Go to 500 Owners Home Page500cc Formula 3 Results for Sweden

Swedish Flag.jpeg (2166 bytes) Click to go to a particular year: 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1959 1960 2012

1948

Solvalla 12th May 1948

1st Oscar Swahn - Cooper Mk II, 2nd Bengt Peterson - Swebe, 3rd Åke Jönsson - Effyh.         DNF Sven Andersson - Swebe

Strängnäs  23rd May 1948

1st Oscar Swahn - Cooper Mk II, 2nd Sven Andersson - Swebe, 3rd Bengt Peterson - Swebe

Gislaved 13th June 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Åke Jönsson - Effyh

Österäng, Örebro 13th June 1948

1st Bengt Peterson - Swebe, 2nd Olle Grandin - Silverfågel

Handen Stockholm 9th July 1948

1st Oscar Swahn - Cooper Mk II, 2nd Greger Lutteman - Suecia

Kumla 1st August.1948

1st Knut Ericsson - KE Special, 2nd Olle Grandin - Silverfågel, 3rd Åke Jönsson - Effyh

Gävle Travbana 1st August 1948

1st Oscar Swahn - Cooper Mk II, 2nd. Bengt Peterson - Swebe, 3rd Sven Andersson - Swebe       DNF Greger Lutteman - Suecia

Svensbo Hedemora 7th August 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Bengt Peterson - Swebe

Rödkullabacken 8th August 1948

1st Ture Lind - TLG, 2nd Olle Grandin - Silverfågel

Lindalsbacken, Laxå 16th August 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Knut Ericsson - KE Special

Österäng Örebro 21st August 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Bengt Peterson - Swebe

Röforsloppet 29th August 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Bengt Peterson - Swebe, 3rd Knut Ericsson -  KE Special

Eskilstuna 3rd September 1948

1st.Sven Andersson - Swebe, 2nd.Bengt Peterson - Swebe, 3rd Knut Ericsson - KE Special

Malmö 5th September 1948

Race 1

1st Åke Jönsson - Effyh, 2nd Oscar Swahn - Cooper Mk II, 3rd Kaj Hansen - Hansen I, 4th= Knut Ericsson -  KE Special. 4th = Greger Lutteman

Race 2

1st Ture Lind - TLV, 2nd Robert Nellemann - Nellemann         DNF: Wagner Sloth - SWS.

Norlingsbergsbacken 26th September 1948

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Bengt Peterson - Swebe

Harbyfräsen Nybro 10th October 1948

1st Kaj Hansen - Hansen I, 2nd Knut Ericsson - KE Special, 3rd Owe Holmberg - Effyh, 4th John Vogel - Silverfågel

Östermalm, Stockholm 10th October 1948

1st Åke Jönsson - Effyh, 2nd Brune Tavell - Cooper Mk II, 3rd Sven Andersson - Swebe      DNF: Bengt Peterson - Swebe

Solvalla, Stockholm 24th October 1948

1st Åke Jönsson - Effyh, 2nd Oscar Swahn - Cooper Mk II, 3rd Greger Lutteman - Suecia.
 

1949

Skarpnäck 25th May 1949

1st Brune Tavell - Cooper, 2nd Robert Nellemann - Silver Bird, 3rd Nils Gerremo - Cooper, 4th Raymond Sjoqvist - Cooper        DNF: Oscar Swahn - Cooper Mk II, Greger Lutteman, - Suecia, Rolf Lidström - Effyh.

Ulricehamn May 1949

1st Nils Gagner - Effyh

Klevaliden Norra 6th June 1949

1st Åke Jönsson - Effyh

Tysslandabacken 12th June 1949

1st Eiler Svensson - Effyh

Linddalsbacken 19th June 1949

1st Sture Selander - Effyh

Ombergsloppet June 1949

1st Sven Andersson - Swebe

Hedemora 10th July 1949

1st Oscar Swahn - Cooper, 2nd Raymond Sjoqvist - Cooper, 3rd Brune Tavell - Cooper, 4th Nils Gerremo - Cooper, 5th Greger Lutteman - Suecia

Vauhtijulat 17th July 1949

1st Curt Lincoln - KG

Rökullabacken 19th July 1949

1st Åke Jönsson - Effyh

Karlforsbacken 21st August 1949

1st Åke Jönsson - Effyh

Norlingsbergbacken 4th September 1949

1st Bengt Peterson - Swebe

1950

Borås 16th April 1950

1st Sven Andersson "I" - Swebe, 2nd Bengt Peterson - Swebe           DNF: Rolf Gülich - Effyh.

