost Cooper Mk.IV JAP , 8th- Simon Brown Cooper Mk.IV JAP , 13th- Alistair Dent Cooper Mk.IV HRD , 16th- Ruth Ross Cooper Mk. IV JAP

Shelsley Walsh Hill-climb 16-17 July 2016

Saturday 16 July 2016: 1st- Fin Mackintosh Cooper Mk.6 JAP, 2nd- Alistair Dent Cooper Mk.6 JAP, 3rd- Steve Lawrence Cooper Mk.8 JAP, 4th- Jan Nycz Staride Mk.III Norton, 5th- Nick Reynolds Cooper Mk.9 JAP, 6th- Richard Grant Kiehn Special JAP, 7th- Max Mackintosh Cooper Mk.6 JAP, 8th- John Dent Cooper Mk.8 JAP, 9th- Chas Reynolds Kieft CK53 JAP, 10th- Mike Wood Iota CB2 JAP, 11th- Mike Lawrence Cooper Special JAP, 12th- Robin Baxter Staride F3 JAP, 13th- Stuart Barnes Iota P1 JAP

Sunday 17 July 2016: 1st- Fin Mackintosh Cooper Mk.6 JAP , 2nd- Nick Reynolds Cooper Mk.9 JAP , 3rd- Alistair Dent Cooper Mk.6 JAP , 4th- Steve Lawrence Cooper Mk.8 JAP , 5th- Jan Nycz Staride Mk.III Norton , 6th- Max Mackintosh Cooper Mk.6 JAP , 7th- John Dent Cooper Mk.8 JAP , 8th- Chas Reynolds Kieft CK53 JAP , 9th- Mike Lawrence Cooper Special JAP , 10th- Mike Wood Iota CB2 JAP , 11th- Robin Baxter Staride F3 JAP , 12th- Stuart Barnes Iota P1 JAP , 13th- Chris Bird WHD 500 JAP. Not-Classified: Richard Grant Kiehn Special JAP

Cadwell Park Circuit 24 July 2016

1st- Mike FOWLER Cooper Mk V, 2nd- Xavier KINGSLAND Staride Mk 3, 3rd- Brian JOLLIFFE Cooper Jap 5, 4th- Andrew TURNER Cooper Mark VI, 5th- John TURNER Cooper Mk 9, 6th- Richard BISHOP-MILLER Revis 500, 7th- Rodney DELVES Kieft F3 500, 8th- Roy WRIGHT Flash Special Norton, 9th- Nigel CHALLIS Cooper Mk8, 10th- Darrell WOODS Cooper Mk XII, 11th- Kerry HORAN Trenberth Single Seater, 12th- Alan CROFT JP Mk1, Not-Classified: JB JONES JLR F3, Gareth JONES Cousy NO2

Cooper 70th Prescott Hill-climb 30 July 2016

500OA cars up to 500cc: 1st - Steve Lawrence Cooper Mk.8 JAP , 2nd - Peter de la Roche Cooper Mk.5 JAP , 3rd - Mark Riley Cooper Mk.9 JAP , 4th - Alistair Dent Cooper Mk.6 JAP , 5th - Mike Fowler Cooper Mk.5 Norton , 6th - Jan Nycz Staride Mk.III Norton , 7th - Charles Reynolds Cooper Mk.9 JAP , 8th - Stuart Wright Cooper Mk.11 JAP , 9th - Angus Frost Cooper Mk.4 JAP , 10th - Darrell Woods Cooper Mk.12 Norton , 11th - John Turner Cooper Mk.9 JAP , 12th - John Dent Cooper Mk.8 JAP , 13th - JB Jones JLR Triumph , 14th - David Woodhouse Cooper Mk.9 Norton , 15th - Chas Reynolds Kieft CK53 JAP , 16th - Tim Sage Cooper Mk.2 JAP , 17th - Nigel Challis Cooper Mk.8 Norton , 18th - Robin Baxter Staride F3 JAP , 19th - Ted Williams Cooper Mk.9 Norton

Cooper cars up to 2000cc: 1st - Charles Reynolds Cooper Mk.7 JAP , 2nd - Simon Frost Cooper Mk.4 JAP , 3rd - Julian Wilton Cooper Bristol T23 , 4th - Jeremy Bouckley Cooper FJ Mk.2 Ford , 5th - Nick Topliss Cooper T41 , 6th - Steve Lister Cooper Mk.10 JAP , 7th - Jeremy Deeley Cooper T52 BMC , 8th - Jonathan Harmer Cooper Bristol T23 , 9th - Stephanie Wilton Cooper Bristol T23 , 10th - Alan Harrison Cooper T56 , 11th - Brian Jolliffe Cooper Mk.6 JAP , 12th - James Topliss Cooper T41 , 13th - Bob Searles Cooper T39 Climax , 14th - Ruth Ross Cooper Mk.4 JAP , N/c - Tom Willoughby Cooper Mk.7 JAP s/c , N/c - Paul Busby Cooper T82 , N/c - Tom Cowley Cooper Mk.6 JAP

Curborough Speed 6 August 2016

1st - Richard Grant Keihn Special JAP , 2nd - Jan Nycz Staride Mk III Norton , 3rd - Mike Wood IOTA CB2 JAP , 4th - Robin Baxter Staride Mk III JAP , 5th - Dennis Williams Kieft Norton , N/c - Alistair Hunt Juno Triumph

Shelsley Walsh Hillclimb 20-21 August 2016

1st - Alistair Dent Hornet JAP ; 2nd - Steve Lawrence Cooper Mk VIII JAP ; 3rd - Jan Nycz Staride Mk III Norton ; 4th - John Dent Cooper Mk VIII JAP ; 5th - Mike Wood IOTA CB2 JAP ; 6th - Mike Lawrence Cooper Special JAP ; 7th - Robin Baxter Staride Mk III JAP ; 8th - Dennis Williams Cooper Mk V JAP