Skövde 18th May 1950

1st Sven Andersson "I" - Swebe, 2nd Eiler Svensson - Effyh, 3rd Bengt Peterson - Swebe, 4th.Knut Ericsson - Effyh, 5th.John Vogel - Silverfågel.

Eslov 21st May 1950

1st Åke Jönsson - Effyh

Klevaliden 29th May 1950

1st Eiler Svensson - Effyh, 2nd  Åke Jönsson - Effyh, 3rd Rolf Gullich - Effyh

Karlskoga 4th June 1950

1st Åke Jönsson - Effyh, 2nd Ken Carter - Cooper Mk III, 3rd Stan Coldham - Cooper, 4th Nils Gerremo - Cooper Mk III              DNF: Bill Whitehouse - Cooper Mk III, Fred Geitel - Cooper, "Erik Lindqvist" (Curt Lincoln) - Effyh, Vilho Holliming - Cooper, Harald Wijk-Hansen - Cooper

Omberg, Vadstena 11th June, 1950

1st Sven Andersson "II" - Effyh, 2nd Ivan Blom - Effyh,          DNF: Ingemar Johansson - Swebe.

Hedemora 16th July 1950

1st Åke Jönsson - Effyh, 2nd Fred Geitel - Cooper, 3rd Eiler Svensson - Effyh, 4th Ivar Pettersson - Effyh, 5th Harry Thernström - Klipper

Solvallaloppet 20th July 1950

1st Eiler Svensson - Effyh

Skanes 23rd July 1950

1st Åke Jönsson - Effyh

Linköping 24th September 1950

1st= Knut Ericsson - Effyh, 1st=Sven Andersson "I" - Swebe, 3rd Bengt Peterson - Swebe, 4th Ivan Blom - Effyh, 5th Runar Carlenskog - Silverfågel, 6th Sven Andersson "II" - Effyh.

1951

Jönköping 17th June 1951

1st Eiler Svensson - Effyh, 2nd Ivan Pettersson - Effyh, 3rd John Andersson - Effyh Spl, 4th Folke Svahn - Effyh, 5th Harry Sjögren - Effyh, 6th Curt Ginman - Cooper, 7th Nils Gagner - Effyh                DNF Jan Flinterman - Cooper Mk II

Hedemora 15th July 1951

1st Curt Lincoln - Effyh, 2nd Eiler Svensson - Effyh, 3rd Lars Finnilä - Effyh, 4th John Andersson - Effyh, 5th Ivan Pettersson - Effyh, 6th Folke Svahn - Effyh           DNF: Raymond Sjöqvist - Cooper, Nils Gerremo - Cooper, Otto Kolan - OK-BMW

1952

Jönköping 15th June 1952

1st Eiler Svensson - Effyh, 2nd Nils Gagner - Effyh,, 3rd. Folke Svahn - Effyh,, 4th. Knut Eriksson - Effyh,, 5th. Ivan Pettersson - Effyh,.           DNF: Severt Sundberg - Cooper, Sven Andersson, Harry Sjögren - Effyh,, Gunnar Österström - Effyh,      DNS: Ivan Blom - Effyh

Falkenberg 20th July 1952

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Nils Gerremo - Cooper, 3rd Robert Nellemann - Cooper, 4th Curt Lincoln - Effyh, 5th Stig Bergkvist - Effyh, 6th Sven Andersson - Swebe            DNF: Otto Kolan - Effyh, Eiler Svensson - Effyh, Erik Engvall - EE Special, Gunnar Österström - Effyh

Karlskoga 31st August 1952

1st Robert Nellemann  - Cooper, 2nd Nils Gagner - Effyh, 3rd Knut Ericsson - Effyh, 4th Folke Swahn - Effyh, 5th Sven Andersson - Swebe, 6th John Andersson - Effyh

Skarpnäck 14th September 1952

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Pentti Loivaranta - Elhoo, 3rd Kurt Kuhnke - Cooper, 4th Lex Beels - Beels, 5th L Herbin - Effyh, 6th Nils Gagner - Effyh   12th Fay Taylour - Cooper

Skarpnäck 24th September 1952

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Curt Lincoln - Effyh,

1953

VarnpenLoppet 8th March 1953

1st Knut Ericsson - Effyh, 2nd Tord Andersson - Effyh, 3rd Nils Gerremo - Effyh, 4th John Andersson - Effyh, 5th Gunnar Källström - Cooper, 6th Sven Andersson - Swebe, 7th Lars Edin - Cooper

Sundsvall, Bergsåker 1st May, 1953

1st Sven Andersson - Swebe, 2nd Eiler Svensson - Effyh, 3rd Knut Eriksson - Effyh, 4th Tord Andersson - Effyh

Falkenberg 19th July 1953

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Curt Lincoln - Cooper Mk VII, 3rd Kurt Kuhnke - Cooper, 4th Robert Nellemann - Cooper, 5th Adolf Lang - Cooper Mk V, 6th Kurt Ahrens (sr) - Cooper, 7th Erik Engvall - 8th Nils Gerremo - Effyh, 9th Lex Beels - Cooper Mk VI

Skarpnäck 11th & 12th September 1953

Sweden Vs Finland

1st Pentti Loivaranta - Elhoo, 2nd Sven Andersson - Swebe, 3rd Curt Lincoln - Cooper Mk VII, 4th Nils Gagner - Effyh, 5th Eiler Svensson - Effyh, 6th Erik Engvall - EE, 7th Leo Kuntola - Cooper, 8th Nils Gerremo - Effyh, 9th Stig Bergqvist - Effyh, 10th Kauko Björkqvist - Cooper, 11th Seppo Rikkilä - Elhoo           DNF: Lars Finnilä - Cooper

Match Race

Olle Nygren - Effyh beat Fay Taylour - Effyh

International Race 13th September 1953

Heat 1

1st Lars Finnilä - Cooper, 2nd Erik Engvall - EE Special, 3rd Allison Davis - Cooper, 4th  Kauko Björkqvist - Cooper, 5th. Folke Svahn - Effyh, 6th.Theo Fitzau - Cooper               DNF: Gunnar Thorsell - Cooper Mk II, Stig Bergqvist - Effyh, Raymond Sjöqvist - Cooper, Gunnar Hagström - Effyh.
 

Heat 2

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Pentti Loivaranta - Elhoo, 3rd Seppo Rikkilä - Elhoo, 4th Kurt Kuhnke - Cooper Mk IV, 5th. Leo Mattila - Cooper, 6th. John Andersson - Effyh Special, 7th. Charles Gardemo - Cooper           DNF: Lars Edin - Cooper Mk II, Ivan Blom - Effyh, Nils Gerremo - Effyh
 

Heat 3

1st Eiler Svensson - Effyh, 2nd Adolf Lang - Cooper Mk V, 3rd Robert Nellemann - Cooper, 4th Lex Beels - Cooper Mk VI, 5th Nils Gagner - Effyh, 6th. Leo Kuntola - Cooper, 7th. Fay Taylour - Effyh, 8th Curt Lincoln - Cooper Mk VII, 9th Sam Gillberg - Effyh.          DNF: Tord Andersson - Effyh.
 

Final

1st Rod Nuckey - Cooper, 2nd Seppo Rikkilä - Elhoo, 3rd Pentti Loivaranta - Elhoo, 4th Lex Beels - Cooper, 5th Kurt Kuhnke - Cooper, 6th Eiler Svensson - Effyh, 7th Robert Nellemann - Cooper, 8th Leo Mattila - Cooper, 9th Adolf Lang - Cooper Mk V, 10th Erik Engvall -EE, 11th Leo Kuntola - Cooper, 12th Fay Taylour - Effyh        DNF: Nils Gagner - Effyh, Alison Davis - Cooper, Lars Finnilä - Cooper