Pembrey Circuit 21 August 2016

Race 1: 1st-Xavier KINGSLAND Staride Mk 3, 2nd-Darrell WOODS Cooper Mk XII, 3rd-JB JONES JLR F3, 4th-Roy HUNT Martin 500, 5th-Andrew TURNER Cooper Mk VI, 6th-John TURNER Cooper Mk 9, 7th-Roy WRIGHT Flash Special Norton

Race 2: 1st-Xavier KINGSLAND Staride Mk 3, 2nd-Darrell WOODS Cooper Mk XII, 3rd-JB JONES JLR F3, 4th-Roy HUNT Martin 500, 5th-John TURNER Cooper Mk 9, 6th-Roy WRIGHT Flash Special Norton, N/c-Andrew TURNER Cooper Mk VI

Loton Hillclimb 27-28 August 2016

Saturday 500cc: 1st - Nick Reynolds Cooper Mk.9 JAP , 2nd - Finlay Mackintosh Cooper Mk.6 JAP , 3rd - Steve Lawrence Cooper Mk.9 JAP , 4th - Jan Nycz Staride Mk.III Norton , 5th - John Dent Cooper Mk.8 JAP
Saturday >500cc: 1st - Phoebe Rolt Elva FJ 200 Ford , 2nd - Charles Reynolds Cooper Mk.7 JAP

Sunday 500cc: 1st - Nick Reynolds Cooper Mk.9 JAP , 2nd - Finlay Mackintosh Cooper Mk.6 JAP , 3rd - John Dent Cooper Mk.8 JAP
Sunday >500cc: 1st - Charles Reynolds Cooper Mk.7 JAP , 2nd - Phoebe Rolt Elva FJ 200 Ford

Zandvoort Circuit 3-4 September 2016

3Sept2016: 1st - Peter de la Roche , 2nd - Xavier Kingsland , 3rd - Darrell Woods , 4th - Simon Frost , 5th - Stuart Wright , 6th - Martin Sheppard , 7th - JB Jones , 8th - Roy Hunt , 9th - Nigel Challis , 10th - Roy Wright , 11th - Per Hageman , 12th - Peter Kumlin , 13th - Duncan Rabagliati , 14th - Steve Jeffords , 15th - Hakan Sandberg , 16th - Peter Pettersson , 17th - Gareth Jones , 18th - Iain Rowley , 19th - Mark Palmer , 20th - Maurice Van der Brempt

4Sept2016: 1st - Brian Jolliffe , 2nd - Darrell Woods , 3rd - Xavier Kingsland , 4th - JB Jones , 5th - Stuart Wright , 6th - Gareth Jones , 7th - Nigel Challis , 8th - Simon Frost , 9th - Duncan Rabagliati , 10th - Roy Wright , 11th - Peter Kumlin , 12th - Per Hageman , 13th - Iain Rowley , 14th - Peter Pettersson , 15th - Steve Jeffords , 16th - Peter de la Roche , 17th - Roy Hunt , 18th - Maurice Van der Brempt , 19th - Adrian Van der Kroft , 20th - Martin Sheppard , 21st - Mark Palmer

Castle Combe Circuit 1 October 2016

1st - Richard DE LA ROCHE Cooper Mk V ; 2nd - Gordon RUSSELL Mackson 500F3 ; 3rd - Mike FOWLER Cooper MKV ; 4th - Darrell WOODS Cooper Norton MK:XII ; 5th - David KINGSLAND Staride MK3 ; 6th - Stuart WRIGHT Cooper Mk XI ; 7th - Martin SHEPPARD Effyh Brynfan Tyddyn Special ; 8th - Nigel CHALLIS Cooper Mk8 ; 9th - Iain ROWLEY Arnott Jap ; 10th - Ted WILLIAMS Cooper Mark IX ; 11th - JB JONES JLR F3 ; 12th - Gareth JONES Cousy #2 ; 13th - Steven JEFFORDS Cooper 1954 MK8 ; 14th - Mike WOOD IOTA CB2 ; 15th - Roy WRIGHT Flash Special ; 16th - Maurice VAN DER BREMPT Fillingham
NOT CLASSIFIED: Brian JOLLIFFE Cooper MK8 ; Kerry HORAN Trenberth Vincent ; Roy HUNT Martin Special Norton ; Duncan RABAGLIATI Comet Mk1

Prescott Hillclimb 2 October 2016

Class a) Up to 500cc: 1st - Nick Reynolds Cooper Mk.9 JAP ; 2nd - Finlay Mackintosh Cooper Mk.6 JAP ; 3rd - Mark Riley Creamer JAP ; 4th - Alistair Dent Hornet F3 JAP ; 5th - Jan Nycz Staride Mk.III Norton ; 6th - Mark Dent Cooper Mk.6 JAP ; 7th - John Dent Cooper Mk.8 JAP ; 8th - Max Mackintosh Cooper Mk.6 JAP ; 9th - Robin Baxter Staride F3 JAP ; N/c - Alex Duce Cooper Mk.5

Class b) Over 500cc & FJ’s: 1st - Charles Reynolds Cooper Mk.VII JAP ; 2nd - Phoebe Rolt Elva Mk.FJ 200 Ford ; 3rd - Ainsley Barwick Cooper Mk.VI Truimph

Goodwood Speed 5 November 2016

1st - Jan Nycz Staride Mk III Norton , 2nd - Dennis Williams Kieft Norton , 3rd - Robin Baxter Staride Mk III JAP , N/C - Mike Wood IOTA CB2 JAP



Note: These results are not definitive and should not be relied upon for individual car histories.

Go to 500 Owners Home Page