1954

Hälsingland March 1954

1st Sven Andersson - Swebe

Vaxjo 16th May 1954

Heat 1

1st Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 2nd Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 3rd Eiler Svensson - Cooper Mk VII, 4th Ola By - Effyh, 5th Stig Bergqvist - Effyh         DNF: Allan Karlsson - Swebe, Alan Hutchinson - Cooper, Per-Olo Sodergen - Cooper, Åke Axelsson - Effyh, Gunnar Thorsell - Cooper

Heat 2

1st Rod Nuckey - Cooper Mk VIII, 2nd Joe Ellington-Davis - Cooper         DNF: Karl Jehle - Scampolo

Final

1st Rod Nuckey - Cooper Mk VIII, 2nd Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 3rd Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 4th Eiler Svensson - Cooper Mk VII, 5th Joe Ellington-Davis - Cooper, 6th Ola By - Effyh, 7th Paul Hoffmann - Cooper, 8th Erik Strömberg - Effyh, 9th Stig Bergqvist - Effyh          DNF: Nils Gerremo - Effyh

Hedemora 23rd May 1954

1st Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 2nd Robert Nellemann - Cooper Mk VII, 3rd Eiler Svensson - Cooper Mk VII, 4th Nils Gerremo - Effyh           DNF: Rod Nuckey - Cooper Mk VIII, Lars Finnilä - Cooper, Curt Lincoln - Cooper Mk VI, Sven Andersson - Swebe, Stig Bergqvist - Effyh, Lars Edin - Cooper

Skarpnäck 27th May 1954

1st Curt Lincoln - Cooper

Falkenberg 11th July 1954

1st Rod Nuckey - Cooper Mk VIII, 2nd Kurt Kuhnke - Cooper Mk VII, 3rd Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 4th Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 5th Ola By - Effyh, 6th Tord Andersson - Effyh, 7th Birger Ardebring - Effyh         DNF: Curt Lincoln - Cooper Mk VII, Seppo Rikkilä - Elhoo, Eiler Svensson - Cooper Mk VII

Eslöv 8th August 1954

Race 1

1st Eiler Svensson - Cooper

Race 2

1st Sven Andersson - Swebe

Skarpnäck 5th September 1954

1st Ivor Bueb - Cooper Mk VIII, 2nd Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 3rd Curt Lincoln - Cooper, 4th Pentti Loivaranta - Elhoo, 5th John Denley - Cooper

Karlskoga 3rd October 1954

1st Eiler Svensson - Cooper Mk VII

Hedemora 1954

1st Eric Brandon - Cooper, 2nd Rod Nuckey - Cooper

1955

Kristianstad 7th August 1955 Swedish Grand Prix

1st André Loens - Cooper Mk IX, 2nd Will Tervooren - Cooper, 3rd Sven Andersson - Cooper, 4th Heimo Hietarinta - Cooper, 5th Kurt Kuhnke - Cooper, 6th Tord Andersson - Cooper, 7th Nils Gerremo - Cooper, 8th Ola By - Cooper         DNF:  Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, Alan Hutchinson - Cooper, Colin Davis - Cooper Mk VIII

Karlskoga 14th August 1955

1st Ken Tyrrell - Cooper Mk IX, 2nd Colin Davis - Cooper, 3rd Willi Tervooren - Beels Cooper, 4th Nils Gerremo - Cooper, 5th André Loens - Cooper Mk IX, 6th Erik Engvall - EE Special, 7th Gunnar Thorsell - Cooper       DNF: Karl-Gunnar Thorsell - Effyh

Stockholm 4th September 1955

1st André Loens - Cooper Mk IX, 2nd Tord Andersson - Cooper, 3rd Sven Andersson - Cooper, 4th Nils Gerremo - Cooper, 5th Leo Mattila - Cooper, 6th Pentti Loivaranta - Elhoo, 7th Theo Helfrich - Cooper, 8th Curt Lincoln - Cooper Mk IX, 9th Alvar Strandberg - Cooper Mk VIII, 10th Harold Ellis - Beels           DNF: Ivor Bueb - Cooper Mk IX, John Denley - Cooper

1956

Lake Flaten 2nd March 1956

1st Tord Andersson - Cooper, 2nd John Andersson - Effyh

Solvalla 13th May 1956 Lilla Indianapolis

1st John Andersson - Effyh

Karlskoga 10th June 1956

1st Sven Andersson - Cooper Mk IX, 2nd Alvar Strandberg - Cooper Mk VIII, 3rd John Andersson - Effyh, 4th Erik Johansson - Swebe, 5th Erik Engvall - Cooper, 6th Erling Larsson - Effyh, 7th Rolf Heuer - Effyh, 8th Axel Johansson - Cooper           DNF: John Bengtsson - Cooper, Bo Olsson - Effyh, Tord Andersson - Cooper, Curt Luthman - Cooper, Vidar Eriksson - Swebe, Ake Grabne - Effyh

Falkenberg 17th June 1956

Curt Lincoln - Cooper Mk IX, 2nd Bill Lomas - ?, 3rd Sven Andersson - Cooper Mk IX, 4th Alvar Strandberg - Cooper Mk VIII, 5th Voigt Nielsen - Cooper Mk X        DNF: Tord Andersson - Cooper, Erik Johansson - Swebe

Solvalla 16th September 1956 Lilla Indianapolis

1st Alvar Strandberg - Cooper Mk VIII, 2nd John Andersson - Effyh, 3rd Ake Grabne - ?, 4th Poul Rasmussen - Cooper, 5th Erling Larsson - Effyh, 6th Axel Johansson - Cooper

1957

Solvalla 5th May 1957 Lilla Indianapolis

1st Sven Andersson - Cooper Mk IX

Falkenberg 30th July 1957

1st Sven Andersson - Cooper Mk IX, 2nd Alvar Strandberg - Cooper Mk VIII, 3rd Nils Gerremo - Cooper Mk X, 4th Poul Rasmussen - Cooper, 5th Axel Johansson - Cooper Mk VIII

1959

Falkenberg 5th July 1959

1st Poul Rasmussen - Cooper, 2nd Sven Andersson - Cooper Mk IX, 3rd Yngve Hedlund - Effyh, 4th Axel Johansson - Cooper Mk VIII, 5th Børge Nielsen - Alfa-Dana, 6th Egert Haglund - Cooper, 7th Gunnar Henriksen - Cooper       DNF: Billie Andersen - Alfa-Dana, Bjame Pettersson - Cooper, Uno Jensen - Alfa-Dana

1960

Falkenberg 10th July 1960

1st Yngve Hedlund - Cooper, 2nd Robert Nellemann - Alfa-Dana, 3rd Uno Jensen - Alfa-Dana, 4th Bille Andersen - Alfa-Dana, 5th Sven Mattson - Cooper Mk VIII        DNF: Gustaf Andersson, Palle Krogh - KP Special, Poul Andersen - Alfa-Dana

 

2012
Knutstorp 7th July 2012

1st Glen Andersson - Alfa Dana-JAP, 2nd Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 3rd Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, 4th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph, 5th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 6th Pat Barford - Arnott-Norton, 7th Peter Kumlin - Effyh-JAP, 8th Per Hageman - Cooper Mk XII-Norton, 9th Anders Ericsson - Effyh-JAP, 10th Thorkil Simonsen - Alfa Dana-JAP, 11th Hakan Sandberg - JBS-Triumph          DNF: Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, Kent Persson - Kiehn Special-JAP

Knutstorp 8th July 2012

1st Glen Andersson - Alfa Dana-JAP, 2nd Kent Persson - Kiehn Special – JAP, 3rd Per Hageman - Cooper Mk XII-Norton, 4th Peter Kumlin - Effyh-JAP, 5th Pat Barford - Arnott-Norton, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 7th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 8th JB Jones - Cooper Mk IX-Triumph            DNF: Anders Ericsson - Effyh-JAP, Brian Joliffe- Cooper Mk IX-JAP, Richard Bishop-Miller - Revis-JAP, Hakan Sandberg - JBS-Triumph        DNS: Thorkil Simonsen - Alfa Dana-JAP

 

Please note: These results are a summary for general interest and should not be taken as evidence for a particular car's history.

Go to 500 Owners Home Page